STEM Bilim İnsanı Yetiştiriyor

  stem

  Bilime önemli katkılar sunan STEM hakkında daha fazla bilgiye sahip olun! 

  Mesleki gelişim programına dahil olmadan önce de, STEM'in, Fen Bilimleri (Science), Teknoloji(Technology), Mühendislik (Engineering), Matematik (Mathematics) harmanlanmasıyla oluşan, yenilikçi, geleceğe yönelik ışık tutan bir eğitim yaklaşımı olduğunu biliyordum. STEM programına dahil olduğumda, ilk zamanlarda acaba yapabilir miyim diye endişe duydum. Fakat yeni şeyler öğrenmeye başlayıp giderek geliştiğimi fark ettikçe, endişemin yerini büyük bir keyif almaya başladı. STEM hakkında bir çok makale ve yüksek lisans tezi okumuştum, fakat uygulamalı olarak ilk defa bu yıl başladım. Okumakla, yaparak-yaşayarak öğrenme arasındaki farkı çocuklar kadar kendim için de, STEM sürecine dahil olarak öğrenmiş oldum. Öğrencilerin bu sürece çok hakim olması, istekli olması, ürün çıkartmaya çok hevesli olması öğretmeni daha çok motive etmekte. Bilimde her şey iç içedir. Sadece çok iyi matematik bilmek, bir icat için yeterli değildir. STEM dersinde disiplinler arası yaklaşımın olması da, bilim için ne kadar önemli olduğunu bize göstermiş oluyor.

  STEM sürecinin en önemli noktalarından birisi de bir probleme çözüm üretmesi. Düşünsenize! Hayatınızda her gün, ufak da olsa problemler yaşıyor ve çözümler üretmeniz gerekiyor. STEM sayesinde bunu çocuk yaşta öğreniyorsunuz. Öğretmenler olarak bizler de bu konuda kendimizi geliştiriyoruz. Hem en büyük icatlar da, belirli problemler sonucunda yapılmamış mıydı?

  Bugün yetiştirdiğimiz bir öğrenci, geleceğin bilim insanı olabilir. Ve bir gün onu konuşma yaparken bir yerlerde izlediğimizde, kendisini bilim insanı gibi ilk defa STEM dersinde hissettiğinden, böyle hissettirdiği ve bu süreçte yanında olup, onun yapmış olduğu çalışmalara yön gösterdiğimiz ve o tohumun yeşermesinde emeğimiz olduğu için bizlere teşekkür ediyor olabilir. Sanırım bir öğretmene bundan daha fazla gurur veren bir şey yoktur. Teşekkürler STEM.


  GÖKÇE ASLAN

  FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMENİ

  UĞUR OKULLARI BAŞİSKELE KAMPÜSÜ 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BAUSTEM merkezi öğretmen eğitimi uzerine uzmanlaşmış bir araştırma ve geliştirme merkezidir. STEM bütünleşik öğretmenlik bilgi ve becerileri projesine ev sahipliği yapmaktadır. Merkez bünyesindeki programlar ile STEM öğretmenleri yetiştirilmekte ve öğrencilerin çağa uygun becerilerle donatılması sağlanmaktadır.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.