Yıkıcı İnavasyonun Bir Bilmece Olması Gerekmiyor

  yikici-inavasyonun-bir-bilmece-olması-gerekmiyor

  Yıkıcı inovasyondan korkmanıza gerek yok. Neden mi? Yazıyı okumaya devam et!

  Çünkü onun aslında anlaşılır ve tahmin edilebilir bir düzeni var. Şimdi ise yıkıcı inovasyonu dikkatlice incelemenin, düzenini anlamanın ve fırsatlarını yakalamanın zamanı.

  Yıkıcı inovasyon şu anda herkesin gerçeği olarak yaşanıyor ve birçok çalışan bununla mücadele ediyor. Şirketler her yıl sektördeki bir sonraki yıkıcı inavosyonu keşfetmek için daha çok para harcıyorlar.

  Bu yatırımlara rağmen çoğu büyük şirketin karları azalmış ve kurumlar içerisindeki iflasların oranı artmış durumda. Dünyadaki 3600 en büyük şirket ile yaptığımız araştırmalar gösteriyor ki bu durum sürekli olmaya devam edecek.
  Accenture tarafından yapılan araştırmaya göre 26 trilyon dolara sahip 20 endüstriden şirketlerin yüzde 40'ı gelecekte yaşanacak olan yıkıcı inovasyonu yaşamaya oldukça müsait.

  Blockbuster'ın hayaleti giderek büyüyor. Tesla geleneksel otomobil üreticilerinin çöküşü olacak mı? Amazon, küresel perakende sektörünü değiştirecek mi? Yıkıcı inovasyondan korkulmalı mıdır?

  "Şirketlerin %63'ü yıkıcı inovasyonlar ile karşılaşıyor."
  "Şirketlerin %44'ü ise gelecekteki olası yıkıcı inovasyon yaşamaya oldukça müsait."

  Yıkıcı inovasyonun yapısı net bir şekilde anlaşıldığı zaman korkacak bir şey olmadığı kolayca görülebilir.

  Yıkıcı inovasyonlar bir endüstriyi alt üst ettiği zaman gerçekten ne yapıyorlar? Basitçe, endüstriye yeni değerler kazandırıyorlar. Bu değerler teknolojik gelişmeler ve dış etkenler üzerindeki değişikliklerin sonucunda ortaya çıkan fırsatlar aslında.

  Şirketler haklı olarak teknoloji odaklı yeniliklerin, kendi endüstrilerinin gerçekliklerini şekillendireceğine inanıyor. (Dünya çapında c-level yöneticiler ile gerçekleştirilen bir araştırmada, katılımcıların %68'i şirketlerinin içinde bulunduğu endüstrinin gelecek 3 yıl içerisinde teknoloji kaynakları yıkıcı bir inovasyon ile köklü bir değişikliğe uğrayacağına inanıyor.)
  Eğer bu konuların yeterince içinde bulunduysanız yıkıcı inovasyonların bunaltıcı olabileceğini biliyorsunuzdur.
  Fakat gerçek şu ki bir yıkıcı inovasyonun tüm bileşenlerini incelediğiniz zaman risklerini anlayıp kendinizden emin bir şekilde bu değişikliği karşılayabilirsiniz.

  Dahası, yıkıcı inovasyonları öngörmenin imkânsız olmadığını anlayabilirsiniz.

  Yıkıcı İnovasyonları İncelemek

  Yaygın yanlış anlaşmaların üstesinden gelmenin ilk adımı

  Yöneticilerinin yıkıcı inovasyonları daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için Accenture 20 endüstrinin şu anki yıkıcı inovasyon ile etkileşim seviyesini ve gelecekte bu tarz inovasyonlara ne kadar açık olduklarını ortaya koyan bir index oluşturdu.

  Şirketlerin şu anki yıkıcı inovasyon ile etkileşim seviyelerini ölçmek için, iki farklı boyuttan incelemeler gerçekleştirildi. Yıkıcı inovasyonların etki seviyesi ile yöneticilerin finansal performansları incelendi.

  Araştırmamız gösteriyor ki yıkıcı inovasyon 3 şekilde başarılı olabiliyor:
  1. Yeni maliyet yapıları oluşturarak mevcut fiyatlarda ani düşüşlere sebep oluyor,
  2. Ürünlerde ve müşteri deneyimlerinde önemli yenilikler sağlıyor,
  3. Şirketlerin mevcut sektörleri dışındaki alanlara girişindeki engelleri yıkıyor ise.

  Haber başlıkları çoğu zaman yıkıcı inovasyonların:
  1. Rastgele ve tahmin edilemez olduğunu,
  2. Herkesin kontrolünün dışında olduğunu,
  3. Güçlüyü yüceltmek yerine güçsüze hitap eden çözümler olduğunu söylüyor.

  FAKAT BU DOĞRU DEĞİL!

  Yıkıcı inovasyon kaçınılmaz, fakat her endüstri bundan aynı ölçüde etkilenmiyor.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.