Hayatın Kendisi STEM

  Hayatın Kendisi STEM

  Bilişim teknolojileri öğretmeni Özlem Güler'den STEM hakkında oldukça faydalı bilgiler içeren bu yazımız için keyifli okumalar dileriz.

  Teknolojinin kalbi olan kodlama ve robotik alanında öğretmen olan biri olarak, alanımı ve kendimi tamamlayabileceğimi, STEM ile tanışıp, Lider Öğretmen Mesleki Gelişim programına katıldıktan sonra anladım. Öğrencilerime verdiğim eğitimlerde, ilk hedefim, her zaman, "iyi insanlar" yetiştirmek yolunda ilerleyebilmektir. Bu doğrultuda, öğrencilerimin, teknolojiyi her zaman kendine, topluma ve ekolojiye faydalı şekilde kullanmalarını ve en önemlisi de, üretmelerini hedefliyorum. STEM ile tanıştıktan sonra, bu felsefemi sistematik bir şekilde gerçekleştirebilme kolaylığı ile tanıştım. STEM, yaptığınız projeleri derinleştirerek anlamlı bir hâle getiriyor. Öğrencilerin biz öğretmenlere en sık sorduğu sorulardan biri olan, "Öğretmenim, bu bizim hayatımızda ne işe yarayacak?" sorusunun en bilimsel cevabı STEM'dir.


  Teknolojinin yarattığı algı ve psikoloji ile öğrenciler, klasik eğitim sistemlerini daha sık reddeder oldular. Uygulamalı ve teknoloji ile bağdaştırılmış yöntemleri daha çok seviyor ve bu sayede daha kalıcı bir biçimde öğreniyorlar. Ve siz de, böylesine katkısı olan STEM eğitimini en iyi nasıl öğretebilirim gayesiyle, hayata STEM kavramı ile bakmaya başlıyorsunuz. Günlük yaşantınızda sorunlar arıyor, ya da sorunları tespit ediyorsunuz. Örneğin, evinizde kabloların dolaşma sorununu STEM içerisinde nasıl verebilirim diye düşünüyorsunuz ve bu durum, giderek muazzam bir hazza dönüşüyor. 

  STEM uygulamalarında öğrencilerinizin sıkılmadan, büyük bir istekle çalışmalar yaptığını görebiliyorsunuz. Öğrenciler STEM basamaklarında, bilgi edinme basamağında doğru ve planlı ilerlerse, sonraki basamakları da oldukça emin bir biçimde geçebiliyorlar. Ürün geliştirme haftasında, öğrencilerin en çok eğlendiği, zamanın nasıl geçtiğini anlamadığı ve bir çok kazanımı doğrudan ve gizil şekilde öğrendiklerini görebiliyorsunuz. Aslında bunun için en iyi söz, bir taşla dört kuş vuruyorsunuz. Dört kuş, dört harf; STEM… 


  STEM, hayatın bir parçası, hatta hayatın kendisi diyebiliriz. Bu yolda ter dökmekten gurur duyuyorum. Tüketen değil, üreten nesiller yetiştirmek üzere.

  Özlem Gültekin

  Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

  Bahçeşehir Koleji Elbistan Kampüsü 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BAUSTEM merkezi öğretmen eğitimi uzerine uzmanlaşmış bir araştırma ve geliştirme merkezidir. STEM bütünleşik öğretmenlik bilgi ve becerileri projesine ev sahipliği yapmaktadır. Merkez bünyesindeki programlar ile STEM öğretmenleri yetiştirilmekte ve öğrencilerin çağa uygun becerilerle donatılması sağlanmaktadır.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.