Bir Öğretmenin STEM İle Yolculuğu

  Bir Öğretmenin STEM İle Yolculuğu

  STEM'i doğru anlatmanın önemini vurgulayan Reyyan Öğretmen'in yazısı sizinle. Keyifli okumalar! 

  STEM'le ilk tanışmam, 2018 – 2019 eğitim öğretim yılında, Uğur Okulları Kartal Kampüsü'ndeki öğretmen seminerinde oldu. Daha önce STEM ismini duymama rağmen, bu kadar üretken bir içeriğe sahip olduğunu bilmiyordum. Senem Bademci hocamızın yaptığı seminerden o kadar etkilenmiştim ki, "Acaba bizim okulda nasıl olur? Öğrencilere bu kadar bilgi, bir arada nasıl verilebilir?" diye düşündüğümü hatırlıyorum. Özellikle FeTeMM eğitimi anlayışına hayran kalmıştım. Çünkü gerçekten çok kaliteli bir mantığı vardı.

  Ardından STEM eğitimini alacağım bilgisi geldi ve gerçekten çok mutlu oldum, çünkü ciddi ve bir o kadar da eğlenceli olduğunu biliyordum. Yaptığımız çalıştaylar ve o sırada öğrencilere uyguladığımız STEM projelerinin aslında çok da zor olmadığını fark ettim. Benim bakış açımdan STEM'in en önemli noktalarından biri, öğrenciye STEM'i çok doğru anlatmak ve mantığını kavratmaktı. Çünkü öğrencilerde önyargı genelde çok fazla olduğu için, baştan zor gibi algılayıp yapmama durumları olabiliyor. Dolayısıyla STEM'in en can alıcı noktalarından biri ve belki de en önemlisi, üreterek öğretme kavramını anlatmak oluyor. Öğrenciler, daha küçük yaşlarda gelecekteki meslekleri tanımaya başlıyor ve motor becerileri inanılmaz düzeyde gelişiyor.

  Bunun yanında, öğrenci, kendi yeteneklerini fark ediyor ve disiplinler arası yaklaşımla çok daha farklı bir bakış açısı kazanıyor. Öğrencilerin bu sayede ileriki yaşlarda meslek seçimlerini çok daha kolay yapabileceklerini düşünüyorum. STEM derslerinde sadece süre sıkıntısı olabiliyor. Kendi adıma konuşmak gerekirse, çevrimiçi eğitimde ve pandemi sürecindeki kısıtlamalarda çok zorlandım. Çünkü malzeme sıkıntısı vardı ve internette sıkıntılar olabiliyordu. Yüz yüze eğitimin çok daha eğlenceli geçtiğini de belirtmek isterim. Ne kadar olumsuzluk olsa da, iyi ki STEM'le tanışmışım. Kendimi bu konuda çok şanslı hissediyorum. Gelecek yıllarda, öğrencilere kazandırdığımız bu STEM yaklaşımı sayesinde, iş yaşamındaki başarılarında katkımız olacağı için şimdiden onlarla gurur duyuyorum. Verdiğiniz eğitimlerdeki emek ve özen çok fazla. Bize ve öğrencilerimize kattığınız her şey için çok teşekkürler.


  Reyyan Ceylan

  Fen Bilimleri Öğretmeni

  Uğur Okulları Başiskele Kampüsü

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BAUSTEM merkezi öğretmen eğitimi uzerine uzmanlaşmış bir araştırma ve geliştirme merkezidir. STEM bütünleşik öğretmenlik bilgi ve becerileri projesine ev sahipliği yapmaktadır. Merkez bünyesindeki programlar ile STEM öğretmenleri yetiştirilmekte ve öğrencilerin çağa uygun becerilerle donatılması sağlanmaktadır.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.