Yazılar

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  2 dakika okuma süresi (361 kelime)
  Öne Çıkarılmış 

  Sigorta Sektöründe Nasıl İş Bulurum?

  Sigorta sektöründe kariyer yapmak istiyorum ama nasıl iş bulurum, nasıl bir yol izlemem lazım diye düşünenler için Doğa Sigorta'da Reasürans & Özel Riskler Departmanında çalışan Ebru Çetin ile röportaj yaptım. 

  sigorta-sektörü

  Sigorta sektöründe kariyer yapmak istiyorum ama nasıl iş bulurum, nasıl bir yol izlemem lazım diye düşünenler için Doğa Sigorta'da Reasürans & Özel Riskler Departmanında çalışan Ebru Çetin ile röportaj yaptım. 

  1) Kendini tanıtabilir misin? Şu an hangi sektörde, hangi şirkettesin?

  Ben Ebru Çetin, Marmara Üniversitesi Aktüerya Bölümü mezunuyum. Aldığım eğitimle bağlantılı olarak sigorta sektöründe faaliyet gösteren Doğa Sigorta bünyesinde Reasürans & Özel Riskler Departmanında görev alıyorum. Yanı sıra The Digital Insurer (teknolojinin sigorta sektörüne etkisi ile ilgilenen profesyoneller için oluşturulmuş global bir forum) bünyesinde Türkiye'deki sigorta sektörünün haber muhabirliğini yapıyor, Fintechtime Dergisi'nde sigorta teknolojileri ile ilgili makaleler ve sağlıkhaberleri.com'da ise sağlık sigortaları ile ilgili köşe yazıları yazıyorum. Aynı zamanda zeytinyağı, sarı kantaron yağı ve gül yağı üretimi ve satışı yapan küçük çaplı bir girişimim var. Binyaprak bağlantılarım ile de sigorta sektöründe kadın istihdamının artırılması üzerine ilham verici çalışmalar yapacağımıza inandığım sigorta patikasının liderliğini yürütüyorum.

  2) Mezun olur olmaz işe girebildin mi?

  Şuanda çalıştığım şirkete son senemde part-time çalışan olarak başlamıştım. Sonrasında kadroya geçerek görevimi sürdürmeye devam ettim.

  3) Şu anki işini nasıl buldun? Kariyer siteleri, networking vs.?

  Doğa Sigorta bünyesindeki şu anki görevime okulumda benden üst dönemde olan bir arkadaşım aracılığıyla başladım. Diğer kendimi geliştirdiğim alanları ise networking sayesinde başardım.

  4) CampusWIN networkünün faydasını gördün mü?

  CampusWIN networkünün faydasını iş hayatına girdikten sonra daha fazla gördüm. Nitekim bizler networking, yönetim ve proje geliştirme gibi bir sürü alanda okul esnasında tecrübe ettik. Hem network hem de deneyim açısından CampusWIN'in genç kadınların profesyonel gelişimine çok katkı sağladığına inanıyorum.

  5) Öğrencilik hayatında kazandığın hangi donanımlar işe girerken yararlı oldu?

  Risk analizi, kriz yönetimi, proje yönetimi, network edinme deneyimi, sosyal etki yaratma isteği, toplumsal problemlere çözüm bulma çabası… Genç yaşlarda zorlu da olsa kazandığınız bu donanımlar sizi öldürmediği gibi ileri dönemde daha da güçlü kılıyor! Profesyonel hayatta var olmaya çalışma çabası da çok benzer donanımlara sahip olmayı gerektiriyor. Bu sebeple herhangi bir pozisyona geldiğinizde öğrenmek için isteğinizin olması, sorumluluk alma ve verilen yetkileri yaptığınız işe inanarak sonuna kadar kullanma becerisi de bu donanımlar sayesinde size son derece yararlı oluyor.

  6) Üniversite son sınıftaki öğrencilere iş bulma konusunda ne tavsiye edebilirsin?

  Deneyim kazanmaya şimdiden başlamalarını tavsiye ediyorum. Hangi yolda ilerlemek isteyip, hangi işi sevemeyeceğini erken yaşta görmüş oluyorsun ve mutlu olabileceğin dünyanın hayallerini kurup, gerçekleştirmek için vakit kazanmış oluyorsun!

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  © 2022 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.