Burak Kılıç ile “İş'te Eşitlik”

  Burak Kılıç ile “İş'te Eşitlik”

  UPS Türkiye Ülke Müdürü Burak KILIÇ ile 'işte eşitlik ve kadının iş hayatındaki önemi' hakkında yaptığımız röportaj için yazımızı okumaya devam et!

  Sizi kısaca tanıyalım:

  1980 İstanbul doğumluyum. 1997 yılında Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümüne girdim, 1999 yılından 2008 yılına kadar çeşitli sektörlerde çalışma fırsatlarım oldu. UPS ailesine katılma serüvenim, 2007'de İş Geliştirme Uzmanı olarak başladı. 2009 yılında Operasyonel Analiz ve Planlama Departmanına geçtim ve yöneticiliğini üstlendim.2010 yılında Genel Müdür Yardımcılığı'na terfi alma fırsatı yakaladım ve Endüstri Mühendisliği Müdürüne başladım. Bu süreçte, Türkiye'de Endüstri Mühendisliği fonksiyonunun kurulmasından sorumlu oldum. 2014 yılında Türkiye Ülke Operasyon Direktörlüğü'nü, Eylül 2016'da UPS Doğu Avrupa Bölgesi Endüstri Mühendisliği Müdürü rolünü üstlendim. Nisan 2018'de ise UPS Türkiye Ülke Müdürü görevine başladım. 

  1) Şirketinizde ve farklı -şirket dışı liderlik- şapkanızla kadının iş hayatında yükselmesi için hangi görevleriniz var

  Kadın liderliği konusunda etkili programlar geliştirmeye ve uygulamaya çalışıyoruz. Hedefimiz sadece kadınlarımızın yükselmesi değil, tüm seviyelerde ekonomiye katılımlarını sağlamak. Nasıl tek kanatlı kuş uçamaz ise, Kadın etkin katılmadığı ekonomilerde ilerleyemez. Örneğin yönetim kurulunda kadınların bulunması bizim için çok önemli bir konu. Bu yüzden son yıllarda hem yönetim kurulunda hem de operasyon seviyesinde kadın lider oranını artırmayı hedefliyoruz. Ayrıca Kadın İhracatçı Programı (KİP)'nı hayata geçirdik son 2 yıldır. Girişimci kadınlarımızın işlerini dünyaya açması amacıyla düzenlediğimiz bir eğitim programıdır bu. Katılımcılar, bölgelerinde sürdürülebilir kalkınma hedeflerine katkı sağlayacak ve pandemi öncesinde Türkiye'de farklı şehirlerde gerçekleşen, pandemi süresince ise online olarak tüm Türkiye'deki kadın girişimcilerimize açık olan seminerlerle, yurt dışında pazar nasıl bulunur, e-ihracat ve geleneksel ihracat nasıl yapılır, lojistik süreci nasıl yönetilir gibi konularda rahatlıkla bilgi sahibi olabiliyorlar. Kadın girişimcileri destekleyerek hem iş hayatı ve ihracatta daha başarılı ve görünür olmalarını sağlama hem de istihdam yaratılmasına destek olma konusunda biz de onların yanında yer alıyoruz. Tek kanatlı kuş nasıl uçamazsa kadınların ekonomiye katkı sağlamadığı ülkelerin sağlıklı büyümeleri mümkün değil. Bu bir yolculuk, hep birlikte kadınların iş hayatında daha görünür olması ve yükselmesi için birlikte yürümeye devam edeceğiz. 

  2) Şirketinizde kadın liderlerin yükselmesi için hangi programlarınız var? 

  UPS Türkiye olarak KAGİDER ve Turkishwin işbirliğiyle 2014 yılında hayata geçirdiğimiz Kadın Liderlik Platformu programı mevcut.

  Kadın Liderlik Platformu ile, özel sektörde kadın istihdamını ve liderliğini artırmak üzere çalışan tüm kurumsal liderlerin, kendi aralarında fikir ve deneyim paylaşımında bulunmalarını sağlayarak bu konuda farkındalık yaratmayı hedeflemekteyiz. Her yıl dört kez düzenlediğimiz bu toplantılarla Kadın Liderlik Platformu sayesinde, özel sektördeki başarılı kadın yönetici örneklerinin paylaşılmasını ve bu konudaki fikir önderlerinin karşılıklı görüş alışverişinde bulunmalarını sağlamaktayız. 

  3) Sizin goreviniz nedir? COVID dönemine özgün, çeşitlilik programları çevresinde sunduğunuz hangi destekler var?

  Pandemi başladığında en büyük önceliğimiz çalışanlarımızın sağlığı ve müşterilerimizin bizlerden özellikle pandemi ile bekledikleri sürdürülebilir tedarik zincirinin ayakta tutulması idi. Pandemi sonrası "Güvenli Çalışma" ya geçtik, eğer evden çalışılabiliyorsa evden çalıştı ekibimiz, eğer sahada çalışmaya devam ediyorsa tüm tedbirleri maksimum derecede alarak işimize devam ettik. Tüm UPS Kahramanları ekonominin ve hayatın sürdürülebilmesi için inanılmaz gayret gösterdiler.

  Yeni normale geçiş sürecinde ofise gelmesi gereken her bir çalışanımız için ulaşımı UPS olarak kesintisiz sağladık. Hijyen ve diğer konular konusunda gerekli ekipmanları sağlayarak eğitimler verdik. Bu gibi çalışmaların yanı sıra özellikle kadın çalışanlarımızla sık sık iletişimde olarak destek olunacak noktaları belirleyip onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. 

  4) Hayatınızda kadın rol modeller kimler? 

  Sevgili Leyla Alaton ve Sevgili Betül Mardin iş hayatında ve sosyal hayatta dikkatle izlediğim kadın liderler. Hem enerjileri, hem de kadınları güçlendirmek için gösterdikleri çaba bana ilham veriyor. 

  5) Neden #isteesitlik? 

  #İşteeşitlik bizim için vazgeçilmez bir konu. Daha önce de bahsettiğim gibi yönetim kurulundaki kadın liderleri desteklemek ve oranı artırmak, iş hayatında kadın girişimcilerimizi desteklemek, Kadın Liderlik Platformu ile kadın çalışanlarımızın kendilerini geliştirmelerini sağlamak bizim için her zaman çok önemli olmuştur. Hem işte hem de iş dışındaki eşitlik, bizim hem sosyal hem de ekonomik olarak gelişmek için birlikte çıktığımız bir yolculuk.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.