Sorumluluk Aslında Nedir?

  Sorumluluk Aslında Nedir?

   Hepimiz sorumluluk hakkında konuşuyor ve öneminin farkında olduğumuza inanıyoruz. Fakat gerçekten sorumluluğun ne olduğunu biliyor muyuz? Sorumluluk aslında nedir?


  Sorumluluk aslında oldukça basit bir kavram. Günlük işimizin bir parçası olarak hepimizin bazı görevleri vardır. Ve bunları tamamlamak sadece bizim "sorumluluğumuz"dur, başka birinin değil. Tabi ki biz de bunları olabildiğince iyi bir şekilde tamamlamak isteriz. Ortalama veya daha kötü bir sonuç, yöneticilerimizi memnun etmeyecektir. Yani bir sorumluluk karşısında beklenen şey, sonucun belli bir standartta olmasıdır.


  Önemli olan şey sadece sorumluluk değil, bu sorumluluğun sonunda ulaştığımız sonuçtur. Örneğin; benim anahtarlarla ilgili bir sorumluluğum olabilir. Fakat ben bu anahtarları kaybettiğim takdirde bu sorumluluğun bir önemi kalmaz. Veya ben bir cankurtaran isem ve boğulan birine yardım etmeye yönelik bir şey yapmazsam bu sorumsuzluk olur. Yani sorumluluk bana verilen görevlerle alakalı değil, benim bu sorumlulukları belli bir standartta yerine getirmem ile alakalı. Eğer bunun üzerine biraz daha katabilirsek, diğer insanları daha da çok etkileme şansımız olabilir. Bu ise bizim görev bilincine sahip olup olmamamızla doğru orantılı olarak gerçekleşir. Yapacağımız şeyin sadece bir görev olduğunu söylemeden onların gerekli ve önemli bir fonksiyonu olan, organizasyonda kilit rol oynayan bir çark olduğunun farkında olmamız gerekir. Sonuçlara ulaşmak ta rol oynayan derin bir anlam olduğunun. Büyük resmi takdir edip inisiyatifimizi kullanarak güzel bir deneyimi muhteşem bir deneyime dönüştürebiliriz. İşte sorumluluk budur!

  Yazımda yararlandığım videoyu izlemek istersen: https://www.youtube.com/watch?v=-QRqIGznHvU

  Sorumluluğunu Arttıracak 7 Film
  Olumlu Bir Yaklaşım için Bilişötesi Becerilerinizi...
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Sabancı Üniversitesi koordinatörlüğünde yürütülen "Y Kuşağının Yetkinlik Gelişimi ve Sosyal Medyada Kişisel Markalaşması" projesi, üniversite öğrencilerinin  istihdamına katkı sağlamak amacıyla "Y" kuşağına gerekli yetkinlikleri kazandırmayı ve öğrencilerin kendilerini sosyal medya üzerinden etkin bir şekilde ifade edebilmelerine destek olmayı hedeflemiştir. Projede, Universum Global (İsveç), Novancia Business School (Fransa), Türk Kültür Vakfı – AFS ve Abdullah Gül Üniversitesi ortak olarak yer almıştır. Projedeki araştırma bulgularına göre, işverenlerin yeni mezunlarda en çok sorumluluk, güvenilirlik, iletişim, takım çalışması ve olumlu tavır  yetkinliklerini aradığı ve işe alım süreçlerinde sosyal medyayı öğrencilere göre daha etkin kullandığı ortaya çıkmıştır. Bu bulgulara göre hazırladığımız “Sanal Rehber” gençlerimizin yetkinliklerini geliştirmelerini destekleyerek, iş arama süreçlerinde kendilerini daha etkin ve doğru tanıtmalarına katkıda bulunacaktır.

   

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.