Özüne Dönen Kadınlar

  Picture_20200327-125755_1

  Biz kadınlar, hayata küçük bir kız çocuğu olarak geliyor, yaş aldıkça eş, iş insanı, ev hanımı ve anne gibi roller ediniyoruz. Toplumun bize yüklediği sorumlulukların getirdiği rollerimizde başarılı olmaya ve beklentileri karşılamaya çalışırken, özümüzden gittikçe uzaklaşıp, bazı yönlerimizi göz ardı edip hatta bilinçli bir şekilde bastırırken bazı yönlerimizi geliştirip pekiştiriyoruz. 

  Hayatımız farklı rollerimizin sorumluluklarını yerine getirmek için çabalamakla ve zaman zaman rollerimiz arasında bocalamakla geçiyor. Coming into Your Own (CIYO – Öze Dönüş) programı tam da bu noktada kadınların hayatlarına şefkatle, özenle dokunuyor. CIYO kısaca, kalp – zihin – ruh - beden bütünlüğünde düşünme, hissetme, keşif ve yenilenme deneyimi sağlayan, kadınlara özel bir içsel liderlik gelişimi programı. ABD'li Ashland Institute tarafından geliştirilen ve 20 yıldır Kuzey Amerika, Avrupa ve Afrika'nın çeşitli ülkelerinde pek çok kadına ve hayata dokunan bu özel program, Mart 2011'den bu yana Türkiye'de tüm dünyadan kadınları bir araya getiriyor.

  CIYO, önceki programların katılımcılarının tabirleriyle "Özünü bulmak, koşuşturmaya bir es verip kendine gelmek, yaşama kuş bakışı bakmak, güçlenerek ve netleşerek çıkmak, harekete geçmek, tıkanıklıkları açmak, düğümleri çözmek, içindeki lideri bulup çıkarmak, kendisini bütünüyle ifade etmek" isteyen her kadın içindir. CIYO'da çeşitli yaratıcı çalışmalarla, hayatımıza ve yaşadığımız zorluklara farklı perspektiflerden bakıyor, güçlü yönlerimizle ilgili öz farkındalık kazanıyor, birbirimizin hayatlarına ve içinden geçtiği aşamalara tanık oluyoruz. Jung'un liderlik arketipleri ışığında içsel enerji dengemizi, merkezde olmayı, bütünsel bir yaklaşımla davranabilmeyi keşfediyoruz. Programı deneyimleyen tüm kadınlar hayat boyu sürecek bir kız kardeşlik ağının da parçası oluyor.

   Kadınlardan ilham alarak, kadınlar için hayata geçirilen CIYO'nun Binyaprak kanalında bu aydan itibaren "Dişil özelliklerimi (etkili bir lider olmakta) güç olarak nasıl kullanabilirim?" sorusuna cevap olacak yazılarımızı bulacaksınız. Her ay CIYO'nun her biri kendi mesleğinde etkili insanlar olan program liderlerinden biri bu sayfada sizinle buluşacak. Kimi zaman bir hobiden bahsedeceğiz, kimi zaman bir konu hakkında bilgi edineceğiz, kimi zaman ise bir film ya da kitap önereceğiz. Yazılarımızın içerikleri birbirinden farklı olsa da hepsinin yolu "kadının kendini gerçekleştirmesi"ne çıkacak… Özüne dönen, kendini gerçekleştirmek yolunda dişil özelliklerini en etkin şekilde kullanabilen kadınlar da hepimize ilham olacak…

  Meral Aydın Yıldırım

  CIYO Türkiye

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  CIYO henüz özgeçmişini yazmamış
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.