Başarısızlık Nasıl Hayallerini Başarıya Taşır?

  Başarısızlık Nasıl Hayallerini Başarıya Taşır?

  Hayalperestler hayallerini gerçekleştirme yolculuğuna ilk çıkınca, hayalleri aynı olan kişiler ile kendilerini kıyaslar ve kendi ilerlediğimiz süreci yargılıyoruz.

  Yolun başındaki kendini, yolun ortasındaki biriyle karşılaştırma

  'Kendimizi başkalarıyla kıyaslama' alışkanlığımız bizi sandığımızdan da fazla, kilo kaybından ev dekorasyonuna kadar, etkiliyor. Bu kötü alışkanlıkla başa çıkmak en iyi yolu kendinize odaklanıp, ilerlemenizdir.

  Umuyorum ki kendimin nasıl başlayıp, ilerlediğimi okuyan birine ilham verebileceğim. Ben yolun tam ortasındayım siz ise en başında, bu yazı size ümit vermek için yazıldı.

  Hayalini yakalamak hangi evrede olursan ol çalışmak ve kendine inanmaktan geçer

  Hayatımın kötü bir döneminde kamera almıştım. O sıralar Manhattan'da otel rezervasyonu acentam vardı. Seyahat sektörünün dünya çapında değişmesiyle birlikte, hayatımla ilgili ne yapacağımı bilmiyordum. Kilo almaya başlamış ( 24 yıl sahip olduğum Lyme hastalığının semptomu olduğunu bilmiyordum) ve çekici olmadığımı hissediyordum. Almanya'da bulunan ailemi ziyaret ettiğimde babam bana kendi Olympus 3040'ını hediye etti. Herhangi bir kamera meraklısı bunun benim ilk gerçek kameram olduğunu anlamıştır. Bana gerçeği gösteren makine değil, fotoğrafçıdır. Sadece bir seçenek olduğu için değil, hayatımı güzelliğe götürecek üç megapiksel kameramla güzel bir şey yapmak istediğimi hissettim.

  Başarısızlıklarınız nasıl hayallerinizi başarıya taşır?

  Bana göre fotoğrafçılık tercümesi olmayan bir yabancı dil gibiydi.

  Her görevi, çok kez ve sürekli yaptım. Daha önceki fotoğrafçılığım şu an yapabildiklerimin yanında bir hiç.

  Başarısızlıklar vardı, hem de çok

  Daha önceki profesyonel olan ya da olmayan başarılarım ve hatalarımla gurur duyuyorum. Bunlar hayale ulaşmanın zor deney yolu: uyanıp ve ilerlemek. Efor sarf etmek mükemmeldir. 

  Başarısızlıklarınız nasıl hayallerinizi başarıya taşır?

  Daha önce fotoğrafçılık hakkında negatif düşüncelerim olduğunu ve bunun beni engelleyeceğini rahatlıkla söyleyebilirdim.

  Gerçek bir kariyere odaklanmalıydım. Fotoğrafçılık iş değil, bir sanat. Eğitimime tekrar geri dönmem için gereken maddi gücüm yoktu. Hatta yeniden bir iş kurabilecek maddi durumum da yoktu.

  Şüphelerimi bir yana bırakıp, fotoğrafçılığa odaklandım ve süreçte kayboldum. On yıl önce Photoshop ciddi bir işti fakat fotoğraf sektörü bunu tamamen çözebilmiş değildi. Eğer bir yerlere gelmek istiyorsam, Photoshop'u öğrenmem gerektiğini biliyordum. 

  İlk aylar çok zordu. Kitaplar alıp, eğitmenler araştırıp kendimi alıştırmaya çalışıyordum. Photoshop'u ilk kullananlar onun ne kadar korkunç gözüktüğünü bilir. İlk çalışmalarımdan utandığımı itiraf etmeliyim.

  İlk aylar tam bir ızdıraptı

  Daha önceki çalışmalarıma baktığımda, büyük bir hayal kırıklığı hissettim. Size mükemmeliyetçilikten bahsediyorum! Photoshop eğlenceli değil, sıkıcı bir işti.Bilgisayar başında oturmak beni korkutuyordu. Fakat hayal ettiğim işi, her gün belirli bir zaman ayırarak gerçekleştirdim. Bazı günler bilgisayarımı açtığımda beceriksizliğime derinden çığlık atmak istiyordum. Sonrasında bir şey fark ettim.. Photoshop bana artık kolay geliyordu. Yaptıklarımı sevmeye başlamıştım. Zaman su gibi akıp geçiyordu. Alarmımı uyumam gerektiğini hatırlatması için gece üçe kuruyordum. Aynı zamanda kendimi Corel Painter'a alıştırmaya çalışıyordum. Yaptığım doğa çizimlerini akrilik ve yağlı boya ile yapıyordum, portreler ise tamamen farklıydım. Benim önceli portre çizimlerimle şu anki çizimlerimden çok farklı. Geriye baktığım zaman, benim çabalarımı hatırlatıyor.

  Başarısızlıklarınızdan öğrenin ve hayallerinizi gerçekleştirin.

  Eğer zor olduğunu düşünüp bıraksaydım, kendi yeteneğimi keşfetmez ve diğer ilham verici kadınlara güç olmazdım.

  Aynı perspektifi yaratıcı fotoğrafçılık, stüdyo ışıklandırması, işletme ve pazarlama için kullandım. Beni daha önce tüketen şeyler artık bana güç veriyor. Fotoğraf işini çözmek çok zordu ve bana yardım edebilecek kimse yoktur. Ben de başlarıyla deneyimlerimi paylaşmak ve yardım etmeye karar verdim.

  Küçük işletmelere fikirler vermek ruhumu besliyor ve beni mutlu ediyor. Benim gerimde olan kadınların benden çok ilerlemesi bana dünyaları veriyor.

  Zayıf yanlarımızı güçlü yanlarımıza çevirmek kadar güven verici bir şey yok.

  Hala kendimi kariyerinde benden ileride olan fotoğrafçı veya konuşmacılarla kıyaslıyorum

  Kendimi ünlü fotoğrafçılarla kıyaslamam çok basit. Bu durumlarda kendime, benim çok çalıştığım ve onların benden daha uzun fotoğrafçılıkla uğraştığını hatırlatıyorum. Benim hayalime ulaşma sürecimde gördüğünüz gibi, hayalinizin günden güne büyümesi ve ilerlemesi yaptıklarınızla gurur duymanızı sağlayacaktır. Benim başarılarımın ünlü fotoğrafçılardan daha küçük görülmesini kabul edemem ama onların başarıları benim daha çok çalışmam ve onlardan biri gibi olmam için uğraş vermemi sağlar. Tecrübeli biri olmanız için çalışmanız şart. Bazen düşer, kaybedersiniz ama tekrar kalkıp yolunuza devam etmelisiniz. Binlerce kez pes etmeyi düşündüğüm hayalim çok yıl çalışmamı gerektirdi ve hala da çalışmam gerekiyor. Kendi hikayemi kısa sürede elde edilen başarı öyküleriyle kıyaslandırdım. Önce kendi yoluma odaklandım, bir adım attım ve hayalimin ilk aşaması başlamış oldu.

  Başarısızlıklardan öğrenmek ve hayalleri gerçekleştirmek

  Hayalinizi korktuğunuz veya başarısız olacağınız düşüncesiyle başlamadan sonlandırmayın.

  İşte size hayallerinizde başarılı olmanız için 7 öneri:

  • 1.Kendinize deneme kredisi tanıyın.
  • 2.Kendi başlangıç noktanızı başkasının orta noktasıyla kıyaslamayın.
  • 3.Sonuçların sarfettiğiniz çaba kadar önemi yoktur.
  • 4.Daha önceki çalışmalarımızdan utanmayın bu sizin bir şeyler yaptığınızı gösterir.
  • 5.İyi olmaya çabalayın, mükemmeliyetçiliğinizin işinizden vazgeçirmesine izin vermeyin.
  • 6.Yorulana kadar çalışın.
  • 7.Hayaller sans oyunu kazanmak gibi değildir.

  Hayaller bir iş gibidir. Bir şeyler kazanmak için her gün çalışmanız gerekir (en kötü günlerde bile). Hedef ve gücünüzü ortaya koyarsanız, en uç hayaliniz bile gerçekleşebilir.

  Başarı dolu hayallerinize!

  Iman Woods
  Güzel Hissedin!

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.