CampusWINner olmak nedir?

  CampusWINner olmak nedir?

   Kampüs lideri olmak, kampüs temsilcisi olmak, marka elçisi olmak… Son zamanlarda sürekli duyduğumuz kelimeler bunlar. Peki, bu tam olarak nedir? Ne yapar bir kampüs lideri? Kazancı nedir, ne verir markaya veya bir programa?

  Size içinde olduğum TurkishWIN'in CampusWIN programını kısaca anlatmak istiyorum. Arkadaşlarımın sık sık sorduğu tüm sorulara cevap olmak niyetindeyim bu sefer.

   1- TurkishWIN, BinYaprak ve CampusWIN nedir?

  TurkishWIN, yani "Turkish Women's International Network" adından da az çok anlayabileceğiniz üzere mottosu "O Yaparsa Sen De Yaparsın/ If She Did It, So Can I" olan küresel bir kadın iletişim platformu. Buradaki "O" erkekler değil tabii ki. İşinde başarılı, cesur kadınlar. "Ben neden yapamayayım ki?" dememizi sağlayıp, ilham veren, harekete geçirten kadınlar. TED Talks'tan büyük ilham alınarak yapılan TurkishWIN Talks'a linkten göz atabilirsiniz. TurkishWIN'in mentörlük programları mevcut ve çok aktif bir etkinlik takvimleri var. TurkishWIN, İngilizce tabanlı bir platform.

  BinYaprak ise iş hayatına hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınlar ile çalışan kadınların ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları dijital kız kardeşlik çemberi. Tamamen Türkçe ve odaklandığı profil Türkiye'de yaşayan kadınlar. BinYaprak'ın çok sayıda videosu var. Bu videolara Youtube kanallarından ulaşabilirsiniz. Barış Özcan da bir videosunda BinYaprak videolarından bahsetmişti. Bu da linki.

  CampusWIN ise TurkishWIN'in yürüttüğü bir program. Çeşitli üniversitelerden aldıkları başvuruları değerlendirip seçtikleri kampüs liderleri ile çalışıyorlar. Kampüs liderleri bu programda gelişip büyürken aynı zamanda TurkishWIN ve BinYaprak'ı okullarında ve genel anlamda temsil ediyorlar.

  2- CampusWINner ne yapar?

  Bu programda aslında kazan-kazan durumu söz konusu. Ekiple yakın olarak çalışıp, iş hayatına hazırlanıyoruz, iş etiği öğreniyoruz. Ekiple nasıl çalışılır, brief nasıl verilir bunun gibi şeyleri öğrenirken tüm kampüs liderlerinden oluşan büyük kızkardeşlik ağı sayesinde hiçbir sorumuz cevapsız kalmıyor, zor durumda olsak koşacağımız yüzlerce kızkardeşimiz oluyor. Düzenlediğimiz etkinliklerde çok eğleniyoruz. Hatta geçtiğimiz ay "Kızlar Sahada" için takımımızı kurduk bile.

  Ayrıca her yıl gerçekleşen "Genç Kadın Kariyer Günü"nde kampüs liderlerine çok büyük görev düşüyor. Her zaman çalıştığımızdan daha fazla çalışıyoruz ve hepimizin farklı görevleri var. Seçmiş olduğumuz komitelerde gönüllü olarak çalışıyoruz. Bize özel yapılan etkinlikler (şirket gezileri gibi) ve mentorluk programı, CampusWIN programının bize katmış olduğu en büyük artılardan. Her liderle bir mentör eşleşiyor ve yolculuğumuza bize her konuda destek olup her konuda danışabileceğimiz biriyle devam ediyoruz. 

   3- Senin bu programdaki işlevin nedir?

  Ben Görsel İletişim Komitesi'nde komite lideri olarak görev alıyorum. Elbette etkinliklerde fotoğraf desteği gerekiyor. Aktif bir sosyal medya için görsel hazırlanması gerekiyor. Bunları en iyi şekilde sağlamaya çalışan komite olan Görsel İletişim Komitesi'ndeyim ben de. Ek olarak birden çok komitede yer alabileceğimi biliyorum ve son senemde başka bir komitede daha aktif olarak yer almak istiyorum. Geçen sene İlham Komite'sinde* de görev almıştım. *İlham Komitesi (aka Youtube Komitesi) Youtube'daki BinYaprak ve TurkishWIN videolarına Türkçe altyazı ekler.

   4- Nereden duydun? Nasıl seçildin?

  Üniversitemin ilk senesinde 2015 yılında okul kulübümün Sosyal Medya'sında süpervizörlük yaparken başvuruların açıldığını duyuran bir tweet atacakken "Neymiş bu bakayım." diyerek linke tıkladım. İyi ki de tıklamışım.

  Başvurumu gönderdikten sonra heyecanla geri dönüşü bekledim. Meğer süreç burda bitmiyormuş. Kendimi video ile anlatmamı istedi ekip, sonrasında 2 farklı kişiyle Skype görüşmesi yaptıktan sonra süreçleri tamamlamış oldum ve beklediğim son mail geldi. Bu biraz zaman alan bir süreç ama beklediğime değdi. Programa alışma sürecimi hızlandırmak için bana hemen bir buddy atadılar. İlham Komitesi Lideri Başak benim buddy'im oldu. Başak, bunu okuyorsan, seni seviyorum. Sonrasında komitemi seçtim ve çalışmaya başladım.

   5- CampusWIN'in sana neler sağladığını düşünüyorsun?

  İlk olarak kendime olan güvenim arttı diyebilirim, kariyer anlamında. Yapabilirim, dedim. Zor değil, dedim. Motive oldum. Etrafımda büyük motivasyonda olan kadınları görünce inancım arttı her şeye. İkinci olarak mükemmel mentörüm Göknil Bigan ile tanıştım, onunla hayatımı organize ettim. Bir sürü network sağladım, kampüs lideri olmak beraberinde bir sürü kapılar açtı bana. Son olarak da, söylememe gerek var mı bilmem ama; büyüdüm. Müthiş kadınlarla, inanan, vazgeçmeyen kadınlarla büyüdüm.

  Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Yaren Bülbül tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.