Nasıl Başarılı Olurum? Harekete Geç!

  Nasıl Başarılı Olurum? Harekete Geç!

  Herhangi bir konuda nasıl başarılı olurum diye kara kara düşünenlerden misin, o zaman yazımı okumaya devam et! 

  Bugün, kazanmaya karar verdiğin parayı kazanıyorsun, ne az, ne de fazla. Ekonomik olarak olduğun nokta, olmaya senin karar verdiğin nokta. Başka birisi değil, sen. Bu ne demek? "Gelir-gider" açısından bakıldığında, kazandığın para, senin "karar verdiğin" miktar. Ne bir kuruş eksik, ne bir kuruş fazla.

  Bugünkü maaşın, bugüne kadarki eylemlerinin ve eylemsizliklerinin bir sonucu. Sahip olduğun geliri oluşturan belirli bazı eylemlerin, diğer taraftan başarısız olduğun dolayısıyla kazandığın parayı, kapasitenin altında tutan bazı eylemler mevcut. Gelirine karar veren ve gelirini şu an sahip olduğun şekilde tutan tek kişi "sensin".

  Bana bunlar söylendiğinde, şok olmuş ve çok sinirlenmiştim. Şiddetle bu fikri reddettim. "Kim kendi maaşına karar veriyor ki? Kimse parasal sorunlar yaşamayı istemez!" dediğimi hatırlıyorum. Düşük gelirim yüzünden ailemi, eğitimimi, patronumu, işimi, şirketimi, sektörü, iş dünyasındaki kapışmaları ve ekonomiyi suçlamıştım. Ama çevreme baktığımda benim durumumda olan, benimle aynı problemleri yaşayan yüzlerce hatta binlerce insan olduğunu fark ettim. Fakat diğer taraftan benden daha iyi bir gelire sahip ve benim yaşadığım hayattan daha iyi ve güzel hayatlar yaşayan bir o kadar insan olduğunu da gördüm.
  En sonunda olduğum yeri ve olduğum yerin tek sebebinin kendim olduğunu kabullendim. Eğer hayatımdan, maaşımdan, işimden mutsuzsam, dünya üzerinde bunu değiştirebilecek tek bir kişi vardı: Ben. Ve harekete geçmeye karar verdim.

  Beş yıl sonra, gelirimi on katına çıkarmayı başarmıştım. Eşya ile kiralanmış kiralık evden, kendi emeğimle kendim aldığım eve çıkmıştım. Gün içinde hayalimdeki arabayı kullanıyor, akşamları çift araçlık kendi garajımda tutuyordum. Tüm hayatım değişmişti ve emin ol, senin hayatın da değişebilir.


  Başarılı Olmak için Önce Vasıflarını Tanı

  En değerli vasıfların, "kazanabilme yetin" ve "kazanma gücün" dür. Bunlar, insanların sana ödeme yapacağı yeteneklerin olarak sınıflandırılabilir. Bu yeteneklerini bir kuyuya benzetebilirsin: Ne kadar derin bir kuyun varsa, o kadar parayı cebine koyabilirsin. Kazanma gücün ve yeteneğini ne kadar geliştirebilir –derinleştirebilirsen- kuyun o kadar çok su alır. Bütün bilgin, eğitimin, özelliklerin ve deneyimlerin seni bugün olduğun kişi yapan şeylerdir ve sana para verecek olan kişiler bu özelliklerin yüzünden sana ödeme yapacaklardır. Kişinin yeteneğin bir tarla gibidir. Eğer onunla ilgilenilmez ise, o tarlaya tohum atamazsın. Atsan bile, döktüğün su tohumu yeşertemez. İlgilenmediğin tarladan ürün toplayamazsın. Başarılı kişiler, kendi kapasitelerinin ve yeteneklerinin farkında olan, ona göre karar verip harekete geçen insanlardır. Tarlalarını verimli tutmak ve pazarın isteğine göre ürün yetiştirmek için çok çalışan kişiler başarılı olanlardır.

  Takdire Değer Vasıflarını Bul

  Kazanma yeteneğin, diğer her vasıf gibi, takdir edilebilir ya da edilmez. Değerini arttırabilir, sana bir zamandan başka bir zamana artan paralar kazandırabilir. Ya da tam tersi bir şekilde, pazarda daha az talep alması halinde değerini kaybedebilir ve daha az para kazandırabilir. 

  İşte acı gerçek: Eğer kendini ve yeteneklerini sürekli ve yapabileceğin en iyi şekilde geliştirmezsen, pazardaki diğer yeteneklerin gerisinde kalır ve değer kaybedersin. 

  Bugün milyonlarca insan, yetenekleriyle ilgilenmediği ve geliştirmediği için, pazarın taleplerine uymadıkları için iş bulamamakta. Peki bu onlar yeteneksiz mi demek? Hayır. Onlar sadece sahip oldukları kapasitenin farkında değiller, o yüzden yeteneklerini geliştirmek yerine sahip olduklarıyla yetinmeye çalışmakta. Fakat firmalar, kendilerine az bir getirisi olacak yeteneklere para ödemek yerine, zaten kendisini geliştirmiş yeteneklere para ödemeyi tercih etmektedirler.

  Başarmak için Karar Al

  Gelirini arttırmanın anahtarı ne mi? Karar almak! Bugünden itibaren, kazanabileceğin asıl miktardaki parayı kazanmak için çalışacağına dair kendine söz ver. Hayatının kontrolünü kendi ellerine alacağına dair söz ver. Böylece, ister ekonomi kötü olsun ister iyi olsun, sağlam ayaklarla yere basabilirsin. 

  Gelirini ikiye, daha sonra bir daha ikiye katlayacağına dair kendine söz ver. Gerçek potansiyeline ulaşmış, tam kapasite çalışacağına dair söz ver. İyi haber ise, bugüne kadar kazandığın en yüksek meblağdan daha yükseklerini kazanabilirsin. Yapabilirsin. 

  Nereden geldiğinin hiç bir önemi yok. Unutma: Önemli olan nereye gittiğin ve nereye nasıl gittiğin sadece senin hayal gücüne ve kararlılığınla sınırlıdır. 

  Kazanabileceğin en yüksek gelir, geçmişte değil gelecekte seni beklemekte. Mutluluğun gelecekte. Hayatının en büyük başarısı seni gelecekte bekliyor. Unutma, içinde bulunduğun durumdan memnun değilsen, bunu yalnızca sen değiştirebilirsin.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.