İlk İş Görüşmesinde 'Sorumluluk' Yetkinliğinin Önemi

  sorumluluk-yetkinligi-cover
  İlk iş görüşmende sorumluluk yetkinliğine sahip olup olmadığın ne kadar önemli? Bir İK profesyonelinden bu konudaki tavsiyeleri öğrenmek için yazıyı okumaya devam et!

  Bu, iş hayatı için "hayati" bir beceri değil mi? Sanırım hepimiz hemfikiriz bu konuda. Elbette salt görüşme ile kişinin sorumluluk sahibi olup olmadığını anlamak güçtür. Bu nedenle destekleyici olarak kişilik envanterleri ve referans kaynakları kullanırız. Fakat yine de mülakat öncesi, esnası ve sonrasına ilişkin aşağıda anlatacaklarım sana önemli ipuçları verecektir.

  Aslında işverende sana dair sorumluluk algısı, mülakata girmeden oluşmaya başlar. Örneğin görüşmeye vaktinde gelmek, öncesinde senden istenen form ya da anket doldurma gibi bir süreç var ise bunu zamanında yerine getirmek bu becerinin varlığı ile ilgili ilk sinyalleri verir. Eğer belirlenmiş gün ve saatte görüşmeye gelemeyeceksen ya da gecikeceksen, bu durumu ilgili yetkiliye mutlaka bildirmelisin. Bilgi vermeksizin görüşmeye gelmeyen ya da geç gelen adaylar, özellikle sorumluluk konusunda bizlere önemli veri sağlar. Görüşmeye sade, düzgün bir kıyafet ve görünümle gelmen de "sorumluluk"a dair hakkında olumlu bir izlenim yaratacaktır.


  Mülakat sırasında, okulda ve stajda üstlendiğin görevler hakkında sorular gelecektir. Bu aşamada karşındakini detaylara boğmadan, ancak üstlendiğin hiçbir sorumluluğu atlamadan kendini iyi ifade etmelisin. Çünkü bu süreçlerde yapmış olduğun somut çalışmalar üzerinden seni değerlendirmemiz çok daha kolay olacaktır. Ayrıca deneyimlerini anlatırken örnek olaylarla destekleyebilirsin; pek çoğumuz karşılaştığın vakaları duymak isteriz. Örneğin… Bir çalışmada rolün neydi, sorumluluğun altındaki işte bir kriz anı oldu ve sen ne yaparak o çalışmayı başarıya ulaştırdın? Attığın adımlar, işine duyduğun tutku, saygı, titizlik… Bunlar karşı tarafta sorumluluk bilincinin varlığı konusunda fikir oluşturacaktır.
  Mülakat sonunda mutlaka süreç ile ilgili bilgi istemeni tavsiye ederim. Diyelim ki, makul sürede sana geri bildirim yapılmadı; mülakat yapan kişiye ulaşıp uygun bir üslupla süreç hakkında bilgi almak istediğini söylemende hiçbir sakınca yok. Aksine, bu bize senin konuyu önemsediğini ve sorumluluk sahibi olduğunu hissettirir.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  Elif Töre Sülüner henüz özgeçmişini yazmamış
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.