Eczacılar İçin İlaçta Kariyer Tüyoları

  ilata-kariyer-eczalk_20210705-105706_1

  14 Mayıs Eczacılar Günü kutlamamızda eczacılar için ilaçta kariyer yolculuğunu konuştuk ve çok değerli rol model eczacılarımızdan altın değerinde tavsiyeler aldık. Kariyerinize katkıda bulunmak için haydi okumaya!

  14 Mayıs Eczacılar Günü'nü kutlamak adına gerçekleştirdiğimiz ''Eczacılar Günü Kutlaması'' etkinliğimizde Azelis Türkiye Kıdemli İş Müdürü Tuğba Bayramoğlu moderatörlüğünde, Atabay Kimya Sanayi'de Biyoteknoloji Grup Müdürü ve Mesul Müdürü Doç. Dr. Yıldız Özalp, Nobel İlaç Ar-Ge Merkezi Grup Müdürü Dr. Ecz. Abdullah Uslu ve Luna Yönetim Danışmanlığı Kurucusu Ayla Kurtuluş'u ağırladık.

  En yakın sağlık danışmanı sıfatıyla hayatımızda yer alan ve rollerinin önemini pandemi ile daha çok anladığımız değerli eczacılarımızın farklı alanlarda yapabilecekleri kariyer imkânlarından özellikle ilaç sektöründe istihdamlarından bahsettik.

  Etkinliğimize katılan değerli eczacılarımız, meslektaşlarına ilham olmak adına kendi kariyer yolculuklarından bahsederek ilaç sektöründe bir kariyer yolculuğu hedefleyen eczacı adaylarının bu yolda neler yapması gerektiği, kendilerini hangi alanlarda geliştirmesi gerektiği ile ilgili kilit noktalara değinerek tavsiyeler verdi.

  Sevgili Gamze Çakıroğlu, Haldun Taner'in Fazilet Eczanesi adlı tiyatro oyunundan bir alıntı yaparak eczacılarımızın değerlerine değinip etkinliğimize anlamlı bir başlangıç yaptı.

  ''Eczane bir bakıma sade bir ilaç laboratuvarı değil, bir insan laboratuvarıdır da. Oraya iki ayaklı ne konular gelir gider. Eczane bir mikrokozmostur. Bir yaşam dilimi yansıtmak istemiştim bu oyunda. Bizim insancıklarımızla örülü bir yaşam kesiti.''

  Nobel İlaç Ar-Ge Merkezi Grup Müdürü sevgili Dr. Ecz. Abdullah Uslu, eczacıların aldığı kapsamlı eğitime değinerek çok severek yaptığı işinden bahsetti.

  ''Eczacılığa adımımı attıktan sonra 1. sınıfta aldığım dersimde hocalarım beni çok etkiledi. O gün, alacağımız bu mesleki bilgileri kendi isteğim doğrultusunda evirebileceğimi anladım. 3. Sınıf itibariyle Farmasötik Teknoloji dersiyle tanıştım ve belki mühendis olmayacaktım ama aslında yapacağım şey bir ilaçtı ve bu alanda kendimi geliştirip sevdiğim bir mesleği yapabilirim diye düşündüm. Şu anda geriye dönsek yapacağım şey yine eczacılığı tercih etmek olurdu.''

  Bir eczacının ilaç sektöründe başarılı olabilmesi için neler yapması gerekir? Sorusuna verdiği cevaplarla ise bizler için altın niteliğinde noktalara değindi.

  ''Çok çalışmak.''

  İlaç sektöründe geniş bir istihdam alanı olan eczacıların işin hangi kısmında olursa olsun yüksek özveri ile çok çalışması gerek.

  ''Yabancı dil öğrenmek.''

  İlaç sektörünü isteyen bir eczacı veya eczacı adayı muhakkak yabancı dil gelişimine önem vermeli ve bu konuda kendini geliştirmelidir.

  Daha sonra ise sevgili Dr. Ecz Abdullah Uslu, bize eczacıların ilaç sektörüne neler yapabileceğini kısaca anlatarak istihdamlarının öneminden bahsetti.

  ''Eczacının işi ilaçtır ve ilacın her yönünü bilerek sektöre gelir. Tüm terimlere hakimdir ve ilaç sektöründe ise kariyer hayatına bir sıfır önde başlar. Sadece eczanede değil, üniversitelerde, sanayilerde çok ciddi yeri vardır. Eczacı adayları kariyerlerini yönlendirirken hangi alanda olursa olsun severek yapacağı işi yapsın.''

  Luna Yönetim Danışmanlığı Kurucusu sevgili Ecz. Ayla Kurtuluş, kendi hayat hikayesini anlatıp bize çok daha farklı bir eczacı rol modeli çizip sınırlarımızı genişletti. Kendi yolunda onu motive eden noktadan ise ''insanlara dokunmak ve hizmet etmek'' olarak bahsetti.

  Sektöre girebilmek için atılması gereken en önemli adımlardan ve ilaç dünyası içerisinde yerimizi nasıl bulacağımızdan bahseden sevgili Ecz. Ayla Kurtuluş, ''Eczacı adayı arkadaşlarıma öncelikli tavsiyem stajlarını farklı alanlarda yapmaları çünkü eczacılar endüstride sadece Ar-Ge'de değil üretimde, kalite kontrolde, tedarik zincirinde, satışta, pazarlamada yer alabilir ve genel müdürlüğe kadar yol alabilirler. Bu süreçte kendinizi keşfedebilmeniz için beyaz bir sayfa alın önünüze ve sizi neler mutlu ediyor, ne yapmaktan keyif alıyorsunuz, eksilerinizi, artılarınızı, neleri iyi yapabildiğinizi ve hangi konularda eksik olduğunuzu ölçüp yazın. Bu çıktıya göre sektörde bir alandan başlayarak yol alabilirsiniz. İllaki o alanda devam etmenize gerek yok. Rotasyona açık olun. Bu alanda yol kat etmiş büyüklerinizden ilham alın ve deneyimlerinden ders alın. Sizlerin endüstriye, endüstrinin de sizlere ihtiyacı var.'' diyerek genç meslektaş adaylarına altın değerinde tavsiyeler verdi.

  Hem ilaç sektöründe hem de akademik hayatta rolleri olan sevgili Doç. Dr. Yıldız Özalp, kariyer yolculuğunda zorlandığı en büyük şeyin karar alma aşamasında kendini tanıyarak en iyi ve doğru olanı seçmede yaşadığını söyledi. Yurt dışına akademisyenlik bursuyla bir yıl süreliğine gitme kararını verdiği en doğru ve en zor karar olarak tanımlayıp ''Kendinizi tanıyın. Size mutluluk veren şeyleri keşfedin çünkü mutlu olduğunuz zaman sizi hiçbir şey yormayacak ve zor da gelmeyecektir. Risk almaktan korkmayın. Risk alarak rotasyonlarda bulunun. Her şeyi deneyimlemek için çabalayın ve sizi motive eden şeyleri bulun.'' diyerek bizlere çok güzel tavsiyeler verdi.

  Üniversitede Endüstri Eczacılığı dersleri veren sevgili Doç. Dr. Yıldız Özalp eczacıların Ar-Ge alanındaki istihdamlarından şu şekilde bahsetti: ''Eczacıların Ar-Ge'de çalışmaları kolaylıkla uyum sağlayabilecekleri bir iş çünkü biz bütün derslerimizde ilacı öğretiyoruz.''

  Endüstride çalışabilecek eczacıların taşıması gereken özellikleri ise kısaca şu şekilde özetledi:

  ''Analitik düşünebilme, teknolojiyi sevme, merak edip soru sorma, bilgiyi sorgulama ve bu bilgiye ulaşmak için çaba gösterme, bu bilgiye ulaştıktan sonra kullanabilme ve kullandığı bilgiyi de yorumlayabilme becerisi.

  Mezun olmuş her bir eczacı tüm bu özelliklere ve becerilere sahip olacak bir şekilde eğitim almıştır.''

  Bu değerli tecrübeleri ve bilgileri dinlediğimiz ilham dolu Eczacılar Günü Kutlaması etkinliğimiz için tekrardan bize rol model olan katılımcılarımıza ve izleyen herkese çok teşekkür ediyoruz.

  İlaçta kariyer hepimize iyi gelecek!

  Duygusal Çeviklik
  SEO'da Anahtar Kelime
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.