Üniversitede Yurtta Kalmaya Nasıl Alışırsın?

  Üniversitede Yurtta Kalmaya Nasıl Alışırsın?

  Üniversitesiye ilk geldigimizde ya ev tutariz ya da özel veya devlet yurduna yerleşiriz. Ben henüz evde hiç kalmadığım için size yurt ortamı nasıldır ve nasıl ayak uydurulur bu ortama onu anlatacağım. 

  Öncelikle yurtta kalmak bence üniversitenin ilk bir iki yılı için avantaj. Tamamen yeni insanlarla çevrelendiğiniz bu dönemde yurtta kalmak sizi ister istemez daha sosyal yapıyor. Tabii bu duruma ayak uydurabilmeniz de çok önemli. Öncelikle güler yüzlü olun çünkü bu anahtar özellik. Yeni tanıştığınız insanın aklında somurtkan biri olarak yer etmek istemezsiniz değil mi? Bu durum sizi hem daha canayakın gösterir hem de insanlar sizinle iletişime girmeye çekinmezler. 

  İkincisi ise oda arkadaşlarınızla mümkün olduğunca iyi geçinin. Küçük anlaşmazlıkları büyütmek ileride sizin huzursuz olmanıza neden olabilir. Sonuçta yepyeni bir kişilikle bir senenizi geçireceksiniz. Bütün huylarınızın birbirine benzemesini beklemeyin ve farklılıkları hoş karşılamaya çalışın. Üçüncüsü ise odanızı evinizdeki oda gibi sahiplenmek. Böylece yurt ortamına daha kolay uyum sağlarsınız. Mesela evdeki odanıza ait resimleri, oyuncakları ve dekorasyon için kullandığınız ufak şeyleri yurt odanıza getirebilirsiniz. Bu hem daha sıcak bir ortam yaratmanıza yardımcı olacak hem de kendinizi güvende hissettirecektir. Sonuç olarak güleryüzlü ve uzlaşmacı olmak sizi yurt hayatına ve beraber yaşadığınız insanlara daha kolay adapte edecek, kişisel eşyalarınız da sizi güvende hissetirerek yurtta yabancılık çekmenizi engelleyecektir. Artık orası sizin eviniz. :)

   
  Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Ceren Şahin tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.