UNILEVER İlham Buluşmamız - Stratejik Satın Alma Yöneticisi Sibel Altekin ve Ev Bakım Kategorisinde Yardımcı E-Ticaret Müdürü Sevkan İlayda Dülger Bizlerle

  WhatsApp-Image-2024-04-24-at-22.22.44

  Milyon Kadına Mentor etkinliklerimizden bir diğeri Unilever ev sahipliğinde U-House'da gerçekleşti. Konuşmacılarımız mentorluğun önemli yönlerini paylaşırken, sevgili Stratejik Satın Alma Yöneticisi Sibel Altekin ve Ev Bakım Kategorisinde Yardımcı E-Ticaret Müdürü Sevkan İlayda Dülger'in kariyer yolculuğunu dinleme şansına sahip olduk. Kendi mentilik ve mentorluk süreçlerini detaylarıyla aktararak, bizlere farklı bakış açıları sunan konuşmacılarımızın ardından etkinliğimizin devamında tanışma ve kaynaşma imkanı bulduğumuz, bizim için çok değerli bir deneyimi daha geride bıraktık.

  Bu değerli buluşmayı kaçıranlar hiç üzülmesin, buluşmanın tüm detaylarını içeren yazımızı sizin için özenle derledik. Keyifli okumalar! 

  Mentorlarımız ve Kariyer Yolculukları

  Sibel Altekin, İTÜ Denizcilik Fakültesi'nde Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği'ni kazanan ilk kadın öğrenci olarak lisans eğitimine başladı. Kadın olarak hayatın karşısında nasıl duracağının hikayesinin tohumlarını bu noktada ektiğini belirtti. Gemi üzerinde tek kadın olarak bir yıl boyunca çalışma tecrübesini aktarırken, yaşadığı zorluklardan da bahsetti. Denizcilik alanında uzmanlaşmak amacıyla İngiltere'de yüksek lisans yapma kararı aldı. Eğitimini tamamladıktan sonra uzun yıllar boyunca P&G'de çalışma fırsatı buldu ve daha sonra kısa bir süre önce Unilever'de ilgili bir pozisyonda göreve başladı.

  Sabancı Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra İlayda Dülger, hemen iş hayatına atılmak yerine ne istediğini keşfetme yolculuğuna çıktı. Bu süreçte katıldığı birçok mülakat sonucunda Pepsico'da satış, finans ve insan kaynaklarıyla ortak çalışmalar yürütebileceği pozisyonlarda ve projelerde yer aldı. Bu sayede her departmanı tanıma şansı buldu ve kendini keşfetme yolculuğunda bir adım daha ileri gitti. Daha sonra Unilever'de kariyerine devam eden İlayda Dülger, satışın farklı kanallarında rol aldı ve özellikle geleneksel kanalda kadın olarak çalışma deneyimi edindi. Bir yıl boyunca Bursa'da Satış Bölge Müdürü olarak görev yaptı ve bu süreçte bölgede doğrudan satış çalışmaları yapıldığına, geleneksel kanallarda bu durumun nadir olduğuna dikkat çekti. Bu deneyimle bir kadın olarak insanların düşüncelerini değiştirebilmenin, alışılmışın dışında farklı şeyler yapmanın ve insanlara fayda sağlamanın mutluluğunu bizlerle paylaştı. 

  Mentorluk ve Kazanımlar: Tecrübelerin Aktarımı

  İlayda Dülger, deneyimlerini paylaşmanın kendisine büyük bir fayda sağladığını vurgulayarak, Sabancı Mezunlar Derneği'nde aktif rol aldığını belirtti. Üniversite hayatında TurkishWIN'de yer aldığı ve şu anda MKM programında mentorluk yapmanın kendisine büyük keyif verdiğini ifade etti. Sibel Altekin ise 6 kız 600 erkeğin olduğu bir okulda ve erkeklerin hakim olduğu bir endüstride mücadele ettiğini ve bu dönemde kendisine destek olan kişilerin önemini vurguladı. O dönemde kendisine akıl veren kişilerin o an için çok anlamlı ve destekli olduğunu ayrıca dile getirdi. Yaşadığı zorluklarla mücadele ederken yanında olan kişilerin varlığı, ona cesaret verdi ve kararlılık kazandırdı. Kendisi de bir kadın olarak, gelecek nesillere destek olmayı ve deneyimlerini paylaşmayı taahhüt etti, bu şekilde aktarımın önemini vurguladı. 

  Mentorlukta En Önemli 3 Unsur

  Sibel Altekin, mentorlukta en kritik 3 noktanın mentorun kendi egosuna yenilmemesi, mentor ve mentinin birbirini yansıtması ve ortak gelişime odaklanması olduğunu vurguladı. İlayda Dülger ise, mentorluk konusunda önemli olan unsurların empati kurabilmek, egodan uzaklaşmak, sürekli gelişime açık olmak ve karşısındaki kişiye gerçekten fayda sağlamak için içten bir şekilde mentorluk yapmaya istekli olmak olduğunu vurguladı. 

  Mentorluk Deneyiminde Kazanımlar

  İlayda Dülger, mentilerle konuşurken sahip olduğu tutkuları hatırlayıp kendi keşif yolculuğuna çıktığından bahsetti. Ayrıca yeni jenerasyonları tanıma fırsatını mentorluk sürecinde elde etmenin keyif verdiğini ve fayda sağladığını dile getirdi.

  Sibel Altekin, "diversity" kavramına verdiği önemden bahsetti. Farklılıklarımıza rağmen ne kadar da aynı olduğumuza değindi. "Farklı olsak da aslında korkularımız, engel olarak düşündüklerimiz, hislerimizin aynı olduğunu fark ediyorum" diyerek düşüncesini bizlerle paylaştı. Tüm bu farklılık ve benzerliklerin kendisini çok beslendiğinin altını çizdi.

  Mentorluk, hem mentorlar hem de mentiler için ilham veren birlikte öğrenme deneyimi sunar. İlayda Dülger'in tutkularını hatırlayarak keşif yolculuğuna devam etmesi ve Sibel Altekin'in çeşitliliğe verdiği önemi vurgulaması, mentorluk sürecinin değerini ortaya koyuyor. Birlikte öğrenme ve birbirimizden ilham alma deneyimleri, mentorluk sürecinin en büyük kazanımlarından biridir. 

  Mentorların Değeri ve Dönüm Noktaları

  Sibel Altekin, menti olduğu senaryoda hangi kazançları elde ettiğinden bizlere bahsetti. Kariyer hayatı boyunca birçok kişiden destek gördüğünü ve tecrübe kazandığını dile getirdi. Mentorluğun hayatın farklı noktalarında formal ve informal olarak karşısına çıtığını ve hayatındaki iki farklı dönüm noktasında mentorlarının çok büyük etkisi olduğunu vurguladı. Kariyer hayatına ilk adımlarını attığı dönemde mentorunun verdiği "Tedirgin hissettiğin için her iş teklifini değerlendirmek ya da ilk iş teklifini kabul etmemelisin, CV'ni kirletmeyecek kararlar almalısın!" tavsiyesini hiç aklından çıkarmadığını ve sonraki hayatında da attığı her kariyer adımında anımsadığını aktardı.

  İlayda Dülger ise, aktif bir menti olarak mentorluk sürecini çok değerli bulduğunu ifade etti. Kendi için ayırdığı her anın mentorlukla geçtiğini belirten Dülger, mentorunun unutulmaz sözlerinden birini paylaşmayı da ihmal etmedi: "Hayat 0 ve 1'den ibaret değildir." Bu sözle, yaşamı iniş çıkışlarıyla kabul etmeyi ve her zaman farklı bakış açıları kazanmanın hayatını nasıl etkilediğinden bahsetti.

  Sonuç olarak, mentorluk deneyimi mentilere büyük kazanımlar sağlar. Mentorların verdiği değerli tavsiyeler, farklı bakış açıları kazandırması ve yaşamın anlamını anlamalarına yardımcı olması, mentorluk deneyiminin değerini ortaya koyar. 

  İlginizi Çekebilir: Milyon Kadına Mentor Programına Nasıl Katılabilirim? 

  Sektörel Bakış: Geleceğin Fırsatları ve Zorlukları

  İlayda Dülger,, satış departmanında yer almanın verdiği keyfi dile getirerek, insan iletişimi, analiz, e-ticaret gibi alanlarda sürekli yeniliklerle dolu bir sektörde bulunmanın, yeni öğrenme alanları sunmasının kendisini heyecanlandırdığını belirtti. Bu sektörde fırsatları ve zorlukları değerlendirdiğinde, kişinin kendine çok şey katabileceğini de vurguladı.

  Sibel Altekin ise, satın alma departmanında FMCG sektöründe proje müdürü gibi bir rol üstlenmenin zorluklarından bahsetti. Yoğunluk ve kapsam hakkında konuşurken, proje yönetiminin temelinin insan iletişimine dayandığını vurguladı. Bu şekilde sektörün sunduğu fırsatları çeşitli yeteneklerini geliştirme imkanı olarak gördüğünü ekledi. 

  Eğer Fırsat Kapınızı Çalmıyorsa, Yeni Bir Kapı İnşa Edin

  İlayda Dülger, her yeni güne başlamanın verdiği mutluluğu, bir sebep ve amaç bulmanın yarattığı enerjiyle anlatırken; Sibel Altekin, değişen motto anlayışını ve şimdiki mottosunu "Eğer fırsat kapınızı çalmıyorsa, kendinize bir kapı inşa edin" şeklinde vurgulayarak değişim ve kararlılık mesajını güçlendiriyor.

  Sibel Altekin'in denizcilikten şirketler dünyasına uzanan kariyer yolculuğu ve Satış departmanında bir kadın olarak var olmanın hikayesini paylaşan İlayda Dülger'in deneyimleri bizi derinden etkiledi. Bu buluşma, mentorluk deneyiminin hayata dair bakış açımızı genişleten ve yeni fırsatlar sunan bir yolculuk olduğunu bir kez daha hatırlamamızı sağladı. Birlikte öğrenmenin ve birbirimizden ilham almanın değerini daima ön planda tutacağımıza söz vererek içeriğimizi burada sonlandırıyoruz.

  Değerli paylaşımları için mentorlarımıza ve ev sahipliği için Unilever'e teşekkür ederiz!

  İlginizi çekebilir: Enerjisa İlham Buluşmamız - Sürdürülebilirlik Başkanı Ebru Taşçıoğlu ve İnsan ve Kültür Başkanı Yakup Aydilek Bizlerle 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Biz TurkishWIN liderlik programı CampusWIN Academy'de senin için yazılar yazan kız kardeşleriniz. İşte fırsat eşitliğini sağlamak için yetkinin ötesinde liderlik edip, fark yaratmak ve kendimizi geliştirmek için birlikteyiz. Her Mart ayında aramıza yeni kız kardeşlerimiz katılıyor. Bekleriz🙂

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.