Stajyerlerin Mutlaka Hayata Geçirmesi Gereken 5 Tavsiye!

  _20200620-194330__20200622-065449_1

  Şu anda yeni bir dijital staj programına başvurmuş olabilir ya da gelecek sene staj yapmaya hazırlanıyor olabilirsiniz. Şartlar ve imkanlar ne olursa olsun her stajyerin staj dönemini sağlıklı geçirebilmesi için yapması gerekenler vardır.

  Stajınızdan en fazla faydayı nasıl elde edebileceğinize ve staj yaptığınız kuruma en iyi izlenimi bırakmanız için bilmeniz gerekenleri sizin için listeledik!

  1. Bir hedefiniz olduğundan emin olun.

  Evet, hedefiniz stajınızı başarıyla tamamlamak, stajdaki yöneticilerinizi etkilemek ve belki de bir iş teklifi yakalamak olabilir. Ancak staj sırasında neler öğreneceğiniz ve başaracağınız konusunda kendi kişisel gelişim hedeflerinize de ihtiyacınız olacak. Bu hedeflerin neler olduğuna karar verdikten sonra, düşüncelerinizi yöneticinizle paylaşmaktan ve yeterince açık olmaktan çekinmeyin.

  2. Soru sormaktan çekinmeyin.

  Stajını tamamlayan birçok stajyerden alınan geri bildirimlere göre stajyerler, süreleri dolduğunda en çok daha fazla soru sormadıkları için pişman oluyor. Kuralınız çok basit: bir şeyi nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, sorun!

  Aslında yeterince soru sormamanın kesin bir tehlikesi olduğunu dile getirmemiz yanlış olmaz. Sormadan yanlış yapılan her şeyin sonucunu toparlamak çok daha zordur. İkinci seçenekte bir şeyi sormadan yapmak ikinci kez yapmayı doğurabilir. Hem zaman kaybının önüne geçmek hem de izleniminizi korumak için çekinmeyin.

  3. Her zaman not alın. 

  Bilgisayarınızdaki masaüstü uzantıları ya da telefonunuzun notlar bölümünü değil, masanızda her zaman duran not defterinizi kastediyoruz. Yöneticinizi etkilemenin en iyi yolu olabilir çünkü daha önce konuştuğunuz şeylere ya da sorumluluklarınıza geriye dönüp bakabileceksiniz. Stajınızı, işinizi ve muhatap olduğunuz insanları bu şekilde etkileyebilirsiniz.

  4. Tamamen profesyonel olun.

  Okulda bir dersi verememenizin sorumluluğuyla sadece siz ilgileniyordunuz fakat işler artık çok başka. Kariyer hayatında bir işi bitirmezseniz ya da doğru şekilde tamamlamazsanız bir sürü insanın programını etkileyebilirsiniz.

  Deneyimli stajyerler programlı çalışmanın yanı sıra şunları tavsiye ediyor: İş gününüzde kişisel telefonun kullanımızdan ve sosyal medyadan uzak durun; kamera karşısında dahi olsanız profesyonel giyinin. İşbaşı ya da toplantı için yerinizde daima zamanında veya erken olun. Sizi geç kalmaya zorlayan bir acil durum ortaya çıkarsa, mümkün olan en kısa zamanda karşı tarafı bilgilendirin.

  5. "Teşekkür ederim" demekten çekinmeyin.

  Stajınız için birlikte çalıştığınız, yolunuzu kesiştiği her insana teşekkür etmenin önemi çok büyük. Bunu bir el yazınızla hazırladığınız notla masalarına bırakarak, mail atarak ya da yöneticinize ayrılırken küçük bir hediye hazırlayarak gerçekleştirebilirsiniz. Önemli olan bunun gerçekten içinizden geliyor olmasıdır. "İnsanlar ne yaptığınızı veya söylediklerinizi nadiren hatırlayacaklar ancak büyük olasılıkla onlara nasıl hissettirdiğinizi hatırlayacaklar."

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.