Dijitalleşen Dünya ve STEM

  Dijitalleşen Dünya ve STEM

  Yeni STEM yazımız sizinle. Keyifli okumalar! 

  Pandemi öğretileri bizler için kalıcı izler bırakarak ilerlerken, eğitim ve öğretimin hibrit gelişimiyle birlikte, Bahçeşehir ailesi olarak STEM eğitiminin eksiksiz olarak yürütülmesi, yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıktı. Yüz yüze gerçekleştirmeye alışmış olduğumuz her basamağı, çevrimiçi, sanal bir gerçeklikle nasıl sunabilirdik? Bu soru bana yol gösterdi. "Nasıl yapabilirim?" sorusu, "Nasıl daha kalıcı olur?" sorusuna bıraktı yerini. 

  Başladığım STEM yolculuğunda, Metodbox'a videolar hazırlarken buldum kendimi. Ve fark ettim ki, süreç ne olursa olsun, koşullar ne gösterirse göstersin, yapılacak bir şeyler hep vardı. Öğretmen kılavuz kitaplarını incelerken, tema içindeki 8 haftalık süreçleri içselleştirmenin ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlıyordum şimdi. 8 haftalık yolculuk, artık yerini kendini keşfetmeye bıraktı.

  Metodbox içeriklerinin öğrencilerime sunduğu dijital dünyada STEM, onlara kendilerini gerçekleştirme, kalıcı çözümler üretme, sürdürülebilirlik, problem çözme becerileri gibi oldukça zengin bir kazanım tablosu sunmuştu. 2. sınıfa başlamış ve çevrimiçi eğitimle henüz tanışmış öğrencilerimin, STEM etkisiyle tüm disiplinlerde gelişme gösterdiğini izliyor olmak heyecan ve mutluluk vericiydi. STEM temaları ve 8 haftalık süreçler ne kadar işlevsel ve doğru uygulanırsa ve sorulacak sorular ne kadar özgün olursa, gelişim de arkasından mutlaka geliyordu.

  Öğrencilerim sadece matematik, fen, mühendislik değil, sanat alanında da gelişiyor ve gelişmekten keyif alıyorlardı. Ben de onlar için keyifle Metodbox içerikleri hazırlıyordum. Bu anlamda, hem öğrencilerime, hem de bana, 21. yy becerileri kazandıran, farklı bakış açıları geliştiren STEM derslerine büyük teşekkür borçluyuz. STEM'le kalın.

  Eylül Ezgi Ertürk

  Sınıf Öğretmeni

  Bahçeşehir Koleji Darıca Kampüsü

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BAUSTEM merkezi öğretmen eğitimi uzerine uzmanlaşmış bir araştırma ve geliştirme merkezidir. STEM bütünleşik öğretmenlik bilgi ve becerileri projesine ev sahipliği yapmaktadır. Merkez bünyesindeki programlar ile STEM öğretmenleri yetiştirilmekte ve öğrencilerin çağa uygun becerilerle donatılması sağlanmaktadır.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.