Üniversitede Network Ağımı Nasıl Genişletirim?

  Üniversitede Network Ağımı Nasıl Genişletirim?

  Herkes üniversiteye hayallerle ve heyecanla başlıyor. Lise ya da dershaneden arkadaşlarıyla aynı üniversiteye gidenler ise daha az heyecanlı bir şekilde kendisini daha şanslı hissediyorlar. Haliyle ilk ker gireceği bir ortamda tanıdığı birilerinin olmasını fırsat olarak görüyorlar.

  Aslında aynı yolu geçmiş olan "networker" mezunlara dönüp baktığımızda üniversitede kimseyi tanımayan öğrencilerin daha avantajlı olduğunu söylüyorlar. Neden? Kendinizi tanıtmanın ve yeni arkadaşlar edinmenin en doğru zaman ve mekan seçeneği şüphesiz yeni ortamlar.

  Peki ama nasıl? Yeni başlayanlar için iki temel önerim var.

  Öğrenci Kulüplerinde Aktif Olmak


  Hemen bir öğrenci kulübüne dahil olabilirsin. Benim önerim ve tercihim iki farklı öğrenci kulübüne dahil olmak. Birincisi hobilerine uygun, özel ilgi alanlarını da destekleyebileceğin ve ortak ilgi alanlarına yönelik arkadaş edinebileceğin kulüpler; yelken, dans, amerikan futbolu, satranç…İkincisi ise okuduğun bölüm ve inşaa etmek istediğin kariyer üzerine seni destekleyecek bir öğrenci kulübü; edebiyat, mühendislik, işletme, girişimcilik… Böylece hem kariyer yolculuğunda hem de kişisel gelişiminde seninle aynı heyecanı ve ilgiyi taşıyan doğru insanlarla tanışıp, network edebilirsin

  Üniversitede Staj Yapmak


  Hepimizin bildiği gibi birinci ve ikinci sınıf öğrencileri genellikle staj konusunda talihsiz oluyor. Global şirketler ve girişimler genellikle daha deneyimli olduğunu, zaman ve proje yönetimine daha hakim olduğunu düşündükleri için 3. Ve 4. Sınıf öğrencilerini tercih ediyorlar. Bu gibi durumlarda 1. Ve 2. Sınıf öğrencilerinin de kampüste kütüphane, bölüm asistanlığı, kurumsal iletişim ofisi, mezunlar derneği, kariyer gelişim ofisi gibi departmanlarda staj yapmak için başvuruda bulunması hem kampüste hem de kampüs yönetiminde networkünü güçlendirmesi için harika bir seçenek!

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.