Nasıl Staj Bulabilirim?

  Nasıl Staj Bulabilirim?

  Merhaba, ben Berfin. Yeditepe Üniversitesi İşletme öğrencisiyim. Şimdiye dek 3 staj yaptım. Bu stajları nasıl bulduğumu seninle de paylaşmak istiyorum!

  Bence staj aramaya başlamadan önce kendine şu soruları sormalısın: Neye ilgi duyuyorum, neyi merak ediyorum, öncelik sıralamam nedir? İlgimizi belirleyen şeyler genellikle üniversitede aldığımız dersler, konferanslarda dinlediğimiz konuşmalar, okuduğumuz kitaplar ve yakın çevremizde gözlemlediklerimizden oluşuyor. Dolayısıyla ne kadar çok araştırırsak, ne istediğimizden o kadar çok emin olabiliriz ve gerçekten istediğimiz stajı yapabiliriz.

  Güçlü bir özgeçmiş hazırla

  Tabi staj aramaya başlamadan önce kendimize güçlü bir CV hazırlamalıyız. Bugüne kadar dinlediğim konuşmalardan öğrendiğim; CV'mizin en fazla bir sayfa olması gerekiyor. Bence burada önemli olan, okuduğumuz okulları, yer aldığımız projeleri, kulüp vb. aktivitelerimizi nokta atışı şeklinde özet ve en gerekli bir cümle eşliğinde CV'mize yansıtmak. Hazır CV örnekleri için bu siteye bakabilirsin. Ama önerim CV'nin mutlaka özgün olması!

  Kariyer sitelerine üye ol

  Staj yapmak için var olan tüm kariyer sitelerinde profil oluşturmak bence çok önemli, çünkü bazı şirketler sadece belirli bir kariyer sitesiyle anlaşmalı oluyor ve sadece oraya ilan çıkıyor. Dolayısıyla en popüler iş ilanı sitesine üye olsan dahi diğer ilanları kaçırabilirsin, bu sebeple birkaç farklı sitede özgeçmişinin bulunması yararlı olacaktır. Tabi ki Linkedin profilini güncel tutman da çok çok önemli. Hem Linkedin Job Search'ü kullanarak da staj ilanlarını takip edebilirsin. Genellikle uluslararası firmalar staj ilanlarını Linkedin'den çıkıyorlar.

  Şirketlerin kendi kariyer sitelerini takip et

  Özellikle uluslararası şirketler genellikle stajyer alım süreçlerini kendi siteleri üzerinden başvuru alarak başlatıyorlar. Bu sebeple ilgi duyduğun şirketlerin kariyer sayfalarına bakmayı unutma çünkü ilanını sadece kendi sitesinden çıkmış olabilir.

  Kariyer günü/kariyer fuarı etkinliklerine katıl

  Staj bulmak için üniversitende hatta başka üniversitelerde düzenlenen kariyer günlerine katıl, hiç aklında olmayan bir şirket ilgini çekebilir. Hem her yeni bir konuşma dinlediğinde sektöre bakışın o derece genişleyecek ve ne istediğinden daha çok emin olacaksın. 

  Ayrıca kariyer günlerinde yanında CV'ni taşımak ya da orada şirketlerin getirdiği formları doldurmak yararlı olacaktır.

  Networkünü kullan

  Kariyer günlerinde, kulüp etkinliklerinde, yer aldığın projelerde tanıştığın insanların iletişim bilgilerini almaya çalış ve mutlaka Linkedin'den ekle. Yeri geldiğinde mail atmaktan çekinme. Bence profesyonel kişiler, biz üniversite öğrencilerini ilgili, meraklı görmekten memnuniyet duyuyorlar, sen yeter ki heyecanını, isteğini belli et.

  Vaka analizlerine çalış

   Birçoğumuz çok heyecanlansak da grup mülakatlarından kaçışımız yok! Ama şuna inan oradaki herkes heyecanlı oluyor çünkü herkes bizim gibi üniversite öğrencisi. Fakat kendini bir adım önde hissedebilmek adına, katılabildiğin kadar case study workshoplarına katılmanı, hatta internetten kendi alanınla ilgili vaka analizleri okumanı çok tavsiye ederim. Sadece grup mülakatına girmen de gerekmez, herhangi bir staj görüşmesine gittiğinde sorulan soruyu cevaplarken ne kadar çok vaka okumuş olursan o kadar iyi çözümleyebilirsin ve olaylara karşı daha geniş bir bakış açısı kazanabilirsin. 

  Benden tavsiyeler bu kadar, umarım senin için de çok yararlı olur. Tek bir cümleyle özetlemem gerekirse, neyi istediğinden emin olacak kadar araştır, hazırlan, çalış ve o stajı al!

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Berfin Özsoy, 2014 yılında Üsküdar Amerikan Lisesi'nden mezun oldu. Şimdi Yeditepe Üniversitesi İşletme 4.sınıfta tam burslu okuyor. Girişimcilik Vakfı'nda fellow, TurkishWIN'de CampusWINNER.  Lidyana.com, Migros, Ülker Ana Marka ve Henkel'de pazarlama stajları yapan Berfin, pazarlama üzerine bir kariyer hedeflemektedir. Yaşam mottosuysa; "Eventually all the dots will connect."

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.