Hayal Et!

  stem-egitimi-nedir-1

   "Hayal et!"

  Her dersimize bu cümle ile başladık, uzak ya da yakın, yüz yüze ya da çevrimiçi. "Hayal etmekle başlar her şey," dedik ve Ankara 50. Yıl Kampüsü okul öncesi ve ilkokul kademeleri olarak, 2020-2021 eğitim öğretim yılını çok güzel hayalleri gerçekleştirerek ve yeni hayaller kurarak tamamladık. 

  İnsan hayatında öyle zamanlar vardır ki, hayatlarının akışını değiştirir. İşte benim için o anlardan biri de, iki yıl önce, değerli okul müdürümüz Neslihan Demirkıran hocamla tanışmamızdır. Kendisinin eğitimci vizyonu, benim için hâlen motivasyon kaynağı olan bir etki bırakmıştı. Bu birliktelik sayesinde gördüm ki, insanların hayalleri, amaçları ve vizyonları kesişince, ortaya çıkan ürünler de oldukça değerli oluyor. STEM dersine başlarken, öğrencilerimize her zaman aşağıdaki 5 maddeyi tekrar ediyorum:

  •Hayal et

  •Araştır

  •Tasarla

  •Test et

  •Tekrar et

  Barış Özcan'ın Mars helikopterinin tasarlanması ile ilgili yaptığı videoda bahsettiği, projeye başlarken kullanılan en önemli üç T'ye, "Tasarla-Test et-Tekrar et" kuralına, biz de iki madde ekledik: HAYAL ET ve ARAŞTIR. Projelerimizi tasarlar ve hayata geçirirken, bizim için imkansız diye bir şey yoktu. Öğrencilerimize her zaman, "Hayalleriniz çok değerli, düşünceleriniz çok kıymetli, mutlaka yapabilirsiniz." dedik. Onlar da, olamıyorsa bile mutlaka bir çözüm buldular, çünkü bizim kampüsümüzde imkansız diye bir şey yoktu. Meselâ, STEM projelerimizin sonuncusu HAYAL DÜNYASI'ydı. Bazı 2. sınıf öğrencilerimiz, bu temada, pandemi sürecinde malzeme bulmakta zorluk çektikleri için çözümlerini Geoboard uygulanmasını kullanarak oluşturdular. STEM zaten problem çözmek değil mi? Tabii bu çalışmaların yanı sıra, geleneksel ip sanatı çalışması yapan öğrencilerimiz de oldu, üstelik çok da iyi yaptılar. Bahçeşehir Koleji olarak, pandemi sürecinden önce Metodbox uygulamamızla hayata geçirmiş olduğumuz kişiye özgü öğrenme modeli sayesinde, öğrencilerimiz herhangi bir bilgi ve öğrenme kaybı olmaksızın, derslerini bu platformdan da takip etmeye devam ettiler.

  Ben de bu yıl, okul öncesi kademesi için üç tema boyunca (Yeşil Dünyamız, Bilişim Dünyası, Makineler Dünyası) her hafta heyecanla Metodbox'a içerik hazırladım. Bahçeşehir ailesi içerisinde bir damla da olsa katkıda bulunmak inanılmaz heyecan vericiydi. Bu temalar ve haftalık faaliyetler için büyük bir heyecanla hazırladığım videolar umarım izleyenlerde de aynı heyecanı yaratmıştır. Okulun bu son gününde, tekrar Ankara 50. Yıl Kampüsü müdürümüz Neslihan Demirkıran'a, müdür yardımcılarımıza ve öğretmen arkadaşlarıma ve ayrıca Bahçeşehir Koleji STEM Bölümü Başkanı hocalarıma çok teşekkür etmek isterim. Neslihan Hocam'ın dediği gibi, "Her dersimizde bir çocuğun hayatına dokunsak, okul bittiğinde, gözünün içine bakmadığımız ve hayatına değmediğimiz çocuk kalmaz yıl sonunda." Bu yıl sanırım STEM derslerinde gözüne bakıp, hayatına dokunmadığımız öğrencimiz kalmadı. Hepsinin sesi ve sözü duyuldu. 

  Önümüzdeki yıllarda daha büyük HAYALLERLE yine birlikte olmak dileği ile...

  Ayşe Canan Güneş
  Okul Öncesi Asistan Öğretmen
  Bahçeşehir Koleji Ankara 50.Yıl Kampüsü

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BAUSTEM merkezi öğretmen eğitimi uzerine uzmanlaşmış bir araştırma ve geliştirme merkezidir. STEM bütünleşik öğretmenlik bilgi ve becerileri projesine ev sahipliği yapmaktadır. Merkez bünyesindeki programlar ile STEM öğretmenleri yetiştirilmekte ve öğrencilerin çağa uygun becerilerle donatılması sağlanmaktadır.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.