Nefeste Saklı Hayat: Burundan Nefes Alıp Vermenin Önemi ve Ağız Nefesinin Zararları

  Nefeste Saklı Hayat: Burundan Nefes Alıp Vermenin Önemi ve Ağız Nefesinin Zararları

  Nefes alma gibi fiili, sürekli ve fazladan bir çaba göstermeksizin yapılan bir eylemi doğru yaparak hayatınızı nasıl değiştireceğinizi Ebru Şinik ile keşfetmek için okumaya devam et! 

   Gündelik hayatımızda konuşmadığımız, şarkı söylemediğimiz, tempolu bir fiziksel aktivitede bulunmadığımız ve aksi belirtilen kontrollü bir nefes tekniği uygulamadığımız sürece sadece burnumuzdan nefes alıp vermeliyiz. Bunun fizyolojimiz açısından birçok tıbbı sebebi bulunmaktadır. En önemlileri;

  1. Daha sağlıklı olmak için: Ağızdan alınan nefes filtrelenemez bu sebeple partikül ve mikroplar bedenimize direkt olarak girebilir. Burnumuzdan aldığımız nefes ise bedenimizin filtreleme mekanizmasından geçerek ciğerlere ulaşır.
  2. Metabolizmayı hızlandırmak ve zayıflamak için: Burnumuzdan nefes alıp verirken, ağzımızdan nefes alıp verdiğimizden 150 kat daha fazla enerji harcarız.
  3. Fizyolojik ve zihinsel beden dengemiz için: Kontrollü burun nefesi egzersizleri depresyon, anksiyete gibi Merkezi Sinir Sistemi kaynaklı semptomlar için şifacıdır.
  4. Tıkanık burun deliklerini açmak için
  5. Yüksek tansiyonu dengelemek için
  6. Mikroplardan korunmak ve Bağışıklık Sistemini güçlendirmek için
  7. Koku duyumuzun sağlıklı çalışması için
  8. Selülit ve varis sorunlarından kurtulmak için burundan nefes almanız yeterlidir.

   Yukarıda bulunan burun nefesinin faydaları sizleri ikna etmediyse, ağız nefesini kullanan bireylerde görülen semptomlara bakalım;

  1. Yorgunluk
  2. Kas gerginliği,spazmı ve ağrısı
  3. Konsantrasyon bozukluğu
  4. Baş ağrısı
  5. Uykusuzluk
  6. Kabus görme
  7. Göğüs ağrısı ve darlığı
  8. Panikatak
  9. Kontrolsüz davranışlara eğilim
  10. Sindirim sistemi rahatsızlıkları
  11. Kabızlık
  12. Gıda intoleransı
  13. Mide bulantısı
  14. Şişkinlik
  15. Yetersiz ağız hijyeni
  16. Sağlıksız dişler
  17. Diş eti sorunları
  18. Ağız kokusu
  19. Anksiyete
  20. Huzursuz zihin
  21. Yüksek stres seviyesi
  22. Ani beden ısısı değişimi
  23. Tahriş edici öksürükler
  24. Bedenin farklı bölümlerinde uyuşmalar
  25. Omurga ve postür bozukluğu

  Sağlıklı, zinde ve mutlu yaşamanın sırrı ilk şartı; günde ortalama 23 saat burundan nefes almaktır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Yüzyılımızda Bütünsel Sağlık ve Kuantum Tıbbı’nın en güçlü liderlerinden olan ünlü doktor, yazar ve filozof  Dr. Deepak Chopra’nın öğrencilerinden ve  California’da bulunan Chopra Center  eğitmenlerinden olan Bütünsel Sağlık ve Ayurveda Uzmanı Ebru Şinik, Yükselen Çağ  Wellbeing Merkezi’nin kurucusu, lider  danışman ve eğitmenlerindendir.

  Şinik, Yükselen Çağ’ın kuruluş amacını; “Hayatlarımızı daha sağlıklı, daha enerjik, daha huzurlu, daha mutlu ve  neşe içinde bir farkındalık hali ile yaşamamızı sağlayıcı,  bilimsel altyapılı kadim tekniklerin günlük rutine kolaylıkla eklenerek, genel yaşam kalitesinin yükselmesini sağlamaktır’ diye özetlemektedir.

  “Mind-Body Medicine” (Beden-Zihin Tıbbı) çerçevesinde Türkiye’deki ilk Bünye Dengeleyici Ayurvedik Kişisel Bakım Ürünlerini üreten Şinik, ülkemizde Yönetim Kurulu düzeyinde de meditasyon eğitimi veren  yegane kişilerdendir.

  Şinik,  “İyi Ol, Mutlu Ol” sloganı çerçevesinde  “ Kişisel ve Kurumsal Wellbeing Programları” yürütmekte ve yaşam kalitesini yükselten kadim bilgilerin ışığında hayatlarımızı stresten uzak, daha sağlıklı, farkındalıklı ve bilinçli seçimler yaparak yönlendirmemizin pratik yollarını paylaşmaktadır.
  Nefeste Saklı Hayat”,  “Ebru Şinik’den Bütünsel Detoks Önerileri” ve  “Genleriniz Kaderiniz Değildir”  isimli üç kitabı ve “Gündelik Yaşam için Kadim Nefes Teknikleri” isimli eğitim DVD’si olan Şinik, ayrıca Şahsa Özel “Bütünsel Sağlık, Well-Aging ve İş&Yaşam Dengesi” hizmetleri vermektedir. Şinik’e ait web site adresleri aşağıda sıralanmıştır;

  www.yukselencag.com
  www.nefestesaklihayat.com
  www.ayurvedikyasam.com
  www.ebrusinik.com
  www.wellagingturkiye.com
  www.meditasyonvenefes.com

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.