Kaniye Onat ile İlham Röportajı

  MST_1573

  Kaniye Onat kimdir? Uzun yıllar ilaç sektöründe bulunan ve bu sektörde farklı pozisyonlarda yer alan Kaniye Onat ile ilham dolu röportaj gerçekleştirdik. Keyifli okumalar! 

  1) Sizi kısaca tanıyalım: Nerede doğdunuz, ne okudunuz, şimdi ne yapıyorsunuz?

  İstanbul doğumluyum, İstanbul Üniversitesi, Fen Fakültesi, Biyoloji bölümünden mezun olur olmaz ilaç sektöründe Ürün Tanıtım Temsilcisi olarak çalışmaya başladım. 30 yıllık ilaç sektörü kariyerimde, pazarlama – satış pozisyonlarında farklı sorumluluklar üstlendim. Uluslararası iki ilaç firmasında Genel Müdür olarak görev yaptım.

  Geçtiğimiz yıl, kariyerime bir ara vererek, gelişimime zaman ayırdım. Cornell Üniversitesinden 5 kurs aldım, Leading Remote Teams sertifika programını tamamladım.

  2) Sizi yönlendiren anlar ve kişiler kimlerdi? Mesleğinizi nasıl seçtiniz, karar anlarınız neler oldular?

  Babamın biyolojiye ilgisi nedeni ile evimizde küçük yaştan itibaren bir mikroskop vardı, ablam ile birlikte evdeki bitkilerin altında biriken sulardaki mikroorganizmalar dahil olmak üzere, her şeyi incelerdik. Üniversitede Biyoloji bölümü seçimimi bu merak yönlendirdi diyebilirim. Sonrasında ilaç sektöründe çalışmaya başlamam tümüyle bir tesadüf sonucu oldu. Biyoloji son sınıfta okurken, mezun olduğumda iş hayatına hazır olabilmek adına, zorunlu olmadığı halde, Çapa Dahiliye Bakteriyoloji laboratuvarında bir staj ayarlamıştım. Bir gün laboratuvara bir ilaç firması yöneticisinin gelip "Büyüme hormonu tanıtımında çalışacak biyolog arıyoruz" demesi ile tüm kariyer planım ve hayatım değişti. İlaç sektörünü hiç tanımıyordum ama daha ilk günlerden büyüme hormonu tedavisi alan çocukların hayatının nasıl değiştiğini gördüm, benim de buna bir katkım olduğunu bilmek harika bir duyguydu. Başka bir alanda çalışmayı bir daha aklımdan bile geçirmedim.

  3) Aileniz kariyer yolculuğunda sizi nasıl yönlendirdi, destek oldu mu?

  Ailem ilgi duyduğum alanda, sevdiğim işi yapmam konusunda bana her zaman destek oldu. Devlet okullarında okuduğum için, okulda İngilizce öğrenme şansım olmadı. Babam, iş hayatında ilerleyebilmem için İngilizce bilmemin önemini her zaman vurguladığı için, üniversitede okurken, yaz döneminde tatil yapmak yerine kursa gittim. Aslında her yaz tatilinde, ya kursa gittim, ya da çalıştım.

  4) Kendinizi geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

  İlaç sektörü sürekli öğrenme ve gelişim için mükemmel fırsatlar sunuyor.

  Pandemi ile birlikte tüm iş dünyası büyük bir değişim içinde, ben de bu değişime daha iyi adapte olabilmek adına, "Uzaktan yönetim" ile ilgili Cornell Üniversitesinin "Leading Remote Teams" sertifika programını bitirdim. LinkedIn Learning'de çok faydalı online kurslar var, onlara katılıyorum. Harvard Business Review makalelerinden faydalanıyorum. 

  5) Hayatınıza etki eden, ilham aldığınız kişiler kimler, bize onlardan bahseder misiniz?

  İlham aldığım ilk kişi babamdı, yaptığı işi büyük bir tutku ile yapması, çevresine olan duyarlılığı, "Nasıl daha fazla faydalı olabilirim, yardımcı olabilirim" bakış açısı bana her zaman örnek oldu.

  İş hayatımda, ilk yöneticilik deneyimimde rol modelim, Schering Plough Türkiye'yi kuran yöneticim, Marc Princen'dı. Sadece iş performansımızı değil, bizi insan olarak önemseyen bir liderle çalışmanın, işimize, çalıştığımız şirkete olan bağlılığımızı nasıl arttırabildiğini gördüm. "Hizmetkar liderlik" ( Servant Leadership) ile tanıştım.

  Sonrasında da birlikte çalıştığım 2 arkadaşım "kız kardeşlerim" oldu. Her konuyu paylaşabileceğim, beni yargılamadan dinleyen, deneyimlerini paylaşan, beni daha iyi olmam için destekleyen, yüreklendiren mentorlarım, kız kardeşlerim var.

  6) Kendimiz geliştirmek için hangi dijital kaynakları takip edelim? Mutlaka okumalısın dediğiniz kitaplar var mı?

  Takip ettiğim dijital kaynaklar, daha önce de belirttiğim gibi, üniversitelerin online eğitimleri, LinkedIn Learning, Harvard Business Review, AIFD (Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği) sosyal medya hesapları.

  LinkedIn de ilgi duyduğunuz alanlardaki liderlerin deneyim paylaşımlarını takip etmenizi öneririm.

  Mutlaka okumalısınız diyeceğim kitaplar :

  Lean In – Sınırlarını Zorla (Sheryl Sandberg)

  Start with Why ( Simon Sinek )

  Savaşçı / Var mısın ? (Doğan Cüceloğlu)

  7) Tekrar 20 yaşında olsanız neyi farklı yapardınız? Bu mesleği seçmeyi düşünenlere ne tavsiye edersiniz?

  Kısa süreli de olsa yurtdışında eğitim almak isterdim. Sürekli öğrenmeye, gelişime açık olun. Bildiklerimizin ömrü her geçen gün kısalıyor, öğrenme çevikliği, değişime hızlı adaptasyon daha da önem kazanıyor. Dünyadaki gelişmeleri takip edebilmeniz için mutlaka en az bir yabancı dil öğrenin.

  Fark yaratmak için çalışın, sadece sizden bekleneni değil, daha fazlasını yapın. Cesur olun, konfor alanından çıkmadan, büyüme ve gelişmenin mümkün olmadığını bilin.

  Oğluma verdiğim tavsiyeyi burada da tekrar edeceğim : İyi olduğun, tutkulu olduğun alanı bul ve o alana odaklan. Severek, tutku ile yapılan bir iş her zaman başarı getirir. İş hayatında önceliğim hiçbir zaman ne konum, ne de para oldu, yaptığım işi en iyi şekilde yapmaya odaklandım ve kendimden daha büyük bir amaç için çalıştığımı bilmek bana zor zamanlarda tekrar ayağa kalkmak, devam etmek için güç verdi.

  İlaç sektörü kişiye, kendinden öte, daha büyük bir amaç için çalışma fırsatı sunuyor, hayatlara dokunmak, fark yaratmak için tutkulu olsunlar.

  Alanında başarılı liderleri takip edin, onların deneyimlerinden öğrenin.

  Mutlaka hayatınızın her döneminde, size duymak istediklerinizi değil, gerçekleri söyleyen, mentorleriniz olsun.

  İnsan ilişkilerine yatırım yapın, insan biriktirin. İyi bir dinleyici olmanın çok önemli ve değerli olduğunu bilin.

  Women in Business Kulüpleri ile Röportaj: ODTÜ Kuz...
  CampusWin Yolculuğumda İlk Günüm: Miray Sever
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  TurkishWIN, Türkiye ile bağı olan dünya vatandaşı tüm kadınların birbirlerine ilham ve güç verdikleri fark yaratan bir kizkardeslik networkudur. Avrupa, Amerika ve Türkiye'de faliyette olan TurkishWIN’in misyonu, benzer dünya görüşüne sahip, öğrenmeye açık kadınların içten paylaşımlarına ve birbirlerine fırsat yaratmalarına olanak tanımaktır. BinYaprak bir TurkishWIN girişimidir.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.