Yurt Dışında Kariyer İçin Dil Öğrenmenin Önemi

  Yurt-Dnda-Kariyer-in-Dil-renmenin-nemi-cover

  Dil öğrenmenin pek çok faydası vardır ve dil öğrenmek bize yurt dışının kapılarını aralar. Yurt dışında kariyer için dil öğrenmenin önemini beraber inceleyelim!

  Dil öğrenmek sadece ufkunuzu genişletmez, aynı zamanda yeni bir dil öğrenmek beyninizi de geliştirir ve bilişsel edinim sağlar. Dil öğrenince başka bir kültür, bir perspektif de öğrenilir. Bununla beraber uluslararası bir dünyanın da kapıları açılır ve yurt dışında kariyer yapmak daha kolay bir hal kazanır.

  İki dil bilmenin faydaları

  Günümüzde yabancı dil bilmenin faydasının sadece yeni bir kültür öğrenmek ya da o kültürden insanlarla iletişim kurma yolunu bulmak olmadığı kanıtlanmıştır. Dil öğrenmek beyni geliştirir ve ne kadar yabancı dil öğrenilirse o kadar çok beyin gücü kazanılır.

  Her ne kadar birden fazla dil bilmek sizin daha zeki olduğunuzu göstermiyor olsa da beyninizi eğittiği bir gerçek. Diğer kişilere göre, iki dil bilenlerin bunamasının daha yavaş olduğu, belli başlı rahatsızlıklarda bilişsel olarak iyileşme sürecinin çok daha hızlı ilerlediği gözlemlenmiştir. Ayrıca dil öğrenmek veya dil bilmek ve pratik yapmak aynı şekilde beynin fonksiyonlarını da güçlendiriyor. Yönetim, organizasyon, problem çözme gibi koordinasyon gerektiren noktalarda iki dilli kişilerin daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir.

  Aynı şekilde yabancı dil öğrenmek sadece bilişsel yetenekleri artırmıyor, empati gibi duygusal iletişim gerektiren noktalarda da destek sağlıyor. Diller arası çeviri yapılması ve yorumlanması sebebiyle farklı bir kültürü anlama çabası bu empatiyi artırıyor. Bütün bu özellikler başarıya giden yolu açıyor ve özellikle kariyer alanında iki dilli kişiler bu yetenekleriyle ön plana çıkıyor.

  Birden fazla dil bilmek

  Teknolojinin ilerlediği, ulaşım kolaylıkları sayesinde mesafelerin küçüldüğü ve uluslararası iletişimin kolaylaştığı bu yüzyılda artık tek yabancı dil bilmek bir önem teşkil etmiyor. İki ya da daha fazla dil konuşuyor olmak sadece kültürlere yakınlık, uluslararası bir arkadaşlık ağı anlamına gelmiyor. Aynı zamanda kariyerinizi daha da güçlendiriyor ve dünyanın kapılarını aralıyorsunuz. Birden fazla dil bilmek, özellikle yurt dışı ile sürekli iş yapan sektörlerde ön plana çıkaran özelliklerden oluyor.

  Yurt dışında kariyer fırsatları

  Günümüzde her gün daha fazla şirket yurt dışına yöneliyor ve uluslararası iş yaptıkları için de yabancı dil bilen çalışanlara ihtiyaç duyuyorlar. Ülkeler kendi içlerinde iki dil bile konuşabiliyor. Küreselleşen dünyada sadece yurt dışında kariyer sunmakla kalmaz, aynı zamanda maddi olarak da bir katkı sağlar. Dil becerileri bazı sektörlerde ekstra gelir anlamına da gelir. Dolayısıyla dil bilmek, özellikle de birden fazla yabancı dil konuşabilmek bu anlamda çok önemli. Hem halihazırda bulunan işten maksimum gelir elde etmeyi sağlar, hem de yurt dışında bir kariyerin kapılarını açar.

  Kısacası, dil öğrenmek harika bir deneyim ve yurt dışında yaşam ya da kariyer hedefiniz varsa kesinlikle planlarınız arasına dil becerilerinizi geliştirmeyi eklemelisiniz.

  Bu yazı BinYaprak misafir yazarları Education First tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.