Büyük Hayaller Kurmanın ve Gerçekleştirmenin Yolları

  Büyük Hayaller Kurmanın ve Gerçekleştirmenin Yolları

  "Hayal edebiliyorsan, yapabilirsin. Tüm bunların bir rüya ve fare ile başladığını her zaman hatırla." ~ Walt Disney   

  Hayatı dolu dolu yaşamak için hatırlamanız gereken kilit unsurlardan biri; hayallerinizin büyüklüğüdür. Eğer hayalleriniz küçükse, hayatta pek çok şeyi kaybedeceksinizdir. Bu büyük hayallere ulaşmanız için çok uzak olduğunuzdan dolayı değil, hayallerinizin gerçekleşmesine dair inancınızı engelleyerek kendinize sınır koyduğunuz için kaybedeceksiniz.

  İşte bu yüzden büyük hayaller kurmanın önemli olduğuna inanıyorum. Hayatınız, küçük hayalleri takip ederken harcanmayacak kadar değerli. Kendi potansiyelinize ulaşabilmeniz için büyük hayaller kurmalısınız.

  Her şeyden önce, doğru hayallerin peşinden gittiğinize emin olmalısınız. Hayalleriniz tatmin edici ve anlamlı olmalı.

  Yani hayalleriniz, yaşadığınız dünyaya katkıda bulunmak zorunda. Hayaller sadece bir şey elde etmek, almak ve kendine kazanç sağlamaktan ziyade; vermek yani katkı sağlamak için de olmalı. Eğer sadece kendinize odaklanırsanız, istediğinize ulaşmış olsanız dahi potansiyelinizi ve kendinizi tam anlamıyla gerçekleştirmiş hissetmezsiniz.

  Bunu aklınızda tutarak, büyük hayaller kurmak ve bu hayalleri nasıl gerçekleştireceğinize dair birkaç ipucuna göz atalım:


  1. Büyük insanların hikayeleri ile ilham alın

  Bu, sınırladığım inançlarıma meydan okumak için favori yolum. Bizler genellikle, bir yerlerden başlamış bu büyük insanları unutuyoruz. Şimdi "kim" oldukları önemli değil, onların da mütevazi ve basit başlangıçları vardı. Onların hikayelerini okumak, özellikle nasıl başladıklarını, size ilham verecek ve farklı perspektiflerden bakmayı öğretip zihninizde yeni kapılar açacaktır. 

  Öneri: İlham aldığınız bu büyük insanların hikayelerini sadece bir seyirci olarak okumayın! Bunun yerine, kendinizi onların yerine koyun. Zorlukları aşmak ve beklentilere meydan okumak için onların pozisyonunda olduğunuzu hayal edin. Kendiniz için büyük hayaller kurmanız adına bu size ilham verecek.

  2. Hayallerinizi yazmayı unutmayın

  Hayatınızdaki meşguliyetler, hayallerinizi unutmaya sebep olabilir. Bu yüzden ulaşmak istediğiniz hedefleri sıkça kendinize hatırlatmanız gerekir. Hayallerinizi bir yere yazın ve ulaşabileceğiniz, sıkça görebileceğiniz uygun yerlere koymayı unutmayın.

  3. Savaş planınızı hazırlayın

  Hayallerinizi gerçekleştirmek için plan hazırlayın

  Elbette hayal etmek de bir şey fakat hayalleri gerçekleştirmek ise bir diğer önemli şey. Bunun için bir savaş planına ihtiyacınız var. Scott Adams' ın da söylediği gibi; "Kaybedenlerin hedefleri, kazananların ise sistemleri vardır."

  Planlarınız mükemmel olmak zorunda değil. Zaten hayallerinize ulaşmak için mücadele edeceğiniz yollarda yeni ve beklenmedik durumlarla karşılaştıkça bu planları güncellemek zorunda kalabilirsiniz. Önemli olan hayallerinize nasıl ulaşacağınızı düşünmek olmalı.

  4. Bedelini günlük ödeyin

  Hayallerinizin büyüklüğü ile bazen bunalmış hissedebilirsiniz. Ama şunu unutmayın: Bir fili yemek için en iyi yol onu lokma lokma yemektir. Buna benzer olarak, bu yolda ilerlerken hayallerinizi gerçekleştirmek için yapmanız gereken şey, karşılığını her gün vermeniz olacak. 

  Karşılaştığınız zorluğun ne kadar büyük olduğunu düşünmeyin. Bunun yerine sadece her gün hayallerinize doğru bir adım daha yaklaşmak için harekete geçtiğinizden ve kendinizden emin ol. Eğer tutarlı olursanız, zaman içinde önemli bir yol alıp ilerleme kaydedeceksinizdir.

  5. İleriye yönelik zorluklara hazırlıklı olmak

  Hayallere ulaşmaya çalışırken, kendinizi zorluklara hazırlayın. Zorluklarla karşılaşabileceğinizin farkına varın vekarşınıza çıkan zorluklar ile cesaretinizi ve inancınızı yitirmeyin. Devam edebilmek için güçlenmiş olacaksınız.

  6. "Ortalama" konusuna dikkat!

  Etrafınızdaki kişiler size hedefleriniz konusunda çok fazla hırslı olduğunuzu söyleyebilir ve bunun yerine "normal" bir hayat yaşamanızı önerebilirler. Fakat kendi hayatınızı tam anlamıyla dolu dolu yaşamak için, "normal" yaşamak bunun bir yolu değildir. Bu yüzden dikkatli olmalısınız: Kendinizi ortalamaya doğru geri çekmenize izin vermeyin!

  7. Durgun zamanlardan geçmek

  Zorlandığınız zamanlar olabilir. Uzun süre anlamlı bir ilerleme görmeyebilirsiniz. Bu gibi bir durumda, hayallerinizden vazgeçmek cazip bir yolmuş gibi geliyor olabilir. 

  Bunu yapmayın! Herkes gibi durgun zamanlar yaşayarak bu süreçten geçmeniz çok normal. Hayal etmeye devam edin. İlerlemeye devam edin. Elbette neyi geliştirmeniz gerektiğini düşünmeniz gerek ama içinizde yanan ateşi de sönmesine izin vermeden canlı tutmalısınız. 

  Eğer bunu başarabilirseniz, sonunda yeni ve parlak dönemleriniz tekrar gelecektir. 

  *** 

  Normal'i yaşamak kolaydır fakat tam anlamıyla sonuna kadar kendi istediğiniz hayatı yaşamak hiç kolay değildir. Harika bir macera olacak. Bu gezintiye çıkmaya var mısınız?

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.