İşe Alım Yetkinliklerinin Takım Çalışmasına Yönelik Beklentileri

  İşe Alım Yetkinliklerinin Takım Çalışmasına Yönelik Beklentileri

   İşe alım yetkinliklerinin takım çalışmasına yönelik ne tür beklentileri olduğunu merak ediyorsan yazıyı okumaya devam et!

  Hangi işe girersen gir bir takımın bünyesinde yer alma ihtimalin yüksek olduğu için, kişilerle verimli çalışma becerilerine sahip olman, iyi ilişkiler kurman ve içinde bulunduğun grubun dinamiklerini anlaman işverenler açısından hayati önem taşır. Bu nedenle işe alım yetkilileri, mükemmel müşteri hizmeti sunmak için gerekli bilgi, beceri ve deneyime sahip olduğunuzu görmek isteyecektir.

  "Takım çalışmasına verilen önem, işyerinde yaşananların bir yansımasıdır. Takımlar halinde çalışmak gitgide yaygınlaşan bir uygulama ve bir kuruma katılan kişinin kendisini takımın bir parçası olmak üzere şekillendirebilmesi, vazgeçilmez bir özellik olarak görülüyor."
  - Carl Gilleard, Eski Başkan, Mezun İstihdamı Derneği

  İşe alım yetkilileri ne ister? 

  Takım çalışması becerisine sahip olunması çeşitli şekillerde talep edilebilir. Birçok ilanda doğrudan "ekip çalışmasına yatkın" veya "bir takım bünyesinde çalışabilen" diye dile getirilir. Bazı ifadeler ise bu kadar bariz değildir. Aşağıdaki türden ifadeler, takım çalışmasının bu rol için şart olduğunu belli edebilir:

  "Özgüven, inisiyatif ve takım ruhuyla aşama kaydedebilecek..."

  "Farklı kültürlerle işbirliği içinde çalışmaya açık..."

  "Etkin dinleyen, katkıda bulunan, liderlik ve motivasyon yeteneğine sahip"

  "Bireysel farklılıklara anlayışlı ve saygılı bir biçimde işbirliği yapabilen"

  "Olağanüstü kişilerarası beceriler sergileyerek başkalarıyla uyum içinde çalışan ve sorumluluk üstlenebilen"

  "Kişilerle iyi iletişim kurabilen..."

  Bu tür ifadelere iş ilanlarında sık rastlanır. Gördüğünüz gibi açıkça takım çalışması dememekle birlikte, hepsi adayların bir takım içinde verimli çalışabilmesini gerektiren beceriler aramaktadır. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Sabancı Üniversitesi koordinatörlüğünde yürütülen "Y Kuşağının Yetkinlik Gelişimi ve Sosyal Medyada Kişisel Markalaşması" projesi, üniversite öğrencilerinin  istihdamına katkı sağlamak amacıyla "Y" kuşağına gerekli yetkinlikleri kazandırmayı ve öğrencilerin kendilerini sosyal medya üzerinden etkin bir şekilde ifade edebilmelerine destek olmayı hedeflemiştir. Projede, Universum Global (İsveç), Novancia Business School (Fransa), Türk Kültür Vakfı – AFS ve Abdullah Gül Üniversitesi ortak olarak yer almıştır. Projedeki araştırma bulgularına göre, işverenlerin yeni mezunlarda en çok sorumluluk, güvenilirlik, iletişim, takım çalışması ve olumlu tavır  yetkinliklerini aradığı ve işe alım süreçlerinde sosyal medyayı öğrencilere göre daha etkin kullandığı ortaya çıkmıştır. Bu bulgulara göre hazırladığımız “Sanal Rehber” gençlerimizin yetkinliklerini geliştirmelerini destekleyerek, iş arama süreçlerinde kendilerini daha etkin ve doğru tanıtmalarına katkıda bulunacaktır.

   

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.