Öğrenci Kulübü ile Kariyerine İvme Kat

  Öğrenci Kulübü ile Kariyerine İvme Kat

  Üniversiteye başladığımız hafta öğrenci kulüplerinin tanıtım haftası olur, herkes birbirinden farklı konulardaki en az 8 kulübe kayıt olur. Peki sonra?

  Bence bir üniversiteli, üniversiteliyim demek için mezun olmadan önce mutlaka en az bir üniversite kulübüne üye olmalıdır. Diyelim ki üniversitenin ilk haftasında en az 8 kulübe üye oldun. Peki sonra? Sonrası ikiye ayrılıyor; ya üyelik ücretini/formunu verip bir daha kulüplere uğramıyorsun ya da arasından deneyimleyerek elediğin 1-2 kulüpte aktif oluyorsun. 

  Ben de süreci aynen deneyimleyip, Yelken, Dans, Halkla İlişkiler, İşletme kulüplerine kayıt oldum. Yaklaşık bir dönemin ortasında bölümümün kulübünde aradığımı bulduğumu düşünüp, aktif bir katılımcı olarak kulüp çalışmalarını takip ettim. 

  Peki aktif katılımcı olmanın yanı sıra üniversiteden mezun olmadan önce bu süreci daha verimli hale getirmek için neler yapabiliriz?

  Kulüp içi bir girişime ne dersin?

  Kulübünün SWOT analizini çıkarıp fırsatlarını ve eksiklerini keşfedebilirsin. Daha sonra bu fırsatları eksikleri kapatmak adına nasıl kullanabileceğini planlayabilirsin. Örneğin; kulübünün katılımcı kitlesi sadece öğrenci ve sen mezunlarının da kulübe dahil olmasını istiyorsun gibi bir durum düşünelim. Mezunlar Derneği gibi bir fırsat bu eksiğimizi kapatmak için kullanabilir; bu çözüme özel bir mezun-öğrenci buluşması, programı ya da etkileşimi şeklinde kurgulayabilirsin.

  Öğrenci kulübünde deneyim değişimi

  Kulüp aracılığıyla başkalarının da deneyimlerinden faydalanmak için öğrenci kulübümüzün için danışma kurulu oluşturabiliriz. Bu danışma kuruluna kulübümüzün eski yönetim kurulunu, kulüp danışman hocamızı, akademisyenlerimizi, kariyer gelişim ofislerindeki yöneticileri ve hatta mezunlarımızı dahil edebiliriz. Çeşitliliğin bulunduğu bu danışma kurulu ile farklı deneyimleri çarpıştırabilir, muhteşem fikirler çıkarabiliriz!

  Kulüp aracılığıyla network

  Tanışmayı çok istediğin bir rol modelin mi var? Gidip, gezmek istediğin, sorularını sormak istediğin bir şirket mi? Hemen kulübünün adına bu kişiye ya da kuruma yazıp, bir şirket gezisi ile şirkete gidebilir, bir panel ile rol modelini kampüsünde ağırlayabilirsin. Kulüp aracılığıyla başka üniversitelerin kulüp liderleri ile tanışabilir, networkünü genişletebilirsin. Üniversitede en çok tanınan ve networkü en geniş olan öğrencilerden biri olacağının garantisini verebilirim!

  Üniversite kulübü ile gerçek iş deneyimi

  Kulüp yönetiminde senelik iş ve zaman planını hazırlayarak, bütçeni planlayarak ve kulüp üyelerini yöneterek muhteşem liderlik becerileri kazanabilirsin. Aynı zamanda iş ve staj başvurularında bu tecrübelerin ile istediğin kapıları da aralayabileceksin. 

  İşte tüm bu network, iş deneyimi, eğlenceli ve bilgilendirici aktif bir kampüs hayatı için üniversiteden mezun olmadan önce hemen bir öğrenci kulübünün kapısını çal!

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.