İş Hayatına Ara Verdim, Dönmek İçin Doğru Zaman Olduğunu Nasıl Anlarım?

  İş Hayatına Ara Verdim, Dönmek İçin Doğru Zaman Olduğunu Nasıl Anlarım?

  İş hayatına geri dönmek istesen de ne yapacağını ve nasıl yapacağına karar veremiyor musun? Kolaylaştırmak için biz 3 adım belirledik, seninle de paylaşalım!

  Hayatının belirli bir döneminde kariyer planlamanı yapmış ve bu konuda epeyce yol almıştın. Ama sana yaşamın getirdikleri sebebiyle ara vermek zorunda kaldın. Birçok kişinin seninle aynı süreci geçirdiğini ve sonrasında tekrar yola çıkmaya hazırlandığını bilmeni isterim. Yakın geçmişte aynı durumlarla karşılaşmış biri olarak YenidenBiz derneğindeki pek çok üyenin de şu an seninle aynı dönemden geçtiğini ve yalnız olmadığını fark etmeni istiyorum. Senin gibi birçok kadının tekrardan işe dönüşleriyle ilgili tecrübelerine YenidenBiz sayfalarından ulaşabilirsin. Ara verdiğin o dönemden sonra ilk adımları atmak aynı bebeğe emeklemeyi öğretmeye çalışmak gibidir. Bunun için her şeyden önce ne yapmak istediğini, nasıl yapacağını, motivasyonunu nasıl dengede tutacağını, koşullarının ne olması gerektiğine karar vermeli ve hedefine vardığında neler hissedeceğini hayal etmelisin. 

  Tüm bu karmaşanın ortasında aslında aradığın bu soruya vereceğin cevap olacaktır; "İşe dönmeli miyim ve eğer döneceksem doğru zamanın geldiğini nasıl anlarım?" Doğru zaman nedir sorusuna ise cevap basit aslında, duymaya hazır mısın? Bazı günler koşulların artık kolaylaştığını ve diyelim ki 3 yaşındaki çocuğun sen olmadan da sosyalleştiğini görüp bir çırpıda işe dönme zamanım gelmiş diyebilirsin. Bazı günlerse bir anda dağ gibi önüne yığılan çamaşırların ütüsünü yapıp yerine yerleştirmenin iş hayatıyla beraber ne kadar zor olduğunu düşüneceksin. Eğer işe dönersen sosyal hayatındaki tüm sorumluluklarınla ilgili her şeyin yolunda gidip gitmeyeceğine dair işaretler arayıp duracaksın. 

  Uzun bir süre ara verip geri dönmek kolay değil, hepimiz biliyoruz. Aslında önemli olan net olarak kendi içinde bunu hissediyor olman. İşte bu noktada yeniden çalışma hissini tekrar hatırlatacak şu üç soruya cevap vermeni istiyorum. Bu sorulara verdiğin cevaplar sana işe dönmeye hazır olduğuna dair tüm işaretleri gönderecek.

  Gelecekteki işin hakkında neler düşlüyorsun?

  Hamilelik, hastalık veya birçok sebepten kariyerine ara vermiş olabilirsin. Aslında ilk bakışta dezavantaj görünse de yaşamış olduğun bu arayı avantaja dönüştürebileceğin bir mola olarak değerlendirebilirsin. İşte bu dönem kariyer değişikliğine bile gidebileceğin en iyi fırsatlardan birine dönüşebilir. Hayalinde nasıl bir iş istediğine karar vermen yola daha emin ve bilinçli adımlarla devam etmene yardımcı olur.

  İşe dönmek için doğru zaman mı?

  Bu soruyu kendine dürüst bir şekilde sor. İş hayatına gerçekten geri dönmek istiyor musun? Peki kendini hazır hissediyor musun? Eğer bu sorulara cevapların evet ise doğru zamandasın. Neden dönmeyi arzu ediyorsan ilgili sebepleri açık bir şekilde kağıda dökmelisin. Yeniden işe adım attığından itibaren önüne birçok engel çıkacak, bugün yazdığın listen yarın o yolda ilerlemeni kolaylaştıracak bir motivasyon kaynağı olarak elinin altında olacak.

  Peki, çevren işe dönmen için hazır mı?

  Bu noktada ele alman gereken sosyal çevrende öncelikli olarak seni nasıl gördükleri ya da kendini nasıl tanımladığın? Anne, baba, kardeş, eş gibi çeşitli sorumlulukları üstleniyor olabilirsin. Seni bu şekilde tanımlayan akrabalarınla konuş ve almış olduğun karardan onlara bahset. Bu konuda kararlı olduğunu ve sorumluluk paylaşımında onlardan destek beklediğini açık bir şekilde ifade edebilirsin. Onlarla beraber yapacağın yardımlaşma planı iş hayatına adım attığında sosyal hayat akışının bozulmasını önleyecektir. YenidenBiz farklı tecrübelerden harmanlanmış edinebileceğin kaynaklarıyla bu konuda sana destek olacaktır. 

  Yukarıda bahsetmiş olduğum üç önemli konu yeniden işe dönüş sürecinde hepimizin önüne çıkan ve aşılması gereken kapılardan. Eğer bir hayalin yoksa ne için çalışacağını bilemezsin. Hazır değilsen ilk adımında yorulursun. Çevrenle yardımlaşmazsan iş - ev- sorumluluk üçgeninde yorgun düşüp pes edebilirsin. Unutma; üç ana prensipte aldığın kararlar ve yapmış olduğun paylaşımlar olumluysa işe dönmeye hazırsın demektir. 

  Artık bunun doğru zaman olduğunu biliyorsun ve yapman gereken aktif olup harekete geçme zamanıdır. 

  Yazan: Berrin Kuray – YenidenBiz Gönüllüsü

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Onlar YenidenBiz’in adaylarından, destekçilerinden. Sizler için anlattılar çünkü biliyorlar ki sizler de kariyerinize devam etmekle ilgili benzer şeyler hissediyor, deneyimliyor ve bir çıkış noktası arıyorsunuz. Hikâyelerini sizlere umut ve yol gösterici olabilmek için paylaştılar.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.