İş Hayatında Oyunlaştırmanın Önemi

  isyeri3

  Oyunlaştırma, hayatımıza giren modern bir terim. Peki iş hayatında oyunlaştırma nasıl gerçekleşir? Çalışanlara ve işverenlere faydası nedir? Merakınızı gidermek için yazımıza bekleriz. 

  Oyunlaştırma, iş yerinde yaygın olarak konuşulan ancak nadiren uygulamaya konulan bir kavram. Özellikle İK veya yöneticiysen bu terimle daha önce karşılaşmış olma ihtimalin oldukça yüksek. Oyunlaştırmayı ilk defa duyduğunda tüm bunların neyle ilgili olduğunu düşünmüş olabilirsin. Acaba etkileri nelerdir ve neden önemlidir gibi sorular aklına gelmiş olmalı…

  Oyunlaştırma hakkında daha fazla bilgi edinmeden önce, bir dakikalığına eski günlerimize geri dönelim: Okuldaki öğretmenlerimizin farklı teknikler kullanarak öğrenmeyi nasıl eğlenceli hale getirdiğini hatırlıyorsun, değil mi? Ayrıca öğrenciler olarak biz de derslerimizi oyun oynayarak uygulamayı severdik ve öğretmenlerimizin iyi niyetini kazanmak için akranlarımızla tatlı bir rekabete girerdik. Çocukluğumuzdan bugüne uzun zaman geçmiş olabilir ama alışkanlıklar değişmiyor!

  İnsanlar olarak, isteklerimizi tatmin eden şeyleri yapmaya ve motive olduğumuz şeyleri devam ettirmeye meyilliyiz. Aynı eğilim günümüz çalışma kültüründe de yaygın. Çalışanlar, iş yeri zorluklarıyla uğraşmayı ve o zorlukların üstesinden gelmeyi sever.

  Bu nedenle, problem çözmeyi daha eğlenceli hale getirmek hedefiyle işverenlerin, çalışan bağlılığını ve üretkenliğini artırmak için oyun unsurlarını işle bir araya getirmeyi benimsemesi iş ortamına oldukça fayda sağlayabilir. 

  İş yerinde oyunlaştırma nedir?

  İş yerinde oyunlaştırma, zorlukları ve görevleri birleştirerek işi daha ilginç hale getirme kavramıdır. İşverenler tarafından, çalışanların işini daha keyifli hale getirmek için kullanılan bir tekniktir.

  Bir kişi işini yapmayı sevdiğinde büyük şeyler ortaya çıkabilir. Oyunlaştırma da, işi çalışanlar için daha keyifli ve daha az stresli hale getirerek çalışanların potansiyellerini daha iyi kullanmasını sağlar. Anlık ödüller ve takdirler, sık anketler doğru zamanda yerinde tatmin sağlayarak çalışanlar arasında daha fazlasını yapma gayretini tetikler.

  Oyunlaştırma, işi tamamen bir oyuna dönüştürmekten daha çok, çalışmayı ilginç kılmak ve çalışanları daha üretken hale getirmek için oyun mekaniklerini işle karıştırmakla ilgilidir.

  Şimdi de oyunlaştırmanın iş hayatındaki önemine gelelim!

  Verimlilik her kuruluşun hedeflediği bir özelliktir. İşverenler de iş yerlerinde verimliliği ve üretkenliği sağlamak için çeşitli önlemler alırlar. Ancak, üretkenlik hedefine ulaşmak için öncelikle çalışan bağlılığı ve memnuniyeti sağlanmalıdır. İşte oyun bağlamlarını iş ortamına entegre etmek de bunu yapmanın bir yoludur.

  Bunu destekleyecek birkaç noktaya değinirsek:

  • Günlük etkinliklere anlamlı ödüllerin yanında bir miktar oyun bağlamı eklemek, görevlerin daha kazançlı görünmesine yardımcı olur. Bu durum çalışanların dikkatini çeker ve onları ellerinden gelenin en iyisini yapmaya teşvik eder.
  • İş yeri eğitimlerini oyunlaştırılmış bir şekilde uygulamak, çalışanların hızlı ve kolay öğrenmesine sağlar. Özellikle yeni işe alınanların organizasyondaki işlevlerini anlamalarını sağlamak söz konusu olduğunda bu çok yararlı olacaktır. En güzel tarafı da, öğrenmek daha eğlenceli hale gelir.
  • Bugünün iş gücünün büyük bir bölümü Y kuşağı çalışanlarından oluşmaktadır ve öne çıkan bir özellikleri de yapılan işin karşılığını hızlı bir şekilde almak istemeleridir. Görevlerin tamamlanması üzerine anında ödüllendirmeye ve tebriğe olanak tanıyan bir oyunlaştırma platformunun benimsenmesi, Y kuşağı çalışanlarının iş yerindeki bağlılık düzeyini ve üretkenliğini artırma konusunda büyük katkılar sağlar.
  • Oyunlaştırma, çalışanların yürüttüğü görevlere anlam kazandırdığı için iş ortamında pozitif bir dönüşüm yaşanır.

  Eğer bunlar nasıl gerçekleşebilir diye merak ediyorsan bir örnekle konuyu taçlandıralım!

  Düşünelim ki senden ve ekibinden bazı önemli belgeleri, dosyaları sıralamanız ve düzenlemeniz istendi.

  Peki bu görevi bir oyun olarak görüp dönüştürürsek neler olur?

  Mesela belirli bir zaman çerçevesi içinde görevi tamamlayan ilk çalışan veya ekip, sonraki görevleri içerebilecek bir sonraki seviyeye ilerliyor veya görevi tamamlamak için gereken süreye bağlı olarak, çalışanları ödüllendirmek ve diğerlerini motive etmek için puanlar veriliyor…

  Şimdi daha ikna edici oldu ne dersin? 

  Konuyu toparlarsak…

  Oyunlaştırmayı tanımlamak ve iş yerinde uygulamaya koymak o kadar kolay değildir ama doğru kullanıldığı zaman da harika sonuçlar ortaya çıkabilir. Oyunlaştırmayı iş hayatına dahil etmeyi dört gözle bekleyen işverenlerin, bununla ulaşmak istedikleri hedeflerine çok dikkat etmesi ve planlı ilerlemesi en iyi yol olacaktır. Oyunlaştırma yalnızca çalışanların ilgisini çekmekle kalmaz, iş yerinin üretkenliğini ve pozitifliğini arttırarak o kuruluştan çıkan hizmeti veya ürünü de olumlu etkiler.

  Sen daha önce iş yerinde oyunlaştırmayla karşılaştın mı? İş hayatında oyunlaştırmanın olması sence başka neleri değiştirebilir? Fikirlerini yorum kısmında paylaşmayı unutma, merak ediyoruz! Sevgiyle ve merakla kal...

  Yetenek Devrimi Çağında Meslekler ve Yeteneklerin ...
  Burak Kılıç ile “İş'te Eşitlik”
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.