Yapay Zekâ ile İlgili Sorularınıza Cevap Bulabileceğiniz 4 Kitap Önerisi

  Yapay Zekâ ile İlgili Sorularınıza Cevap Bulabileceğiniz 4 Kitap Önerisi Yapay zekâ hakkında daha iyi bilgi sahibi olabilmenizi sağlayacak en iyi 4 yapay zeka kitaplarını derledik. Keyifli okumalar!

  Yapay Zekâ alanında özellikle yeni başlayanlar için birçok kitap önerisi mevcut. Bu alanda uzman kişilerin kaleme aldığı kitapları merak ediyorsanız okumaya devam edin! 

  1) 50 Soruda Yapay Zekâ - Cem Say

  İlk olarak 50 soruda yapay zekâ kitabıyla başlamak istiyorum. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Cem Say tarafından kaleme alınmış olan bu kitapta yapay zekâ kavramını birçok yönüyle ve herkeste merak uyandıracak biçimde anlatıyor. Kitapta "Düşünen bir makine yapılabilir mi?", "Sadece sıfır ve 1 her şeye yeter mi?", "Doğanın, yaşamın, insanların programlama dili nedir?", "Hesaplama karmaşıklığı nedir?", "Bilgisayar insan dillerini nasıl anlar?", "Derin öğrenme nedir?", "Robotlar buluş, sanat, avukatlık, askerlik, doktorluk vs. yapabilir mi?", "Âşık olabilir mi?, "Bilgisayarlar bizi bizden iyi tanıyabilir mi?", "Yapay zekâ dünyayı ele geçirip hepimizi yok edecek mi?" gibi herkesin merak ettiği birçok soruya da değinmekte. Yapay zekâ hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap bulabileceğiniz bu kitabı okumanızı öneririm.

  2) Yaşam 3.0 Yapay Zekâ Çağında İnsan Olmak - Max Tegmark

  Elon Musk'ın "Bu kitap; yaşam, zekâ ve bilinç konusunda Dünya'da ve ötesinde oluşturmaya çalıştığımız daha büyük bir gelecek görevinde karşımıza çıkacak zorluklar ve tercihler için iyi bir rehber." diye bahsettiği bu kitap; aynı zamanda birçok profesör ve bilim insanı tarafından da beğeni toplamış durumda. Bu kitabı okurken yapay zekâ ile ilgili son tartışmaların yer aldığı gündemin içerisinde kendinizi bulacaksınız. MIT Profesörü Max Tegmark sayesinde siz de bu tartışmaların içerisinde yer alabilirsiniz.

  3) Robotların Yükselişi - Martin Ford

  Robotların ileride hangi meslekleri tehlike altına alacağı, robot teknolojisi geliştikçe bizleri ne gibi sonuçların bekleyeceği konusunda alanında birçok araştırma yaparak elde ettiği verileri ileri süren Martin Ford; yapay zeka ile ilgili ufkunuzu açacak bir kitabı ele almış diyebiliriz. Gelişen birçok endüstri sektörü için ayrı ayrı incelemeler yaparak geleceğe yönelik çıkarımları bizlere sunuyor. Robotların Yükselişi teknolojinin hızlanmasının bize yarattığı ekonomik sonuçları daha iyi anlamamızı sağlarken aynı zamanda mesleğine ne olacağını merak edenler için kaçırılmayacak bir kitap.

  4) Yapay Zekâ Etiği - Utku Köse

  Yapay Zekâ ile ilgili akla takılan soruların hatrı sayılı bir kısmı soyut unsurlara dayanıyor. Felsefi, etik gibi başlıkları olan bu sorular ise bir hayli fazla ve her geçen gün yeni cevaplar eklenmekte. Bu kitapta; etik, hukuki açıdan yapay zekâ, karar verme ve ön yargı, açıklanabilirlik, yaratıcılık ve Transhümanizm gibi birçok kritik konuyu incelemekte; insan ve yapay zekâ arasındaki ilişkiyi gelecek ve şimdi arasında gözlemlemekte.Yapay zekâ etiği hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için okunması gereken bir kitap.


  Endüstri 4.0'ın gözdesi olan yapay zekâ, şüphesiz ki her alanda karşımıza çıkmaya devam edecek. Geçmişte ''Yok artık! '' dedirten teknolojiler günümüze kadar alışılageldiyse şimdi hayal gibi gelen yapay zekâyı da gelecekte hiç yadırgamadan hayatımızın içine entegre edeceğiz. Yapay zekâ alanında yazılan birçok kitap sayesinde de gelecek hakkında fikirler üretebiliyor ve merak ettiğimiz sorulara cevaplar bulabiliyoruz. Keyifli okumalar !

  "Bu yazı CampusWIN yazarlarından Büşra Girgin tarafından yazılmıştır. Soru ve önerileriniz için LinkedIn'den ulaşabilirsiniz. Yeni yazılar için takipte kalın!"


  https://www.dr.com.tr/Kitap/50-Soruda-Yapay-Zeka/Bilim/Populer Bilim/urunno=0001780164001

  https://www.dunyahalleri.com/elon-musktan-yapay-zeka-cagi-icin-kitap-tavsiyesi/

  Dr. Öğr. Üyesi Demet Koç ile Kariyer Üzerine Röpor...
  Milyon Kadına Mentor Hareketi Ekim Ayı Gelişmeleri
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.