Doğru Karar Almak İçin Rehber Olacak 5 Kitap:

  Doğru Karar Almak İçin Rehber Olacak 5 Kitap:

   Doğru karar almaya çalışırken size rehber olabilecek 5 kitap önerisi derledik..

  1) Sezgilerin Gücü/ Gerd Gigerenzer

  Bugüne kadar birçok ödüle layık görülen dünyaca ünlü sosyal psikoloji uzmanı Gerd Gigerenzer, bu kitabında sizlere insanlığın evrim süresi boyunca edindiği bazı yetenekler üzerine yaptığı araştırmaları gözler önüne seriyor olacak. Başlıktan da anlaşılacağı gibi sezgilerin öneminden bahseden yazarın, sezgilerin varlığından yola çıkarak birçok farklı sektörde yaptığı araştırmalar sonucu ile ulaştığı bilgilerin sizi şaşırtacağına eminiz. 

  2) Switch Değiştir:Değişim Zor Olduğunda Nasıl Değişiklik Yapılır?/ Dan&Chip Heath

  Değişimi arayıp da hedefler yerine engelleri görmekte ısrar edenler için harika bir yol rehberi! Değişim ne kadar zorlayıcı ve zaman alan bir süreç olsa da ilk engelde pes etmemeliyiz. Bu değişimi geçirirken beyninizin ve bedeninizin de sizinle aynı fikirde olmasına kulak veriniz.

  3) Mutluluk Varsayımı/ Jonathan Haidt

  Jonathan Haidt iki dev alanı ustaca birleştirir-felsefi bilgelik ve bilimsel araştırma… Bu şaşırtıcı anlayışlar ile buluşan okuyucular ise mutlu mesutlar! Örneğin, neden kendimizi kontrol etmekte ve planlarımıza bağlı kalmakta zorlandığımızı açıklıyor; neden hiçbir başarı kalıcı mutluluk getirmiyor, ancak hayatınızdaki birkaç değişiklik derin etkilere sahip olabiliyor ve neden doğrulanmış ateistler bile ruhsal yükselme yaşıyorlar? Çok çarpıcı olan son bölümde ise, Haidt büyük soruyu ele alıyor "Nasıl anlamlı bir hayat yaşayabilirim?" ve okuyuculara hem felsefenin hem de bilimin zengin ilhamını çeken orijinal bir cevap sunuyor.

  4) Akıldışı Ama Öngörülebilir/Dan Ariely

  Yazar bu kitabında sizlere şu soruları yöneltiyor:"Neden 1 dolara aldığımız aspirinden sonra baş ağrılarımız devam ediyor da; 5 dolara aldığımız aspirinden sonra ortadan kayboluyor? Neden cömert bir yemekte savurganlık yapıyoruz, ancak bir kutu çorbaya yirmi beş sent tasarruf etmek için kuponları kesiyoruz? İş hayatımızda kararlar almaya gelince, akıllı ve rasyonel seçimler yaptığımızı düşünüyoruz. Ama öyle miyiz?"

  Çığır açan New York Times Bestseller'ı olan bu kitapta Dan Ariely, bizim temelde rasyonel bir şekilde davrandığımıza dair olan ortak varsayımını çürütüyor. Kahve içmekten kilo vermeye, bir araba satın almaktan hayat arkadaşı seçmeye kadar, sürekli olarak fazla ödeme, hafife alma ve erteleme yapma kararlarımızı sorgulatıyor. Ve aslında alınan yanlış kararların ne kadar da sistematik ve öngörülebilir olduğu konusunda bizi aydınlatıyor.

  5) Karar Anı/ Jonah Lehrer

  Bu kitaba göre kararlara ulaşmamızın iki yolu vardır ve doğru olanı doğru durumla eşleştirmek çok önemlidir. Futbol oynarken veya füzeleri ateşlerken, bağırsaklarınıza güvenmelisiniz: bilinçsiz beyin, farkında olmak mümkün olandan çok daha fazla bilgiyi işler ve aşırı düşünmek sizi rahatsız eder. Öte yandan, kumar oynuyorsanız veya hatalı bir uçak indirmeye çalışıyorsanız, genel olarak güvenilir oldukları için evrimleşmiş olan reaksiyonlarınızı bilinçli bir şekilde kontrol etmeniz gerekir, ancak aşırı güven, korku veya alışkanlık ile çarpık olabilir. Lehrer'in beynin hangi bölümünün ne zaman güveneceğinizi bilmek için sihirli bir formülü yoktur, ancak açık bilimsel açıklaması ve pratik ipuçları herkesin kararının iyileştirilebileceğini göstermektedir.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.