ÇALIŞAN ANNELER İÇİN EN İYİ ŞİRKETLER!

  ÇALIŞAN ANNELER İÇİN EN İYİ ŞİRKETLER!

   Çalışan bir anne olmanın kolay bir şey olmadığını hepimiz biliyoruz, özellikle anne dostu olmayan şirketlerle yüzleşince... Bu yüzden çalışan anneler için hemen iyi iş-veren şirketleri hem de işe girmeden önce dikkate alman gerekenleri yazdık! 

  Biliyor musun?

  Türkiye'de çalışma yaş aralığında bulunan 29,5 milyon kadının ancak 8.1 milyonu çalışıyor. Ülkemizde 11 milyondan fazla kadın anne olduktan sonra iş gücünün dışında kalıyor. Kadınların istihdama dahil olmamalarının ya da yorulmalarının en büyük sebeplerinden biri çocuk bakımı. TÜİK'in 2016 Aile Yapısı Araştırması sonuçlarına bakıldığında hanedeki 0-5 yaş aralığındaki çocukların gündüz bakım işinin %86'sını anneler üstleniyor. Gündüz bakım işini, anneden sonra %7.4 ile en fazla anne anne veya babaanne üstlenmiş durumda. Bakımın, kreşte veya anaokulunda sağlanma oranı %2.8 iken, bakıcı tarafından yerine getirilme oranı ise %1.5. 

  Çalışan Annelere Esnek Çalışma Modelleri Destek Sağlar 

  Danone'nin 1,071 kişiyle görüşerek yaptığı Çalışan Anneler araştırmasına göre iş yerlerinin sadece %2'si kreş için maddi yardım veriyor ve sadece %5'inde kreş var. Cevap veren yöneticilerin ancak %9'u iş yerinde emzirme odası olduğunu belirtiyor. Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Başkanı Sanem Oktar, iş yerlerinin kadınların sorunlarını hafifletecek, onlara eşit fırsatlar sunacak uygulamalara ihtiyacı olduğunu söylüyor. 

  Esnek Çalışma Önemli Bir Avantaj 

  Microsoft Türkiye İK'dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Esra Gaon, şirket bünyesinde referans sistemi çerçevesinde kadın adayları öneren çalışanlara maddi ödüller verdiklerini, aynı zamanda hem yeni mezun programı MACH hem de yerel uzun dönemli staj programı Talent Explorer çerçevesindeki alımlarda %50'lik bir kadın aday seçim kriterleri olduğunu söylüyor. 

  Haftanın İki Günü Evden Çalışma İmkanı Sağlayan Banka 

  INGBank her çeyrek annelere yemekler düzenleyip, onlardan duyduklarını hayata geçiriyorlar... Genel merkezde hem kadınlara hem de erkeklere haftanın 2 günü ofis dışında çalışma imkanı sağlıyor, haftanın 5 günü çalışma saatlerini çalışanlar belirliyor, okulun ilk günü, karne günü izni ve hamile ya da emziren anneler için günde yarım saat daha az çalışma gibi birtakım imkan sağlıyor. Üstelik yıl sonuna kadar 65 şubede, 2018 sonuna kadar da tüm şubelerde süt odaları kuruluyor/yenileniyor. British American Tobacco (BAT) Hamile Saha Çalışanlarını Ofise Alıyor! British American Tobacco (BAT) Türkiye'de doğum izni sonrasındaki süreçte çalışanlara, çalışma saatleri ve izin kullanımlarında esneklikler sağlıyor. Çalışanlar işe giriş ve çıkış saatlerini kendileri belirleyebiliyor ve gerektiğinde evden çalışabiliyorlar. BAT, İK politikasını hamilelik süreci, doğum izni ve işe dönüş dönemini kapsayacak şekilde şekillendiriyorlar. Ayrıca hamilelik süreci nedeniyle mevcut görevini yerine getirmekte zorluk yaşayabilecekleri rolleri tespit edip kendilerine alternatif sunabilme imkanı sağlıyorlar. Örneğin, saha satış ekibinde çalışan bir kadın hamilelik süreçlerini daha rahat geçirebilmeleri adına kendilerini ofis rollerine alıyoruz. Anlaşılan anne dostu olan birçok şirket var ve umuyoruz ki bu liste sana neye dikkat etmen gerektiğini biraz göstermiş oldu! 

  Daha Fazla Bilgi İçin:

  -TUISADİstatistikleri

  -KAGIDER Danone Araştırması

  -BinYaprak&X Sights "Eşitmişiz" Araştırması

  -Great Place To Work

   Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Melissa Clemence tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.