Didem Gürcüoğlu Tekay ile Hedef Haritalama 2

  IMG_829132

  İlk Türk danışmanlık şirketi olan MCT'de birey,takım ve organizasyonları bir adım ileriye taşımayı kendine ilke edinen Didem Gürcüoğlu Tekay’ın bilgi birikimiyle hayatlarında yepyeni sayfalar açtığı bireylerden olan Binyaprak Öğrencileri’ne hedeflerine adım adım ulaşmaları için gösterdiği yolu merak ediyor musun? 3 Mayıs 2016 tarihli online etkinliğimizden öne çıkanlar sizler için BinYaprak'ta!

  HEDEFLERİNİN ARASINDA KAYBOLMA: ODAKLAN

  • Hayatta elde etmek istediklerini düşünmeni istiyorum, gözlerini kapatıp..Ve onları herhangi bir limit/sıralama olmadan listele.

  • Öncelikliyi seç; gerçekleşmesi en çabuk olacak olanı, kendin için en önemli ve tabiki kolay erişimli olanı.

  • Olumsuz cümle kullanma, nasıl mı? Örneğin, “Sigarayı Bırakmak” değil “Nefes Almak” diyoruz ve uzun cümlelerden de kaçınıyoruz!

  • Ana Hedef, Alt Hedef oluştur; bunlar ana hedefe giden yolda gerçekleştirmen gerekenlerdir.

  • İşte taslağın oluştu, şimdi yolunu çizmeye başlayabilirsin!

  NASIL HEDEF KOYARIM? : HEDEFLERİNE ADIM ADIM

  • Hedef haritalama için 7 tane adım öneriyorum; değişimi büyümek için bir fırsat olarak algıla, pozitif düşün seratonin salgıla-kortizon değil-, bisikletine bin(metafor-kendi bisikletimimizi isteğimizi tutumumuzu her fırsatta hatırlayıp pedal çevirmeliyiz), paradigmalarına bak(hangi alanlarda güçlüyüm,bakış açımı nasıl genişletebilirim…genç yaşta farkındalığı artırmaya başlarsanız ileride üstleneceğiniz önemli rollerde işe yarayacak), amaca&hedefe odaklı kalmak, sorumluluk almak(kişinin gelişimi, kariyeri için de oldukça kritiktir), büyümek için dahil et( akıl danışacağınız, hedefinizi paylaşacağınız kişiler olsun )

  • Bir şeyi neden istediğini düşünmen ve seni sen yapan değerlerle ilişkilendirmen çok önemli.

  • Hedefini ne zaman gerçekleştirebileceğinle ilgili bir zaman koy; 3-5 veya 5-10 yıllık olabilecekleri gibi, kısa vadeli olmalarında da hiçbir sorun yok.

  • Kim? Ve Nasıl? Sekmelerini de hedeflerin yanına ekle. Bu hedefe gitmek için nasıl gerçekleşeceğiyle ilgili noktaları yazmalısın. Örneğin; “İlhamın gelmesi” senin “Nasıl?” sekmen olabilir.

  • Hedefime giderken bana kimler destek olabilir diye bir düşünüp, yaz. Oluşturduktan sonra sana önerdiğim “Hedefini paylaş” cümlesini sakın aklından çıkarma, gerçekleşmesi en olası hedefler, çevrendeki insanlarla çekinmeden paylaştığın ve yüksek sesle dile getirdiklerindir!

  • Kendimizden örnek vermemiz gerekirse, MCT şirketimizin öğrenci networküne ulaşmak adına Binyaprak bizim için birincil bir “Kim?” oldu. Şirketler de hedef haritalarını çıkartabilmeli.

  • Ve son olarak, tablonun altına imzanı at, bu tabloyu görünür bir yere as ki sürekli hatırla, hedef haritanı en az 3 kişiyle paylaş!

  YOL GÖSTERİCİ: BRIAN MAYNE

  • Hem sağ hem sol beyinle hedef haritalamanın 7 adımda çıkarılmasını sağlayan kişi Brian Mayne’dir.

  • www.liftinternational.com ise Brian Wayne’in websitesi. Goal Mapping sekmesinde bir dizi template’lar göreceksin, onları indir ve kullan, bol bol hedef haritası çiz ve hayallerindeki hedefe bir an önce ulaş!

  Online etkinliğin tamamını izlemek link aşağıda: 

   

  KONUŞMACIMIZI TANIYALIM: Peki Didem Gürcüoğlu Tekay Kimdir?

  ITU Mimarlık Fakültesinden mezun olan ve ardından Middlesex University’de Koçluk, Danışmanlık ve Organizasyonlarda Liderlik üzerine master programını tamamlayan Didem Gürcüoğlu Tekay, Türkiye’de halka açık ilk ve tek Türk Danışmanlık şirketi olan MCT Danışmanlık’ta Genel Müdür’lük görevini yürütmektedir. Tekay, profesyonel iş deneyimine perakende alanında başladı. Bu sektörde uluslararası kurumların hizmet kültürü ve satış alanlarında eğitim ve danışmanlık çalışmalarını yürüttü. Daha öncelerde ise Soysal Training & Consultancy, FasTracKids Turkey şirketlerinde çeşitli pozisyonlarda görev aldı.

   

  Didem Gürcüoğlu Tekay’ın BinYaprak hikayesine buradan ulaşabilirsin.

   

   

   

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.