Inter-rail ve AIESEC ile Kendini Keşfet

  Inter-rail ve AIESEC ile Kendini Keşfet

  İngilizceni geliştirmek istiyorsan; sırt çantanı hazırla, rotanı belirle ve at kendini yollara. Ben inter-rail ve AIESEC ile kendimi keşfettim sıra sende!

  Ben Cansu, Özyeğin Üniversitesi Endüstri Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Çocukluğumdan beri gezmek en büyük tutkularımdan ve üniversite hayatımda yaptığım en güzel eylemlerden birisi. Gezmek, insana hayal gücünün sınırsız olduğunu gösteren, insanın vizyonunu genişleten inanılmaz bir keşif. Üniversite öğrencisi olan herkesin yapması gerekenlerin en başında bence sırt çantasını hazırlayıp, rotasını belirleyip, inter-rail biletini almak ve kendisini yollara atmak gelmeli. Çünkü hiçbir yerden kazanamayacağın deneyimleri bu gezi sayesinde elde edebilirsin, her şeyden önce kendini keşfedeceğinin garantisini verebilirim.

  Üniversiteye başlayana kadar öncesinde hiç yurtdışına çıkma fırsatım olmamıştı. Üniversitenin ilk yazı para biriktirip Avrupa'yı trenle gezme hayalimi 2 arkadaşımla birlikte gerçekleştirdim. Hayatımın en güzel keşiflerinden birisiydi. İtalya, Fransa, Portekiz ve İspanya olmak üzere 4 ülkeyi talan ettik. Rotamız; Roma, Floransa, Venedik, Nice, Cannes, Monte Carlo, Paris, Lizbon, Leon, Madrid, Toledo, Valencia, Barcelona şeklindeydi. Bambaşka kültürleri tanıma, yepyeni insanlarla tanışma fırsatımız oldu. Trende bizim gibi inter-rail yapan insanlarla tanıştık, hatta yeri geldi birlikte gezdik, bol bol kahkaha attık. Treni kaçırdık bu sayede yepyeni bir şehirle tanıştık, yolumuza çıkan müthiş insanlar sayesinde hiç para harcamadan Güney Fransa'nın en pahalı şehri Monte Carlo'yu gezdik. Domates festivali için tüm rotamızı değiştirip Bunol köyünde (Allah'ın unuttuğu yer) salça oldu ve çok daha fazlası… Bunları bile yazarken yüzümde kocaman bir tebessüm oluşuyor, iyi ki gitmişim, keşfetmişim diyorum! Yol açık yola çık!

  AIESEC Brazil

  Artık Avrupa'yı keşfetmiştim, içimdeki gezme tutkusu artık daha fazlasını istiyordu. 2. sınıfın yazında hem bambaşka bir kültürü keşfetmeliyim, İngilizcemi geliştirmeliyim hem de kendimi tatmin edebilecek başka bir şey bulmalıyım diye düşündüm.

  Neden AIESEC?

  Sosyal sorumluluk projesi yapmak hep aklımda olan, beni heyecanlandıran bir şeydi. Neler yapabilirim diye araştırdım, karşıma AIESEC çıktı. http://aiesec.org.tr adresinden kayıt yaptırıp ilk adımı atabilirsin. Dünyanın her yerinde kişiliğine ve isteklerine uygun bir proje bulman mümkün. Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile skype üzerinden mülakat yapıp, mülakatın olumlu geçmesi halinde gidebiliyorsun. Kabul edildikten sonra AIESEC'e ödenmesi gereken ücreti ödüyorsun. Kalacak yerini AIESEC karşılıyor. Sana uçak biletlerini almak ve orada harcayacağın parayı ayarlamak düşüyor. Kalmak için iki seçeneğin var, bir tanesi aile yanı, bir tanesi de hostel. Orada yaşayan insanlarla bir arada yaşamak, o kültürü daha yakından tanımak istiyorum dersen aile yanı daha mantıklı olabilir. Ben hostelde kalmayı tercih ettim çünkü aynı projede olduğum kişilerle daha çok zaman geçirme fırsatım olacaktı. Bence iki seçenekte de İngilizceni geliştirmemen mümkün değil.

  Neden Brezilya?

  Skype görüşmelerim sonucunda elimde iki seçenek vardı. Shangay ve Sao Paulo. İki ayrı dünya, bambaşka iki kültür. Brezilya'yı tercih ettim çünkü Güney Amerika tutkum ağır bastı. Barselona'dan sonra bambaşka bir Latin ülkesini keşfetmek için can atıyordum. Bekle beni samba, caipirinha, Rio, dünya kupası…

  Neden sosyal sorumluluk projesi?

  Bir insanın hayatına dokunabilmekten daha güzeli yok şu dünyada. Bana kendimi en iyi hissettiren şeylerden birisi başkalarının hayatında iz bırabilmek. 2 farklı STK'da kırsal kesimlerde yaşayan çocuklar için gönüllü olarak çalıştım. Projedeki ekibimde HongKonglu, Fransız, Mısırlı, Rus, Alman, Tayvanlı ve Vietnamlı arkadaşlarım vardı. İnanılmaz bir ekiptik. Her birimizin anlatacak çok fazla hikayesi vardı. Çocuklara kendi kültürlerimizi tanıttık. Çocukların gözlerindeki şaşkın bakışları görmeni isterdim. Aynı dili konuşamıyor olsak da müthiş bir bağ kurduk her biriyle. Tabi ki İngilizce aracı oldu bize. Onların hayatlarındaki küçücük bir şeyi bile etkileyebildiysem, ne mutlu bana. İngilizcen başlangıç seviyesinde olsa bile bence sen de cesaret et ve hemen başvur!

  Sosyal sorumluluk projesi yaparak manevi yönümü zenginleştireyim, İngilizce seviyemi geliştirerek yeni bir kültürü keşfedeyim, bir de özgeçmişime yazabileceğim güzel bir deneyim olsun diyorsan üniversite yılları inter-rail ve ya AIESEC için çok güzel bir seçenek, herkese şiddetle tavsiye ederim!

   Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Cansu Akyar tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.