Öğrenci Topluluklarına Katılman İçin 12 Neden

  Öğrenci Topluluklarına Katılman İçin 12 Neden

   Hepimiz öğrencilik hayatımızda öğrenci topluluklarına veya onların düzenledikleri etkinliklere katılmışızdır. Peki bunun sana faydası ne hiç düşündün mü? Eğer bir cevabın yoksa yazımızda bulabilirsin!

  Merhaba BinYaprak'lı. Hepimiz öğrencilik hayatımızda öğrenci topluluklarına veya onların düzenledikleri etkinliklere katılmışızdır. Peki bunun sana faydası ne hiç düşündün mü? Eğer bir cevabın yoksa bu yazıyı senin için "12 Reasons Why You Should join A Student Organization" isimli yazıdan derledim. Keyifli okumalar!

  Öğrencilerin hayatı dersler, iş, ödevler, aile ve diğer sorumlulukları arasında oldukça yoğun geçiyor. Bu dengeyi sağlamaksa oldukça zor. Peki biz neden bir öğrenci topluluğuna katılarak bu listeye bir madde daha eklemeni tavsiye ediyoruz? İşte "Öğrenci Topluluklarına Katılman İçin 12 Neden"


  1. Kendin Hakkında Çok Daha Fazla Şey Öğreneceksin

  Bir öğrenci topluluğuna katılmak kendin, hedeflerin ve güçlü yönlerini anlaman konusunda bir çok imkan sağlar. Diğer öğrencilerin bazı durumlarla nasıl başa çıktığını gözlemleyip kendi bilgilerini test edebilirsin. Hangi konularda iyi olduğunun farkına varabilirsin. Bu öz farkındalık, gelecekteki kariyerinde oldukça faydalı olacaktır.


  2. İnce Yeteneklerini Geliştirebilirsin

  İnce yetenekler kısaca "insancıl yetenekler." Diğer insanlarla kolayca iletişime geçmemizi sağlayan yetenekler bunlar. Bir öğrenci topluluğuna katılmak sana bu yetenekleri öğretmekle kalmaz, halihazırda sahip olduğun yetenekleri de geliştirmeni sağlar. Bireyler ve gruplarla nasıl iletişim kuracağını öğrenmeni sağlar ve yeni insanlar tanıdıkça duygusal zekanı geliştirmeni sağlar.


  3. Bir Takımla Nasıl Çalışılacağını Öğreneceksin

  Bir takım ile nasıl iyi çalışılacağını bilmek bir kariyer için olmazsa olmaz. Bir öğrenci topluluğunda olmak seni diğer insanlardan tavsiye alıp onlara tavsiye vermeni gerektirecek durumlara sokarak bu özelliğini geliştirmeni sağlar.


  4. Network'ünü Genişletme İmkanları Elde Edeceksin

  Yeni öğrencilerle tanışmak, bağlantılar ve ilişkiler kurmak iş arama sürecinde işini oldukça kolaylaştıracak. Çünkü hepiniz aynı öğrenci topluluğundaydınız ve şunu bileceksin ki görüşeceğin insanlarla ortak ilgi alanların var. Bu yüzden onların bağlantıları senin için çok değerli. Corbett de buna katılıyor.


  5. Güvenli Bir Ortamda Deneyim Kazanmış Olacaksın

  Eğitim gördüğün alanla ilgili bir öğrenci topluluğuna katılmak sana bu alanda deneyim kazandırmış olacak. Öğrenci kulüplerinin en iyi yanı ise proje yönetimi, etkinlik düzenleme gibi yetenekleri nasıl kullanacağını hata yapmanın sorun olmadığı bir ortamda öğrenecek olman. Oradaki herkes seni destekleyecek bu yüzden hata yapmaktan korkman için hiçbir sebep yok.


  6. Sınıfta Öğrendiğin Becerilerini Kullanabileceksin

  Bir topluluğun parçası olmak, sınıfta öğrenilen her şeyi gerçek hayatta test etmeye olanak sağlar. Neyin işe yarayıp yaramadığını görebilirsin. Bu birikimi de sınıfa hatta kariyerine taşıyabilirsin.


  7. Farklı İnsan Gruplarıyla Nasıl İlişki Kurulacağını Öğreneceksin

  Katılacağın toplulukta, hatta ilerideki işinde de farklı gruplardan insanlarla karşılaşma olasılığın oldukça yüksek. Farklı insanların bazı durumlara nasıl tepki verdiğini öğrenmek, fikir sunma becerilerini geliştirmeni sağlayacak. Aynı zamanda da farklı kültürel yapılar hakkında bilgi sahibi olmana da fayda sağlayacak.


  8. Liderlik Becerilerini Geliştireceksin

  Bir toplulukta liderlik yapmak, hayatın çeşitli alanlarında işine yarayacak olan liderlik becerini geliştirmeni sağlayacak. Topluluk önünde konuşma becerilerini geliştirmene, sabırlı olmana, bir birey olarak özgüven kazanmana yardımcı olacak.


  9. Çalışmalarına Ara Verebileceksin

  Okul işleriyle uğraşmak oldukça önemli olsa da bir ara vermek gerekli ve faydalı olacak. Aynı fikir yapısına sahip insanlarla sosyalleşerek derslerden öğrenebileceğin şeyleri öğrenebilirsin.


  10. Özgeçmişini Geliştireceksin

  Toplulukların ve aktivitelerin özgeçmişte iyi durduğu tartışılmaz. İşverenlere topluluklara katıldığınızı hatta liderlik ettiğinizi göstererek birçok sorumlulukla baş edebileceğini göstermiş olursun.


  11. Topluluğa Geri Verebileceksin

   Çoğu öğrenci topluluğu, topluluğa bir şeyleri geri verebilme şansı tanıyor. Bu sadece toplum için değil senin gelecek iş yaşamın için de çok faydalı olacak.


  12. Eğleneceksin

   Yeni insanlarla tanışmak, arkadaşlar edinmek ve aktivitelere katılmak okul deneyiminden en iyi şekilde yararlanmanı sağlayacak.


  Eğer bunları okuyup sen de heyecanlandıysan, bir topluluğa katılmanın tam sırası. Sakın daha fazla bekleme!

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Sabancı Üniversitesi koordinatörlüğünde yürütülen "Y Kuşağının Yetkinlik Gelişimi ve Sosyal Medyada Kişisel Markalaşması" projesi, üniversite öğrencilerinin  istihdamına katkı sağlamak amacıyla "Y" kuşağına gerekli yetkinlikleri kazandırmayı ve öğrencilerin kendilerini sosyal medya üzerinden etkin bir şekilde ifade edebilmelerine destek olmayı hedeflemiştir. Projede, Universum Global (İsveç), Novancia Business School (Fransa), Türk Kültür Vakfı – AFS ve Abdullah Gül Üniversitesi ortak olarak yer almıştır. Projedeki araştırma bulgularına göre, işverenlerin yeni mezunlarda en çok sorumluluk, güvenilirlik, iletişim, takım çalışması ve olumlu tavır  yetkinliklerini aradığı ve işe alım süreçlerinde sosyal medyayı öğrencilere göre daha etkin kullandığı ortaya çıkmıştır. Bu bulgulara göre hazırladığımız “Sanal Rehber” gençlerimizin yetkinliklerini geliştirmelerini destekleyerek, iş arama süreçlerinde kendilerini daha etkin ve doğru tanıtmalarına katkıda bulunacaktır.

   

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.