İlk STEM Yolculuğum

  İlk STEM Yolculuğum

  STEM, öğrencilerin ürün oluşturduğu bir programdan çok daha fazlası olduğunu öğreniyoruz, keyifli okumalar!

  Herkese merhabalar,

  STEM Mesleki Gelişim Programı'na katılmadan önce, STEM'i öğrencilerin sadece ürün oluşturduğu bir program olarak görüyordum. Programa başladıktan sonra aslında öyle olmadığını, öğretmen ve öğrencilerin paylaşımda bulunmalarına fırsat tanıyan, düşünme yetilerinin gelişmesini, ufuklarının sonsuzluğa yol almasını sağlayan ve bunları projelerle açığa çıkarmaya yarayan, sadece ürün değil, süreç odaklı bir program olduğunu, STEM'in öğretmenlerin öğrencileri ile olan ilişkilerinin gözle görülür derecede güçlendiğini, öğrencilerin derslerine olan ilgisinin artırdığını ve başarılı, çağın gereklerine uyum sağlayan bireyler yetiştirmeyi amaç edinmiş STEM öğretmenlerine de kolaylık sağladığını gördüm.

  Bu programda yer alırken, fen, matematik, teknoloji ve mühendislik alanlarında yetkin bireyler yetiştirebilmeye yardımcı olduğunu, öğrencinin tasarım ve çözüm odaklı düşünmesini sağlarken öğrenme motivasyonunu artırdığını, öğrenciye erken yaşta analitik düşünme ve problem çözme yeteneği kazandırdığını, liderlik vasfına sahip öğrenciler yetiştirildiğini, laboratuvar çalışmalarından kodlamaya kadar pek konuda öğrenciye ışık tutulduğu, çeşitli sorular ve deney gözlem yöntemi ile öğrencide merak duygusunu tetiklediğini rahatlıkla gördüm.

  Öğrencilerin STEM ile eğitim hayatlarının her anında çıkarımlarda bulunmaya çalışması ve bunları bizlerle paylaşması beni ayrıca mutlu etti. İlk STEM yolculuğuma çıktığımda, hatta ilk ders planımı yazarken, sürecin pandemi dönemine denk gelmesi beni biraz telaşlandırsa da, bu süreçte bizlere gerek dokümanlar, gerekse videolarla destek olunması son derece mutlu hissettirdi ve tedirginliğimi yok etti. Bunun için ayrıca teşekkür ediyorum.

  Bir kimya öğretmeni olarak, ders konularının bu kadar ilgi çekici hâle geldiği, dersimi anlatırken artık buradan nasıl bir ders planı yazabilirim ve buradaki hayat problemi nedir şeklinde bakmamızı ve çözüm üretmemizi teşvik eden, öğrencilerin hevesli bir şekilde STEM uygulamalarının yapılmasına olanak sağlayan STEM Mesleki Gelişim Programı'nda bulunmaktan çok mutlu olduğumu paylaşmak isterim.

  STEM gelecektir. STEM'le kalın.

  Ebru Karakurt

  Özel Tuzla Uğur Anadolu Lisesi Kimya Öğretmeni & Tuzla Kampüs STEM Zümre Başkanı

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BAUSTEM merkezi öğretmen eğitimi uzerine uzmanlaşmış bir araştırma ve geliştirme merkezidir. STEM bütünleşik öğretmenlik bilgi ve becerileri projesine ev sahipliği yapmaktadır. Merkez bünyesindeki programlar ile STEM öğretmenleri yetiştirilmekte ve öğrencilerin çağa uygun becerilerle donatılması sağlanmaktadır.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.