Değişen İş Dünyasına Büyük Pencereden Bakmak İçin Bahadır Kaleağası’ndan 5 Kitap Önerisi

  1vfY7JFE_400x400

   Değişen iş dünyasında yeni meslekler neler ? "Nereye gidiyoruz?" diye Dr. Bahadır Kaleağası'na sorduk. O da bizi kırmayarak birbirinden güzel kitap tavsiyelerinde bulundu. Sizleri ilham dolu ve yol gösterici bu yazımızı okumaya davet ediyoruz.

  Merakımızı, hayal gücümüzü ve zekamızı beslemek için Bahadır Bey'e, Geleceğin İş Gücü konumuzun liderine, kitap önerilerini sorduk. Sen de değişen iş dünyasına büyük pencereden bakmak için kendine yatırım yaparsan, bu tavsiyeleri kaçırma. İyi okumalar!   1) Sürdürülebilir Kalkınma Çağı - Jeffrey D. Sachs

  Sürdürülebilir Kalkınma Çağı hem çok çarpıcı bir kitap hem de bir esin kaynağı niteliğinde. Çarpıcı; çünkü insanlığı bekleyen eşi benzeri görülmemiş tehditleri en ince ayrıntısına kadar gözler önüne seriyor. Esin kaynağı; çünkü bize, eyleme geçme iradesi gösterdiğimizde tehditleri bertaraf edebileceğimiz konusunda güven veriyor.

  2) Geleceğin Fiziği - Michio Kaku

  Michio Kaku, Geleceğin Fiziği eserinde başından sonuna kadar, sert ve soğuk bilimsel prensipleri aydınlığa kavuşturuyor, belli başlı teknolojilerin büyüyebilme oranlarını, ne kadar ileriye gidebileceklerini ve onların nihai limitlerini ve risklerini sorguluyor. 2100'e giden yıllara heyecan uyandıran bir bakış açısı kazanmak için çok büyük miktarda bilgiyi bir araya getiren Geleceğin Fiziği, önümüzdeki yüz yılın nefes kesecek bilimsel devrimlerinin içine doğru heycanlı, harikulade bir yolculuk sunuyor. Geleceği anlamak isteyenler için bu yapıtında Michio Kaku aydınlatıcı bilgiler ve güçlü tahminler sunuyor.

  3) Tiranlık Üzerine - Timothy Snyder

  Yirminci yüzyılda Avrupa demokrasileri birer birer faşizme, Nazizme ve komünizme yenik düştüler. Bu dönemlerde bir lider ya da bir parti "halkın sesi" olduğunu ve ülkelerini küresel tehditlerden koruduğunu iddia ederek sağduyu yerine mitsel söylemleri ön plana çıkarmışlardı. Avrupa tarihi bize göstermiştir ki, toplumlar parçalanabilir, demokrasiler düşebilir, etik değerler kaybolabilir ve sıradan insanlar kendilerini hiç hayal etmedikleri koşullarda bulabilirler.

  Bu kitabı, böyle bir gerçekten hareket ederek kaleme alan Yale Üniversitesi Tarih Profesörü Timothy Snyder, son yıllardaki küresel politik gelişmeleri ve dönüşümleri tarihsel perspektiften ele alıyor ve bizleri yirminci yüzyılın başında yapılan hatalara düşmememiz konusunda net bir şekilde uyarıyor. Çünkü "demokrasilerin nasıl kırılgan olup kötü bir niyetle istismar edilebildiğini daha önce görmüştük ve bugün aynı taktikler yine sahneye çıkmaya başladı."

  4) Uygarlıkların Batışı - Amin Maalouf

  Her ne kadar hâlâ süper güç olarak anılsa da ahlaki inandırıcılığını kaybetmekte olan Amerika; çağımızın en umut verici projelerinden biri olarak sınırları kaldırmayı amaçlayan, ancak bugün parçalanmanın eşiğine gelmiş Avrupa Birliği; umutsuzluğa kapılmış ve herkesin kendisinden nefret ettiği yanılsaması içinde dünyaya sırt çeviren Arap-Müslüman âlemi; yeni süper güç olma yolunda silahlanma da dahil her alanda büyük adımlarla birbirleriyle yarışan Çin, Hindistan, Rusya ve çağımızın yaşadığı muazzam teknolojik ilerlemenin büyüsü ardına saklanmış iklim felaketleri, etnik düşmanlıklar, kaybolmuş özgürlük hayali ve pusulasını yitirmiş insanlıktan bahsediyor. 

  5) Yapay Zeka: Geleceğimizle İlgili Bugün Bilmeniz Gereken 101 Şey - Lasse Rouhiainen

  Yapay zekânın iş hayatını nasıl etkileyeceği merak konusu: Peki siz, yapay zekânın işinizi elinizden alıp almayacağını merak ediyor musunuz? Veri odaklı piyasanın gerisinde kalmaktan korkuyor musunuz? Yapay zekânın hayatınızı mahvetmesinden endişe duyuyor musunuz? Yapay zekâ ve robot teknolojileri konularında uluslararası bir üne sahip olan lasse rouhiainen, Yapay zekâ: Geleceğimizle ilgili bugün bilmeniz gereken 101 şey Yapıtında bu sorulara yanıt veriyor.

  Bu kitapta okuyacağınız satırlar, yapay zekâ ve robot teknolojilerinin; iş dünyasının, toplumun ve insanlığın tüm ihtiyaçlarına nasıl cevap vereceğini kavramaya yönelik kusursuz bir girizgâh niteliğindedir.

  Yapay zekâ: Geleceğimizle ilgili bugün bilmeniz gereken 101 şey, sizi gelecek nesillere yönlendirecek temel yol haritanız olacak. Karmaşık sorunlara, geniş kapsamlı uygulamalara ve gerçek dünyadan örneklere dolaysız yanıtlar istiyorsanız, Lasse Rouhiainen'in bu detaylı çalışması size bu yanıtları verecek bir yapıt.

  Dr. Bahadır Kaleağası'ndan aldığımız öneriler umarız sana da ilham vermiştir. Unutma, gelecek aşkla ve zekamıza güvenerek gelecek...

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.