Endüstri Mühendisliği Okurken Yapı Kredi’de Staj Yapmak

  Endüstri Mühendisliği Okurken Yapı Kredi’de Staj Yapmak

  Endüstri mühendisliği öğrencisi Özge'nin 1.sınıfta yapmış olduğu stajını, başvuru sürecini, deneyimlerini merak ediyorsan okumaya devam et!

  Başvuru Süreci Nasıl İlerledi? 

  Öncelikle şubat-mart aylarında açılan ilanları takip etmeniz oldukça önemli. Endüstri Mühendisliği okumamdan dolayı başvurabileceğim pek çok sektör bulunuyordu. Başvuru yapmadan önce hangi sektörde staj yapmak istediğimi, hangi sektörü deneyimlemek istediğimi belirledim. Stajların bir katkısı da yöneleceğimiz sektörü önceden tanıma ve gözlemleme fırsatı vermesi. Benim belirlediğim sektör ise finans sektörüydü. Bir endüstri mühendisinin finans sektöründe ne gibi roller alabileceğini, hangi departmanlarda çalışabileceğini araştırdım. Araştırmalarımdan gördüğüm kadarıyla endüstri mühendisliği öğreniminin kazandırdığı analitik düşünce, istatistik ve problem çözme yeteneği bankacılık sektöründe de var olmasını sağlıyor. Ayrıca sahip olduğu bilgisayar bilgisi ile IT departmanında bile görev alabiliyor. Yani, endüstri mühendisleri finans alanında neredeyse her departmanda aktif görev alabiliyor. Araştırmalarım sonucunda ve hedeflerim doğrultusunda başvurulara başladım. Ön değerlendirme, kişilik envanteri, genel kültür, genel yetenek testlerini ve video mülakatını da tamamlayarak Yapı Kredi Bankasında staj yapma fırsatı yakaladım.

  Staj Boyunca Edindiğim Deneyimler Nelerdi? 

  Stajımın ilk günü benim için oldukça heyecanlıydı. İlk gün gittiğimde beni, staj boyunca bana destek olacak mentörüm karşıladı ve dahil olduğum ekiple tanıştırdı. Günün sonunda hangi toplantılara, çalışmalara dahil edileceğim ve bana staj boyunca ne gibi sorumluluklar verileceği hakkında bilgiler verildi. İlk gün benim için çok keyifli ve verimli geçmişti. Sonrasında benim için bilgisayar ve çalışma ortamı sağlandı. Verilen e-mail adresiyle, hem şubedeki mailleşmeleri görme fırsatım oldu hem de bana atanan e-eğitimlerle finans sektörüne dair pek çok bilgi edindim.

  Bunların yanı sıra şubedeki her birimi gözlemleme şansım oldu. Bütün çalışanlar sıcakkanlılıkla bana yaptıkları işle ilgili temel bilgiler verdiler, farklı ekip üyelerinden işlerini dinleyerek birimin işleyişini öğrendim. Operasyon yöneticisi olan mentörüm ile de operasyon birimini daha yakından tanıdım. Özellikle Yapı Kredi'nin bana sunmuş olduğu çalışma ortamı ile bankacılık sektöründe önemli bilgiler kazanmış oldum. Ayrıca İşletme Yöneticisi ile üç kez müşteri ziyareti yaptım. Bu müşteri ziyaretleriyle müşterilerle ilişkileri, teklifleri gözlemleme şansım oldu, bankada satış pozisyonunda çalışmanın küçük bir simülasyonunu yaşadım. Staj yaptığım 30 iş günü benim için dolu dolu eğitimlerle ve samimi ekibimle geçti. Staj boyunca Yapı Kredi İnsan Kaynakları da beni yalnız bırakmadı, takıldığım her konuda destek oldular. Stajımın sonunda ise staj deneyimimi özetleyen bir rapor hazırladım ve bu raporu hem insan kaynaklarıyla paylaştım hem de Şube Müdürü'ne sundum. Aynı zamanda Şube Müdürü ve mentörüm ile geri bildirim görüşmesi yaparak staj serüvenimi tamamladım. 

  Hem iş hayatını hem de bankacılık sektörünü yakından gözlemlediğim bu staj deneyimi bana teorik bilgilerin yanı sıra iş hayatıyla ilgili önemli bir pratik de sundu. Yapı Kredi Bankasının çalışana ve stajyere değer veren tutumuyla, beni aile sıcaklığıyla karşılayan ve her zaman yanımda olduğunu bana hissettiren ekibimle unutulmaz 30 gün geçirdim, katkısı olan herkese çok teşekkür ederim. Size de tavsiyem iş hayatına başlamadan staj deneyimi yaşamanız. 

  Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Özge Kaplayıcı tarafından yazılmıştır. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.