Zamanın Efendisi Ol!

  a77c91cc-86fe-4fdf-9d28-f095bcf09823

  "Kader, yolun tamamını değil, sadece yol ayrımlarını verir." Peki biz bu yolu nasıl yürüyoruz? İlham dolu keyifli okumalar!

   "Kader, yolun tamamını değil, sadece yol ayrımlarını verir.

  Güzergâh bellidir.

  Ama tüm dönemeç ve sapaklar yolcuya aittir.

  Öyleyse ne hayatın hâkimisin,

  Ne de hayat karşısında çaresiz...

  ŞEMS"

  Şems'in bu şiiri ile ilk kez CIYO-Öze Dönüş programında karşılaştım. O zamana kadar hayatımı bir yol, kendimi de bu güzergâhtaki bir yolcu olarak hiç düşünmemiştim.

  Peki ben nasıl yürüyordum bu yolu, farkındalıkla mı? Kendi seçimlerimle mi? Yoksa beklentileri karşılayarak tanımlı ve güvenli alanlarda kalarak mı?

  Bugün geriye doğru baktığımda başarılı eğitim hayatımın hemen ardından başlayan 34 yıllık profesyonel hayatım büyük koşturma içinde geçmiş. Her zaman hayatın dengesini kaçırmış, iş ve kariyere ağırlık vermişim .Hatta öyle ki bedenim bile bundan fazlasıyla zarar görmüş, onun kendini duyurmak için verdiği işaretleri yok saymışım. Tüm hobilerimi teker teker bırakmışım. Kısacası o zamana kadar ki yolculuğum beklentileri karşılayarak, mükemmel olmak adına, başarılı olmak adına hep güvenli sularda, kendimi unutarak geçmiş.

  İki yıl önce bu yolculukta çok önemli bir sapağa geldiğimi fark ederek yeni bir başlangıç için profesyonel kariyerimi sonlandırdım.

  Şimdi ne mi yapıyorum? Zamanımın Efendisi Olmayı öğreniyorum...

  Bunun için önce durmayı öğrenmem gerekti, günlerimi çok verimsiz bir gündü demeden sonlandırmam tam bir yılımı aldı.

  Sonra kendime gönül gözümle bakmadığımı fark ettim. Gerçek Şerife kim? Neleri yapmayı seviyor? Hayat amacı nedir? Bunlar içinde kişisel gelişim çalışmalarına ve atölyelerinde çokça zaman geçirmeye başladım. Her birinde yaptığım keşiflerle kendimi şekillendiriyorum. Örneğin, gardrobum bile çok değişti. Kendimle daha barışığım. Dişil ve eril yönlerimi koluma takıp daha dengeli yaşıyorum. Doğada daha fazla vakit geçiriyorum ve hayvanlardan da daha az korkuyorum. Sadece zihnimle hareket etmiyorum.

  Bu yıl, ikinci üniversite fırsatı ile yeniden üniversiteye başladım, çok merak ettiğim Sosyoloji 'de lisans öğrencisiyim. Bu beni çok heyecanlandırıyor, sürekli yeni bakış açıları ile etrafımı izliyorum. Her şeyi daha farklı görüyor, daha az kalıplarla hareket ediyorum.

  Bugün katıldığım bir çalıştayda kendimi tanıtmak için seçtiklerim : Yolcu, kaşif ve öğrenci oldu. Bunlar yeni dönemimin anahtar rolleri. Klasik tanımlardan kurtulup, sadece Linkedln profilimle konuşmadığım için müthiş mutlu oldum, sanırım özüme dönüyorum.

  Artık yolda daha kısa aralıklarla duruyor ve acele etmeden hayat yolculuğumu daha bir farkındalıkla yaşıyorum.

  Peki, siz hayat yolunuzda nasıl bir yolcusunuz? 

  Şerife Füsun Temel Ömür

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.