Stajın Esnasında Başarılı Olmanın 6 Yolu!

  youthall2sto_20200511-181942_1

  Stajlar, bir işe alınmak için gereken ilgili deneyimi edinmenin yanı sıra bireylerle tanışmanın ve kariyer hayatının sonuna kadar sürdüreceğin iş ilişkilerini öğrenmenin yoludur. 

  Bazen bireyler bir iş buldukları ya da çok çalıştıkları halde bile başarılı olamaz. Stajlar, bir işe alınmak için gereken ilgili deneyimi edinmenin yanı sıra bireylerle tanışmanın ve kariyer hayatının sonuna kadar sürdüreceğin iş ilişkilerini öğrenmenin yoludur. Doğru iletişim ağını kurmak için sana yardımcı olacak "başarılı bir stajyer olma" kavramı, mutlu bir staj süreci geçirmeni de tetikleyecektir.

  Sevdiğini yap ve gerisini takip et.

  Tonlarca para kazansan bile, sevdiğiniz bir şey yapmadığınız sürece gerçekten başarılı olamayacaksın. İnsanların işi başarılı kılan işlerine koydukları tutku ve özveri.

  Kısa ve uzun vadeli hedefler belirle.

  Hedeflerin başarıya ulaşmak için son derece önemlidir ancak bir haritan olmazsa onlara ulaşmak çok da kolay olmayacaktır. Başarının en büyük anahtarlarından biri, nereye gittiğini bilmek ve oraya nasıl gideceğini haritalamaktır.

  "Önemsiz" işler yapmaktan korkma.

  Kariyerine ayak işleri ya da kahve yaparak başlayan birçok avukat, mühendis ya da tasarımcı var. Bir meslekte oldukça prestijli bir noktaya gelebilen herkes gibi senin de baştaki o "sıkıcı" işlere koşturman gerekmektedir. Unutma, onları yaparken hala kendine öğrenecek bir şeyler bulabilirsin!

  Her zaman fazladan çalışmaya istekli ol.

  İşe erken gelmek ve geç çıkmak, bir işvereni güçlü bir iş ahlakına sahip olduğun konusunda ikna edebilir. Ayrıca, iş kültürünü anlamak ve o şirkette çalışan çalışanlardan neler beklendiğini bilmek, onları izleyerek mümkündür. Gerçekten isteyerek fazla çalışmaktan asla çekinme!

  Her gün yeni bir şeyler öğren.

  Sektörünle ilgili haberleri, dergileri veya yayınları okuyarak stajından tam zamanlı işine geçirdiğin süre boyunca öğrendiklerinden çok daha fazla kazanacaksın. İşinin bilincinde aktif bir öğrenci ve stajyer olmak, yönetimle ve iş arkadaşlarınla yapabileceğin toplantılara ve bireysel tartışmalara katkı sağlayacaktır.

  Çok soru sorduğundan emin ol.

  Stajyer olmanın altın kuralı soru sormaktır! Staj programları genellikle stajyerler için şirkette çalıştıkları süre boyunca ellerinden geldiğince bilgi alabilecekleri şekilde tasarlanmıştır. İyi bir yönetici veya mentor stajyerlerinden gelen soruları teşvik edecek ve onları, şirket ve iş hakkında dönebilecek son staj boyunca öğrenebilecekleri inisiyatif almaya istekli bireyler haline getirecektir. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.