Takım Çalışması Yetkinliğinin Önemi

  Takım Çalışması Yetkinliğinin Önemi

  Takım çalışması yetkinliğinin önemi nedir? Bu yetkinliğe nasıl sahip olunur ve geliştirilir? Devamı yazıda!

  İlk olarak şunu itiraf etmeliyim ki; yeni kuşak, takım çalışmasını gerçekten neredeyse mükemmel biçimde yapıyor. İş hayatında uzun yıllar geçiren bizlerin bu konuda sizlerden öğreneceği çok şey olduğunu düşünüyorum. Bunu tüm samimiyetimle paylaşıyorum çünkü çok sayıda vaka uygulaması, proje çalışması, beyin fırtınası gibi toplantılarda sizlerle bir araya geldim ve bunu gördüm. "İstisnalar kaideyi bozmaz" diyerek gözlemlerimi paylaşmak isterim…

  Öncelikle çok medenisiniz; organizasyonlarda herkes birbirinin fikrini sonuna kadar dinliyor, karşıt görüşünü söylemekten çekinmiyor ama bunu çok da sevimli bir tarzda yapıyor. Sonuçta ortak noktada buluşulan, herkesin aktif katılım sağladığı çalışmalar gerçekleşiyor. Eğer takımda çok çekingen bir katılımcı var ise, onu rencide etmeden çalışmaya dahil etmesini ya da baskın bir katılımcı söz konusu olduğunda sürtüşme ortamına girmeden ortak iletişim kanalına dahil etmesini de iyi beceriyorsunuz. Büyük oranda önereceğim ve beni etkileyecek eylemleri zaten yaptığınız için sizleri kutlarım gençler :). İş hayatına girdiğinizde büyüklerinize bu konuda rahatlıkla "tersine mentorluk" yapabilirsiniz.

  Herkesin birbirine güvenmesi, açık ve şeffaf bir iletişim dili, ortak hedefe bakabilme, her katılımcının alacağı sorumlulukların / görev dağılımlarının baştan çok net biçimde belirlenmesi, başlangıç-bitiş tarihlerinin tanımlanması, zaman yönetimi, iyi planlama, takip toplantıları, rakamlarla rasyonel zemine oturtularak yapılacak sistematik analiz verimli bir takım çalışması için çok önemli unsurlardır.
  Özellikle; yukarıda bahsettiğim vaka uygulaması gibi takım olarak proje geliştirilen seçme araçları, bu becerini analiz etmemiz için harika bir ortam yaratıyor. Birebir mülakatlarda ise, kampus döneminde yaptığın gelişim aktiviteleri, seni anlamamızı kolaylaştırıyor.
  Özgeçmişine bakarak bu beceri hakkında net fikir edinmemiz güç olmakla birlikte; okul dönemi boyunca -özellikle takım çalışmasına yönelik yaptığın- çalışma, aktivite ve projelere yer verirsen bizler için ön bilgilenme sağlamış olursun.
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.