Dünya Vatandaşı Yetiştirmek

  Dünya Vatandaşı Yetiştirmek

  STEM sizlere ve çocuklara hayatın gerçekliğini, bilginin güzelliğini ve kıymetini en canlı yoldan öğretiyor. Peki bizim 'Dünya Vatandaşı Yetiştirmek' mottomuzun gerçeklikteki payı ne? 

  Son yıllarda ülkemizde yaygınlaşmaya başlayan STEM ile dört yıl önce Bahçeşehir Kolejinde tanıştım. Bilginin değersizleştiği, depolanıp tek kullanımlık hâle geldiği sınav odaklı eğitim sistemine karşı STEM; yaşayarak, yaparak öğrenme ile, bilgiyi kullanılabilir ve kalıcı hale getiriyor.

  "Dünya vatandaşı yetiştirmek" mottosunun önemli bir parçası olan STEM eğitimi, 21. yüzyıl ihtiyaçlarını karşılayarak, 21. yüzyıl için gerekli bilgi ve yeteneklere sahip öğrenciler yetiştirmekte ve öğrencilerin kendi yeteneklerini keşfetmelerinde onlara zengin bir alan sağlıyor. STEM sadece öğrencilere değil, öğretmenlere de kendi yeteneklerini keşfedecek bir öğrenme ve çalışma alanı sağlıyor.

  STEM eğitimi alırken yazdığım BTHP'ler ile Arduino ve Astronomi öğrenme fırsatı buldum. STEM ders uygulamalarında öğrencilerim, fizik, matematik, mühendislik ve çevre bilimlerinin günlük yaşantımızın her noktasına nasıl yayıldığını, bir problem karşısında disiplinler arası işbirliği yaparak, öğrenerek, fikir geliştirerek, tasarlayarak ve sonuçta bir ürün çıkartarak problem çözmeyi öğrendiler. Bu sürecin sonunda, STEM Mesleki Gelişim Programı'nda değerlendirici olarak yer alarak, STEM eğitimi alan arkadaşlarımızın öğrenim süreci ve heyecanlarına da ortak olma fırsatı yakaladım.

  STEM sayesinde, farkındalığı, hayal gücü ve yetenekleri ile, dünyanın alışkanlıklarını ve bildiklerini değiştirebilecek, soru çözmekten robotlaşan değil, robot yapan öğrenciler yetişmek dileğiyle…

  STEM ile kalın.


  Erkan YAVUZ

  Matematik Öğretmeni

  Bahçeşehir Koleji Samsun Atakum Kampüsü 

  Yeni Kapılar Açmaktı STEM
  21. YÜZYILDA Z KUŞAĞININ STEM ÖĞRETMENİ OLMAK
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BAUSTEM merkezi öğretmen eğitimi uzerine uzmanlaşmış bir araştırma ve geliştirme merkezidir. STEM bütünleşik öğretmenlik bilgi ve becerileri projesine ev sahipliği yapmaktadır. Merkez bünyesindeki programlar ile STEM öğretmenleri yetiştirilmekte ve öğrencilerin çağa uygun becerilerle donatılması sağlanmaktadır.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.