Geleneksel Eğitim Anlayışıyla Yetişen Bir Matematikçinin STEM ile Tanışması Hakkında

  Geleneksel Eğitim Anlayışıyla Yetişen Bir Matematikçinin STEM ile Tanışması Hakkında

  STEM dokunduğu her hayatı değiştirme gücüne sahip. Yaşayanlardan dinlemenin güzelliği ise bir başka. Keyifli Okumalar!

  STEM eğitimi ile ilk tanıştığımda, ilk düşüncelerim pozitif yönde değildi. Çünkü geleneksel eğitim anlayışına göre, bir matematik öğretmeni olarak, bizden beklenen şey etkili ders anlatmamız ve hızlı bir biçimde soru çözmemiz şeklinde, daha çok akademik başarı ile ilgili olan yönlerdi. İlk başlarda "Boşa zaman harcıyorum," diye düşünmedim değil. Ayrıca, "Nereden başlayacağım, nasıl ilerleyeceğim, ya yanlış yaparsam?" diye korkularım da vardı. Fakat incelemeye başladığımda, aslında her şey o kadar düzenli ve sistemliydi ki hayretler içerisinde kaldım. Bu durum beni çok heyecanlandırdı. Sistemli bir şekildeki geri dönüşler, yanlış ve eksik yaptığım yerlerdeki düzeltmeler, doğru yaptığım yerlerde olumlu dönütler, bütün korkularımın yersiz olduğunu kanıtladı. 

  STEM Eğitiminin Ben Ve Öğrencilerde Yarattığı Farklar 

  Artık geleneksel eğitim anlayışının yıkılması gerektiğini düşünmeye başladım. Öğrencileri bir oda içerisine hapsedip sürekli, "Ders çalış!" demek yerine, içindeki yaratıcılık yönünde desteklenmesi gerekiyor. İyi meslek kriterlerinin değişmeye başladığı günümüzde, STEM eğitiminin gerekli olduğuna bir kere daha gönülden inanıyorum. Sınıf içerisinde düz anlatım tarzını bırakıp, öğretilecek konunun nerelerde kullanılacağı ve nasıl geliştirip değiştirebileceğimiz konusunda beyin fırtınası yapmaya başladık. Artık derslerimiz daha eğlenceli. Verilen bilginin nerelerde kullanacağını bilen ve görüşlerinin alınacağından emin olan öğrenciler, bilgiyi alma konusunda daha dikkatli ve hevesli. 

  STEM Eğitiminde Kullandığımız Projemiz

  Bizim projemiz Amazon adlı alışveriş sitesi için etek bulan robotlar tasarlamaktı. Matematik ve mühendisliği birlikte kullanmayı amaçladık. Buna benzer bir proje, mekatronik mühendisliği okuyan kardeşimin bitirme teziydi. Biz de bundan esinlenerek, daha uygun maliyette ve daha basit boyutta bir robot tasarladık.

  Geleneksel eğitim anlayışıyla yetişmiş bir matematik öğretmeni olarak, öğrencilerin derse olan ilgisini arttıran, öğrencileri sisteme katıp görüşlerini alan, öğrencileri, "Öğretmen her şeyi bilir, kesin ve net bilgi öğretmenden gelir," diyerek düşünmeden kabul eden zihniyetten çıkaran bir oluşum içerisinde olduğumdan dolayı çok mutluyum.

  STEM'le kalın.

  Selin Zubari

  Matematik Öğretmeni

  İskenderun Uğur Anadolu ve Fen Lisesi


   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BAUSTEM merkezi öğretmen eğitimi uzerine uzmanlaşmış bir araştırma ve geliştirme merkezidir. STEM bütünleşik öğretmenlik bilgi ve becerileri projesine ev sahipliği yapmaktadır. Merkez bünyesindeki programlar ile STEM öğretmenleri yetiştirilmekte ve öğrencilerin çağa uygun becerilerle donatılması sağlanmaktadır.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.