Endüstri Mühendisliği Okurken IKEA'da Staj Yapmak

  Endüstri Mühendisliği Okurken IKEA'da Staj Yapmak
  Staj yaparken nelere dikkat edilmelidir, nasıl davranırsanız daha yüksek verim alabilirsiniz gibi soruların cevabı için "Staj Deneyimi Tavsiyeleri" yazısını okumaya devam edin!

  Haziran 2018'de IKEA'da staj yapmaya başladım. İlk günün heyecanı tarif edemem. Yeni çalışma arkadaşları, yeni bir iş disiplini ve ilk defa okuldan başka bir yerde öğrendiklerimi uygulayabilecektim. İlk günler hızla geçip giderken aklımda yazmam gereken staj defteri beni oldukça endişelendiriyordu.

  Günler gelip geçerken endişelerim beni harekete geçirdi ve ilk adım olarak staj bilgilendirmesinin ve başlıkların çıktısını aldım masamın üzerine koydum. İlk adımım somut olarak yapılması gerekenleri çıkartmaktı! Ardından her gün adımları takip ederek staj defterinin ana hatlarını oluşturmaya başladım. En önemlisi staj defterini staj süresi boyunca sürekli kontrol etmek çünkü çalışma arkadaşlarımıza sormamız gerek oldukça farklı konular zaman ilerledikçe karşımıza çıkabiliyor.

  Acısıyla tatlısıyla geçirilen 20 günün sonunda oldukça verimli geçen bir staj süresini tamamladım. Okul başlamadan önce staj defterimin taslağını oluşturmuştum ve okulun açılmasının ardından 2. hafta staj defterimi tamamladım.

  Staj defterini yazdıkça öğrendiğim tüm öğrendiklerimi tekrarladım. Bir zamanlar önemsiz gelen detayların ne kadar önemli olduğunun sonradan farkına vardım.

  Sizlerle staj süresi boyunca takip ettiğim kısa notları paylaşmak istiyorum;

  1. Adım: Staj defterini ilk iş gününden itibaren doldurmaya başla. Önemli veya önemsiz tüm olayları yaz ve sürekli çalışma arkadaşlarınla diyalog halinde ol her yeni bilgi staj defterine yazabilirsin.
  2. Adım: İş yerini çok iyi gözlemle ve çalıştığın takımı staj defterinde tanıt.
  3. Adım: Grafik ve çeşitli veri görselleştirmelerine staj defterinde yer ver.
  4. Adım: Yaptığın işleri görselleştir. Staj süren boyunca fotoğraf çekmeyi asla unutma ve staj defterinde oldukça önemli bir detay.
  5. Adım: Staj süresi boyunca sistemi yakından takip et. İlgini çeken konular üzerine araştırma yap ve çalışma arkadaşlarınla bu detayları paylaş. Bu notları mutlaka staj defterinde yaz.
  6. Adım: Çalışmalarında her zaman dürüstlüğü ön planda tut, referanslar konusunda adil ol.
  7. Adım: Ya yaptığın işi sev ya da sevdiğin işi yap! Bol Şans! 
  Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Bengü Üzmez tarafından yazılmıştır.
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.