Bu Konu Günlük Hayatta Karşımıza Çıkar Mı?

  Bu Konu Günlük Hayatta Karşımıza Çıkar Mı?

  Gündelik hayatımızın çok içinden çok gerçek... STEM yol gösteren, eğlendiren, öğreten ve tamamlayan bir yolculuk. 

  Uzunca bir süre STEM eğitimi almak istemiştim. Uğur okullarına katıldığımda bu isteğim gerçekleşti. Ancak bir sorun vardı, evrensel bir sorun: Pandemi döneminde bu eğitimi nasıl alacaktık? Eğitimlerimiz, toplantılarımız ve hatta yazdığım 4 ödev ders planın 3'ü çevrimiçi gerçekleşti. STEM eğitimini alırken, aynı zamanda okul müfredâtında yer alan ilk uygulama dersimi de yapmam gerekiyordu. Çok heyecanlıydım. Bu süreçte STEM bölge sorumlumun desteği pek çoktu. İlk ders işleyişimi gerçekleştirdim. Çok keyif aldım.

  Kendi ders planımı yazmaya başlarken ve şimdiki bilgi birikimimi düşündüğümde, kendimi kozasından çıkmaya çalışan bir kelebeğe benzetebilirim. Her hafta aldığımız çevrimiçi eğitimler ve yazdığımız ders planlarının değerlendirmeleri sonucu, neleri eksik yaptığımı, neleri geliştirebileceğimi gördüm. Bir öğretmen olarak öğrenciliği yaşadım, tabii bu sefer daha bilinçliydim. STEM bana, okulun öğrencileri hayata hazırlayan bir yer olduğunu hatırlattı ve bunu öğrencilere aktarmama destek verdi. Grup çalışmasının, ekip olmanın ve her mesleğin kritik bir öneminin olduğunu keşfettik. 

  Sizinle 10. sınıflarla gerçekleştirdiğim STEM dersi çalışma aşamaları ve ürününü paylaşmak isterim. Bu STEM etkinliğinde amacımız, Dünya Çevre Gününe dikkat çekmekti. Merkezde Fizik dersi olacak şekilde hazırladığım ders planının aşamaları da ürün kadar keyifliydi.

  Yazdığım her ders planı kendimi geliştirmemi sağladı. Hatta, ürün çıkaramadığımız ders planım da oldu. Buradan da, öğrencilerin bireysel farklılıklarını keşfetmemi ve bu bağlamda yeni bir ders planı yazarken nelere dikkat etmem gerektiğini öğrendim. Benim için fizik öğretmenliği STEM ile canlandı. Hayatın her alanına yayılan fizik dersini, yaptığımız ve yapacağımız ders planlarıyla, öğrencilerimin anlamalarını, sevmelerini ve keşfetmelerini hedefliyorum. Bize bu süreçte yardımcı olan, başta değerli hocamız Senem BADEMCİ olmak üzere, herkese teşekkür ederim.


  Esra DURMAZ

  Fizik Öğretmeni

  Uğur Okulları Muratpaşa Kampüs 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BAUSTEM merkezi öğretmen eğitimi uzerine uzmanlaşmış bir araştırma ve geliştirme merkezidir. STEM bütünleşik öğretmenlik bilgi ve becerileri projesine ev sahipliği yapmaktadır. Merkez bünyesindeki programlar ile STEM öğretmenleri yetiştirilmekte ve öğrencilerin çağa uygun becerilerle donatılması sağlanmaktadır.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.