​Hayal Kurmak da Aşık Olmak Gibi

  dreamm

  Mutlu mu olmak istiyorsunuz hayal kurun!

  Yapılan araştırmalar gösteriyor ki hayal kurmak da mutluluk hormonlarını harekete geçiriyor. Tıpkı üzücü bir olayı düşünüp hüzünlenmemiz gibi güzel bir şey düşünerek de mutlu olabiliyoruz. Peki nasıl hayal kuracağız? Aslında oldukça kolay, gözlerimizi kapatıp derin bir nefes alalım ve olmak istediğimiz yeri veya olmasını istediğimiz dünyayı düşleyelim. Zihnimiz kurgularken biz de anın tadını çıkaralım. Ama en önemli kısım şimdi başlıyor, uyanalım!

  Rüyaları gerçekleştirmenin ilk yolu uyanmaktır diyor düşünürler. Bu nedenle uyanalım ve hayallerimizi gerçek dünyaya yerleştirmek adına yola koyulalım. En önemlisi de hayallerimize sahip çıkalım. Kendi hayalimizi insanlara anlatıp, hayalimizi sahiplendiğimizi ve ona inandığımızı gösterelim.Yani, hayalimize âşık olalım. Bütün zamanımızı onu düşleyerek ve onun için neler yapabileceğimizi düşünerek geçirelim. Bu durum algıda seçicilik yaratacak ve hayalimize olan yoğun odağımız bizi güzel network ve benzeri bağlantılarla hayalimize kavuşturacak.

  Büyük işler, büyük hayaller kurma özelliği olan insanlarca başarılmıştır, diyor William Russell. Hep daha iyisini ve daha güzelini düşleme cesaretimiz olsun.Hayal kuran insan bir de hayaline inandı mı istediği her şeyi elde edebilir. Geçmişe baktığımızda hayatımıza yön veren tüm buluşların öncesinde bir hayal ürünü olduğunu görürüz.Çağın ötesinde düşünebilen aydınlar sayesinde bilim ve teknoloji ilerledi. İnsan beyninin olağanüstü yetenekleri sayesinde elimizde pek çok imkân var. Neden kendi geleceğimizi hayal edip o yolda yürümüyoruz?

  Bilmediğimiz gelecekte, kendi ışığımızla yol açabiliriz, yol olmayan yerden gittiğimiz için de iz bırakıyor olacağız. Farklı yollar kullanıp hayatımızı ve çağı hep başka basamaklara taşıyacağız. Bunun için önce kalbimizden gelen gücü kullanacağız. Hayal kurmaktan vazgeçmeyeceğiz.

  Hayalin büyüğü küçüğü olmaz. Her insan ne kadar farklıysa hayaller de o kadar farklıdır. Farklılıklar bizi biz yapan şeyler, bu yüzden hoşgörüyü hiç bırakmayacağız. Örneğin, dünyayı kurtarma hayali olan bir insanın dünyasının ne kadar büyük olduğunu bilemeyiz. Bir insanın dünyası tüm evren kadar olabileceği gibi bir mahalle kadar da olabilir. Bu konuda çok açıklayıcı bir söz var: " Bazı idealler o kadar değerlidir ki, o yolda mağlup olmak bile zaferdir." Önemli olan hayalimiz ve ona olan inancımız. Kanser tedavisi üzerine çalışan bir doktor çalışmaları sırasında ölürse sizce mağlup biri sayılabilir mi? İnsanlar ölür hayaller değil, onlar yaşamaya devam eder.

  Gece başınızı yastığa koyduğunuzda sarıldığınız bir hayaliniz olsun. O size hayat boyu ihtiyacınız olan gücü verecektir. Bilimde matematik ve fizik çok önemlidir ama asıl çağı öteye taşıyan hayaller ve hayallerine aşık insanlardır. Hayalperest insanlar olduğu sürece gelecek için olan umudumuz hiç sönmeyecek. Büyük dahi Einstein'dan bir söz ile hayal kurmanın önemini taçlandıralım:

  "Mantık sizi A noktasından B noktasına taşır. Hayal gücü ise her yere…"

  Melike Kılıç

  E-ticaret Deneyimleri: Exportan'ın Kurucusu Ayşe G...
  E-ticaret Deneyimleri: Derimod E-ticaret ve Pazarl...
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Melike Kılıç; Yıldız Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği son sınıf öğrencisidir. Türkiye Girişimcilik Vakfında fellow olarak sosyal girişimcilik projeleriyle ilgilenmektedir. Girişimcilik eğitimleri alan Melike, önceliği engelli çocuklar olan projeler üzerinde çalışmaktadır. 1002 Şiir ve Düşünce Topluluğu'nun kurucusu ve halen bu topluluğun lideri. Üç senedir devam eden bu topluluk şiirsel sahne performanslarının yanında köy okullarına destek projeleri de yürütmektedir. Şiir okumayı ve seslendirme yapmayı çok seven Melike, sunuculuk ve spikerlik eğitimleri de aldığı için sahneleri çok sevmektedir. Melike, ileride de fark yaratan bir sosyal girişimci olmayı hedeflemektedir. İlhamı ise şu: “Bazı idealler o kadar değerlidir ki, o yolda mağlup olmak bile zaferdir.”

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.