Women In Business Kulüpleri ile Röportaj-Galatasaray Üniversitesi

  Women In Business Kulüpleri ile Röportaj-Galatasaray Üniversitesi

  Sevgili Bengisu Çevik'in sorularını yanıtlayarak bize Galatasaray Women In Business ile ilgili bu güzel bilgileri veren Berfin Başak'a teşekkür ederiz. Bu keyifli röportaj için iyi okumalar dileriz.

   1) Seni kısaca tanıyabilir miyiz?

   Ben Berfin Başak. Galatasaray Üniversitesi 2. sınıf Endüstri Mühendisliği öğrencisiyim. Şu anda GSU Women In Business kulübünün başkanlığını yapıyorum, kurulduğu zamandan bu yana da kulüp içerisindeyim.

   2) Üniversitemizde cinsiyet ayrımcılığını göz önüne aldığımızda kadınlarımızın karşılaştığı en yaygın problem nedir?

   Okulumuzda bu tip ayrımcılıklarla pek karşılaşmıyoruz.

   3) Galatasaray Üniversitesinde iş hayatında kadının yükselmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması adına neler yapılıyor? Neler yapılmasını isterdin?

   Bence okulumuz bu konuda geri kalmış durumda. Bakıldığında Türkiye'nin sayılı üniversitelerinden olan Galatasaray'ın, farkındalık yaratacak etkinlikler, geleceğin iş insanlarının bakış açılarını genişletecek aktiviteler yapmaması çok büyük bir eksiklik. Son zamanlarda çeşitli kadın girişimci dernekleriyle çalışmalara imza atıldı fakat bunlar da etkin bir şekilde yürütülmüyor. Bence üniversite, gençlerin hayata kendi başlarına adım atmalarında önce çok değerli bir kapı ve bu yüzden öğrencilerin bu konuda bilinçlendirilerek, ilerleyen yıllarda bir avukat, bir mühendis, bir sosyolog olduklarında insanın insan olduğu için eşit olduğunu biliyor olarak hareket etmesi gerekir ve tabi ki ebeveyn olduklarında bunları çocuklarına öğretmesi. Yoksa günümüzde yaşadığımız cehalet problemleri yüzyıllar boyu sürecektir.

   4) WIB kulüplerinin de asıl amaçlarından olan üniversite öğrencilerine toplumsal cinsiyet eşitliği bilinci kazandırmanın önemi sence nedir?

  Üniversitelerimizde, ne kadar aydın öğrenciler yetiştiğiyle övünsek de aslında perde arkasında olaylar hiç de iyimser değil. Erkek olduğu için kadın temalı etkinliklere gitmeyenler, kendi rahat bir hayata sahip olduğu için cinsiyet ayrımcılığına gözlerini kapatan kadın arkadaşlarımız, ailesinde erkeğin baskın olduğunu gören ve bunu böyle kabul etmiş gençlerimiz ve adaleti arayan kadın hareketlerinin amaçsız olduğunu düşünen genç arkadaşlarımız, bunlar gerçekten üniversitelerimizin önemli bir kısmını oluşturuyor. Bizler, WIB kulüpleri olarak birliğimizle, bu arkadaşlarımıza farklı bakış açıları kazandırıyoruz. Çünkü onlar da bizlerin etkinliklerini gördükçe, düşüncelerini duydukça bir şeylerin değişebileceğine inanıyor, cinsiyet ayrımcılığının cehaletin bir göstergesi olduğunu fark ediyor. Biz gençler, farkındalık yarattığımız çalışmalarımızla; gelecekte refah seviyemizin yükseldiği, her bireyin insan olduğu için eşit olduğu, cinsiyet eşitsizliğinin kurbanı olmadığımız, cam tavanlara çarpmadığımız yarınlar yaratacağız.

    5) GSUWIB olarak geçtiğimiz dönemde insanların algısını değiştirebildiğine inandığınız aktiviteniz nedir, kimlerden nasıl tepkiler aldınız?

   GSUWIB olarak geçmiş dönemde bu konuda çeşitli çalışmalar gerçekleştirdik fakat gerçekleştirdiğimiz farkındalık etkinliklerimizden en önemlisi "Ben Eşittir Sen" dediğimiz etkinliğimiz oldu. Bu etkinliğimizde temel amacımız, aslında her bireyin insan olduğu için eşit olduğu, hep birlikte güçlerimizi birleştirerek güçlü yarınlar yaratacağımızı anlatmayı amaç edindik. Özellikle yakın geçmişte yaşanan kadınların kişisel bakım ürünü olan pedin siyah poşete koyulması gerektiğiyle ilgili söylemler bizleri bu konuda harekete geçmeye itmişti. Bizler de bu konuda P&G ile anlaştık ve destekleriyle etkinliğimiz boyunca Orkid ped dağıttık. Bu konuda katılımcılarımızda çok önemli bir farkındalık oluşturduk. Katılımcılarımızdan çok farklı tepkiler aldık. Şaşıranlardan gurur duyan arkadaşlarımıza hepsinin tepkisi çok değerliydi. Ped dağıtımına şaşıran arkadaşlarımızdan siyah poşet olayını hiç duymayanlar olmuştu, sonrasında durumu kendilerine anlattığımızda böyle bir farkındalığa yardımcı olduğumuz için çok teşekkür etmişlerdi. "Ben Eşittir Sen" hem bizler hem de katılımcılarımız için çok değerli bir etkinlikti.

   6) Kişisel olarak GSUWIB kulübünün başkanı olmak sana neler kattı, senden sonraki başkanlara verebileceğin öneriler nelerdir?

  GSUWIB Başkanlığı, gururla ve özveriyle yürüttüğüm en değerli çalışmamdır. Hayatı boyunca cinsiyet ayrımcılığına çokça şahit olan ve bu durumu yaşayan benim için bu hareketin bir öncüsü olmak ve kız kardeşlerimle hareket etmek bana büyük bir güç verdi. Kadının gücünü nasıl ortaya koyabileceğimi ve birleşince neleri başarabileceğimizi gördüğüm önemli bir deneyimdi. Gelecek dönem başkan olacak arkadaşlarımın, cam tavanları birlikte yıkacağımız günlere odaklanıp azimle çalışmalarını canı gönülden isterim. Korkmadan, yorulmadan ilerlesinler ve tökezleyecek olduklarında bilsinler ki onlara destek olacak kız kardeşleri her daim yanlarında.

    7) Başkanlığın döneminde TurkishWIN ve CampusWIN ağından ne gibi yardımlar aldın ve bunun önemi senin için nedir?

   TurkıshWIN, bizlerin hem iş hayatından hem de diğer üniversitelerden kız kardeşlerimizle buluşmamızı sağladı. Bu sayede birleştik ve birbirimize yalnız olmadığımızı gösterdik. Platformdaki çok değerli isimlerle iletişime geçerek iş ağımızı genişlettik. TurkishWIN sayesinde etkinliklerimize davet ettiğimiz ve bizlerden hiçbir zaman desteğini esirgemeyen Berfe Büşre Yılmaz bu platformun bizlere kattığı en değerli isimlerdendir. CampusWINNER'larımızdan aldığım en değerli ve bana ışık olan destek üniversitemiz mezunlarından Tuğçe Erdem'den geldi. Tuğçe, bizlerle iletişime geçerek bizlerin yanında olduğunu söyledi ve bizleri çok mutlu etti. Bizleri çalıştığı Amazon Türkiye ofisinde ağırladı. Kendisinin bizlere el uzatması benim için çok değerliydi. TurkishWIN ve CampusWIN ağlarının yanımda olduğunu bilmek bana her zaman güç veriyor.

   8) Son olarak eklemek istediğin bir şey var mı?

  Şunu biliyorum ki geçmişte olduğu gibi gelecekte de sizlere bu işleri neden yaptığınızı soran, ne derseniz deyin ikna olmayan ve hayata yalnızca kendi doğrularıyla bakan insanlar olacaktır. İşte o gün Aziz Nesin'in şu dizelerini hatırlayın:

  Derlerse ki bu işler bir işe yaramaz

  De ki bütün işe yarayanlar

  İşe yaramaz sanılanlardan çıkar

  Teşekkürler.


   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.