Ne Kadar Staj O Kadar Deneyim

  Ne Kadar Staj O Kadar Deneyim

  İş hayatının özeti, aslında çok daha hafifletilmiş halidir yaptığımız stajlar. Gelecekteki mesleğimize, sektörde nerede yer almak istediğimize karar vermemizi sağlayan süreçlerdir.

  Her yaz dönemi ayrı ayrı yapabileceğiniz gibi tek bir yaz döneminde hepsini birden yapabilirsiniz, hatta ara tatillerde de yapabilirsiniz (okul yönetmeliğine göre değişiklik gösterebilir). Bölümlere göre değişen stajlar sizi iş hayatına hazırlar. Yönetim derslerini severken aslında üretim bölümünde staj yaparken daha çok sevmiş olabilirsiniz. Okulda öğrendiğiniz teorik bilgileri staj süresince pratiğe dönüştürme şansınız olur. Staj yaptığınız firmanın büyüklüğü, yıllık cirosu, ihracat listesindeki sırası, yenilikleri ne kadar önemliyse orada size gösterilen işletme, içinde yer aldığınız koşullar ve staja devam etmeniz çok daha önemlidir.

  Büyük bir firma olup size tüm gün hiçbir şeye dokunmamanızı sadece oturmanızı istemeleri size o süreçte hiçbir şey öğretmez, fakat küçük bir firmada işçiyle birebir muhatap olup makine parçalarını elinize almak size çok şey öğretir. Bu örnek üretim içindi. Aynı şekilde yönetim de sadece etrafı izleyerek öğrenmek zordur ama size bir 'case' verilir ve onun üzerinde çalışıp onlara sunum hazırlamanız beklenir. Siz öğrenecek kişi olduğunuz için işleri siz kovalayacaksınız, siz soracaksınız, siz isteyeceksiniz, siz takip edeceksiniz. Onlar vermek istemedikçe sizin hevesinizi görüp daha da ilgiyle bakacaklar.

  Okul size 55 gün veriyor diye sadece 55 gün stajla sınırlamayın kendinizi. Gönüllü stajlar için uğraşmanız gerekiyor olabilir, birçok insanla iletişime geçiyor olmalısınız. Bölümünüzdeki kulüplerin konuşmacı ya da katılımcı olarak davet ettiği şirket sahipleriyle iletişime geçin, mail atmak kimseye bir şey kaybettirmiyor. Okuldaki hocalarınızla iletişime geçip farklı şirketlerin farklı projelerinde dönemsel olarak yer alabilirsiniz. Ne kadar çok staj yaparsanız o kadar fazla deneyim sahibi olursunuz.

  Yapacağınız stajlar tek bir şehirle de sınırlı olmasın, hayatta risk almadan insan güzel şeylerle karşılaşamıyor. Eğer imkânınız varsa tamamen yeni bir şehirde bir aylık stajınızı deneyin. Ben risk alıp 3 aylık stajımı daha önce yaşamadığım bilmediğim bir şehirde yaptım ve mükemmel tekliflerle döndüm.Farkınızı yaratabilmeniz için sınırlarınızı kolaylıkla aşıyor olmanız,zorlukların üstesinden tek başınıza da gelebiliyor olmanız gerek. Çözüm odaklı yaşayıp, gelecekteki mesleğinize karar vermeniz için stajlarınızın önemi çok büyük. Ayrıca bir firma size çok ilgili davranırken diğeri tamamen ilgisiz davranabilir, bu gibi durumlar içinde farklı bakış açılarınız oluşuyor, vizyonunuz genişliyor.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.