5 Maddeyle Üniversite Hayatında Mutlaka Yapman Gerekenler

  5 Maddeyle Üniversite Hayatında Mutlaka Yapman Gerekenler

  Yapacağımız çeşitli aktivitelerle üniversite sürecimizi hayatımızın diğer dönemlerinden farklı ve daha değerli kılabiliriz!

  Bugünkü yazımızda üniversite hayatında mutlaka yapılması gereken 5 aktiviteyi sizin için derledik.  İyi okumalar!

  Uzun bir yaz tatili döneminden sonra Eylül ayına girdik. Okulların açılmasına da günler kala kendimize bu yeni dönem için birçok söz verdik. Kimimiz bu dönem daha çok çalışacağını, kimimiz de bu dönem kariyer planlamasını yapacağını hedefledi. Bunlar çok güzel hedefler! Fakat, bunun yanında üniversite hayatımızı hayatımızın diğer dönemlerinden farklı ve daha değerli kılabilecek birçok fırsatımız da var.

  1) E-mail göndermeyi öğrenin. 

  Üniversitede derslerde öğrenmediğimiz ama sonrasında bilmenin çok elzem olduğu bir beceri varsa, bu çoğunlukla e-mail gönderebilmektir. Kelimelere dökünce çok zor bir beceriymiş gibi durmasa da daha önce hiç tanışıklığınız olmayan birine profesyonel bir şekilde kurallara uyarak mail atarak başlangıçta bizi zorlayabilir. Bu becerimizi kulüplerde aktif olarak geliştirebilir ve bu esnada profesyonel bir şekilde mail atmayı ve şirketlerle irtibat kurmayı öğrenebiliriz.

  2) Teknik beceri edinebileceğiniz bir ders alın.

  Üniversitede hangi bölümde okursak okuyalım mutlaka teori tabanlı uygulamaya çok rahat dökemeyeceğimiz derslerimiz olur. Fakat, eğer kariyerine hızlı ve emin adımlarla bir başlangıç yapmak istiyorsan önerimiz, teknik bir becerini geliştirebileceğin bir ders almak. İlgi alanına göre, grafik tasarım, web tasarımı veya programlama dersleri gibi bir ders alman kariyerine emin bir adım atmana yardımcı olacak.

   3) "Profesör"ünüzü bulun. 

  Okurken en büyük fırsatlarımızdan biri etrafımızda bize ilham olabilecek bir sürü kişinin olmasıdır. Ders aldığın profesörlerinle gidip tanışabilir ve onların hayat ve kariyer hikayelerini dinleyebilirsin. Bu sana sadece ilham vermeyecek, aynı zamanda kariyer yolculuğunu çizmeye başladığın dönemde bir mentorün olmasını sağlayacak.

   4) Bir maceraya çıkın. 

  Kendimizi iş hayatına atmadan önce "Köprüden önce son çıkış" olarak nitelendirdiğimiz üniversite dönemi aslında öğrenciliğimizi yaşadığımız son dönemdir. Her ne kadar kariyer ve geleceğimiz önemli olsa da bu dönem içerisinde arkadaşlarımızla uzun bir yolculuğa çıkmak veya değişim programlarından yararlanarak bir süre yurt dışında yaşamak kendimizi keşfetmemize ve sosyal yeteneklerimizi geliştirmemizi sağlar.

  5) Öğrendiklerinizi uygulamaya dökün. 

  Üniversitenin en güzel yanlarından biri her alanda gelişime ve yeni şeyler keşfetmeye açık olmamızdır. İlgi alanlarımızı keşfederek bu alanlar üzerine staj yapmak bu alanlar üzerindeki becerilerimizi pratik anlamda geliştirmek kariyer yolculuğumuzda daha rahat planlamalar yapabilmemize yardımcı olur.

   

  Eğer sen de geleceğin için bir adım atmak istiyorsan, youthall.com'a gir, profilini oluştur ve kariyerin için ilk adımı at!

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Youthall şirketler ile gençleri bir araya getiren profesyonel ağ ve yeni nesil dijital işveren markası platformudur. Kariyerin için ilk adımı atmak istiyorsan, sen de hemen Youthall' a üye ol!

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.