Bir Matematik Öğretmeninin Gözünden STEM

  Bir Matematik Öğretmeninin Gözünden STEM

   Ceren Aydoğan bizlere bir matematik öğretmeninin gözünden STEM yolculuğunu anlattı. İyi Okumalar!

   STEM Lider Öğretmen Mesleki Gelişim programına katılmadan evvel, STEM'in, yalnızca ürün geliştirme olarak kullanılan disiplinlerarası bir öğretim programı olduğunu düşünüyordum. Programı alıp uygulamalara başladıktan sonra, sadece bu yönünün olmadığını, öğrencilerle aktif bir şekilde fikir geliştirme, bilgi edinme gibi çok yönlü bir çalışma olduğunu gözlemlemiş oldum. Dersin işleyişinde ve öğrencilerin aktif bir şekilde rol almasında farkındalık yarattığını ve hayatın içindeki bir çok olayın da, benim için zamanla BTHP oluşturmak için birer fırsata dönüştüğünü söyleyebilirim. Öğrencilerin de kendiliğinden fikirler ürettiklerini gözlemledim. Kazanımlarla ilgili ne gibi problemler ortaya atıp çözüme kavuşturabiliriz fikri oluştu ve bu gerçekten de mutluluk vericiydi.

  STEM ders planı uygulaması bünyesinde, üzerinde en çok durulması gereken noktaların, bilgi edinme, fikir geliştirme ve bu aşamalar doğrultusunda, üzerinde çalışılan bir problem için sorgulama yapmak olması gerektiğini düşünüyorum. Öğrencilerin kazanımın mantığını sorgulayabilmeleri, ilgilerinin artması ve bu yönde araştırmalar yapmaları gerekiyor. Bu durum ise, kazanımların ve konunun mantığının derinliklerinde öğrenilmesine yarıyor.

  9. sınıflar ile yaptığım ısı yalıtımı, güneş paneli ve damla sulama yöntemi ile ilgili olan planlarımda, bazı noktalarda zorladığımı söyleyebilirim. Hem ilgilerini çekme, hem meraklandırma, hem de çözüm odaklı çalışmaları üzerinde oldukça zaman harcadım. Pandemi sürecinin de ortaya çıkması ile zor bir dönem geçirmiş olsak da, gerek yüz yüze, gerekse çevrimiçi derslerimizi güzel bir zamanlama ile tamamladık. Ardından her dönemin sonunda unutulmaz bir fuar hazırlayıp, öğrencilerimize ve velilerimize sunduk. Bu sunuları hazırlarken, öğrenciler ile iş birliği içinde olduk.  

  Ortaya çok güzel bir çalışma çıkardık. Ben bir matematik öğretmeni olarak, dersin içeriğinin, kazanımların ve konuların oldukça zevkli bir hale geldiğini ve öğrencilerin ilgilerinin derse karşı tamamen arttığının son derece farkındayım. Bu nedenle, böylesine güzel bir mesleki gelişim programında yer aldığım için son derece mutluluk ve onur duyduğumu belirtmek isterim. 

  STEM'le kalın. 

  Ceren Aydoğan

  Matematik Öğretmeni

  Uğur Okulları Balgat Kampüsü 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BAUSTEM merkezi öğretmen eğitimi uzerine uzmanlaşmış bir araştırma ve geliştirme merkezidir. STEM bütünleşik öğretmenlik bilgi ve becerileri projesine ev sahipliği yapmaktadır. Merkez bünyesindeki programlar ile STEM öğretmenleri yetiştirilmekte ve öğrencilerin çağa uygun becerilerle donatılması sağlanmaktadır.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.