Mezun Olmadan Önce Üniversitede Neler Yapmalıyız?

  Mezun Olmadan Önce Üniversitede Neler Yapmalıyız?

  Üniversiteye girince hepimiz şunu düşünmüşüzdür "Ooo kocaman bir zaman var şimdi önümde, her şeyi yaparım ben!" Ama bir bakmışsınız son sene gelmiş, mezuniyet konuşuluyor, iş bulma dertleri sarmış dört bir yanı! Mezun olmadan önce neler yapabiliriz birlikte bakalım, iyi okumalar!

  Zaman çabuk geçiyor. Peki mezun olmadan önce üniversite hayatımızı nasıl geçirmeliyiz de hem son senelerde böyle telaşlar olmasın hem de hayatımızın çoğunu etkileyecek bu güzelim yıllarımız verimli geçsin? Öncelikle bu zaman çok gibi gelebilir ama yaşarken her şey hızlı. Yapmak istediklerimizi hedeflerimize göre planlamamız iyi olacaktır. Bazılarımız yabancı dil hazırlık okuyor ve bu süreç üniversite hayatına alışmak için çok güzel ama özellikle İngilizce dil becerilerini geliştirmeyi de unutmamak gerekir. Hazırlık okumasanız bile bu konuda tüm üniversite hayatı boyunca çalışmalısınız. Okuldaki öğrenci kulüplerinde görev almak insan ilişkilerini güçlendirerek görev bilincine sahip bireyler olmamıza katkı sağlar. Ve tabi ki böylece yeni insanlarla tanışıp sosyalleşiriz. Sosyalleşirken aynı zamanda topluma faydalı şeyler yapmak istersen de gönüllü sosyal sorumluluk projelerine katılmak çok önemli. Birçok farklı konuda proje içinden kendine en uygun olanı seçebilirsin: çevre, kadın hakları, sokak hayvanları...

  Hem oku, hem ilham al

  Üniversitedeki zamanları sadece derslere girip çıkarak, sınavlara çalışarak geçirmektense dünyadan haberleri ve başarılı insanları takip etmeli, güncel olaylardan haberdar olmalıyız. Bunun için elimizdeki akıllı telefonları güncel haberleri takip etmek için de kullanabiliriz. İlham veren TEDTalks, TurkishWIN konuşmaları gibi videoları izlemekte de fayda var. Sadece üniversite zamanlarında değil her zaman bize öğütlenir kitap okumak. Artık elinizde daha zengin içerikli ve geniş kategorilerden oluşan bir üniversite kütüphanesine erişim gücü var ve bundan sadece vize ve final dönemlerinde faydalanmaktansa arada kafanızı dinlemek için bile olsa o kütüphane ortamını gidip yaşamak ayrı bir zevk verecektir.

  Staj ve Erasmus ile bir adım öne

  Gelelim üniversitedeki ilerleyen yıllarda dikkat edilmesi ve yapılması büyük önem taşıyan şeye: Staj yapmak. Mezun olmadan önce staj yapmak, insanı çalışma hayatına hazırlarken ayrıca ona kariyerinde ne yapmak istediğini ve istemediğini anlamasında yardımcı olur. Başarılı firmalarda staj yapmak bizleri bölümümüzdeki diğer arkadaşlarımızdan ayırarak fark yaratmamızı sağlar. Bunlar iş görüşmelerinde hep birer artı! 

  Son olarak üniversitenin öğrencilere sunduğu ve çok sevdiğimiz bir fırsat olan Erasmus, yurt dışına çıkma hayallerimize açılan bir kapı...Olur mu olmaz mı demeden bu programa başvuru yapmalısınız kesinlikle. Avrupa'da eğitim almanın yanında yeni insanlar,yeni kültürler tanımak hayata farklı açılardan bakmayı sağlayacak. Tek başına bir şeyler başardığını görünce artık hayatın boyunca karşılaşacağın zorluklara karşı kendini daha güçlü hissedeceksin.

  Daha üniversitedeyken bunların farkında olarak hayallerimiz doğrultusunda hayatımızı şekillendirmek çok daha kolay olacaktır. Üniversitenin size sunduğu veya karşınıza çıkan fırsatları mutlaka değerlendirmekte fayda var. Mezun olduktan sonra her şey için geç olabilir. Ama tabi ki en önemlisi tüm bunları yaparken keyif almayı unutma!

   Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Buse Gültekin tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.